1. NALEZENÁ JISKRA. Až příliš často v této sezoně hokejisté Komety působili bezkrevným nebo odevzdaným dojmem. Ani v prvních dvou kláních ve Vítkovicích na nich nebyl patrný zápal, jaký předváděl jejich nabuzený soupeř.

K proměně došlo ve třetí třetině druhé partie, kdy Kometě notně pomohly Vítkovice svou nedisciplinovanosti. Osm z dvaceti minut hráli Brňané přesilovku. Prosadili se sice jen jednou a pouze zmírnili prohru 1:2, ovšem našli jiskru.

Soupeře ve třetí třetině přestříleli 17:0. „Začali jsme hrát jako Kometa. Řekli jsme si potom, že chceme následující tři zápasy odehrát podobným způsobem jako třetí třetinu. Jsme rádi, že se nám to povedlo,“ poznamenal asistent brněnského trenéra Jiří Horáček.

Karel Vejmelka se rozchytal v předkole play-off do výborné formy.
Čiliakův následník? Vejmelka se s tlakem vyrovnává dobře,míní legendární brankář

Kometa velkou morální sílu předvedla především ve čtvrté partii, v níž skoro celou dobu prohrávala a nezlomila ji ani odvolaná vyrovnávací branka po trenérské výzvě Vítkovic. Nakonec našla cestu k vyrovnání podle pravidel a v prodloužení rozhodla o výhře. „Toto vítězství nás hodně povzbudilo a je poslalo na kolena. Chtěli jsme to urvat víc,“ uvedl brněnský brankář Karel Vejmelka.

2. PROBUZENÁ ELITA. Opět prokázala svou výjimečnost. Vítkovice sice v prvních dvou partiích úspěšně eliminovaly první formaci ve složení Peter Mueller, Petr Holík a Martin Zaťovič. Jenže zkušené trio se nenechalo znechutit a nakonec rozhodlo o postupu Komety. Zaťovič vystřelil v prodloužení třetího klání první výhru v sérii a předkolo rozčísl v pátém klání vítěznou trefou Mueller. Americký snajpr svou formu gradoval přesto, že na ledě strávil na útočníka obrovské penzum času – průměrně přes šestadvacet minut. „Vítkovice na nás byly velmi dobře připravené, i proto padalo málo gólů. Jenže Peter v tom rozhodujícím zápase výborně přečetl situaci a i to dokazuje jeho velikost,“ uznal Vejmelka.

3. SLABINA JAKO ZBRAŇ. Statisticky největší přemet mezi základní části a předkolem udělala Kometa v oslabeních. Zatímco v první fázi sezony bylo Brno se 74,87 % ubráněných oslabení nejhorší v celé soutěži, v předkole neobdrželo v početní nevýhodě jediný gól z patnácti přesilovek soupeř. A bez využité početní převahy se zkrátka série v play-off nevyhrávají…

Euforie hokejistů Komety po postupu do čtvrtfinále.
Kometa se zapsala do historie! Jsme na koni, hlásí po postupu Vejmelka

To Kometě se sice nepovedlo udržet skvělá čísla ze základní části, ovšem v rozhodujících momentech série se právě na přesilovky mohla spolehnout. „Šancí jsme měli dost, jen nám chyběl moment překvapení. Bylo to o disciplíně, produktivitě, speciálních týmech a přesilovkách,“ podotkl vítkovický trenér Miloš Holaň.

4. KAREL VEJMELKA. Kdo se strachoval, že Kometa doplatí na gólmany neprověřené bitvami play-off, bát už se nemusí. Karel Vejmelka byl v předkole pevnou skálou brněnského celku. Nic na tom nemění ani dva obdržené góly, při nichž si vybral slabší chvilky. „Můžeme být vděční, že máme takového brankáře. Zhostil se toho fantasticky, nezbývá než mu poděkovat,“ smekl před Vejmelkovými výkony Horáček.