„Vedení i tým si uvědomuje, že tato sezona bude jedna velká neznámá. Všichni vidí, co se tady děje a schválení nesestupové sezony bylo nejlepší řešení,“ uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Na aktuální situaci musel zareagovat snížením rozpočtu o třicet milionů korun ze sto dvaceti na devadesát, z čehož zhruba padesát milionů připadá na hlavní tým. „Ročně platíme nájem za arénu pětadvacet milionů. Nehrálo se play-off, navíc obrovské peníze nám vypadly za neuskutečněné koncerty. Jednáme s městem o pomoci, rozpočet nemohou navýšit ani diváci. Osekali jsme náklady, jak se dalo,“ uvedl šéf brněnského klubu.

Šetření se dotklo i výplat pro stávající hráče Komety, kteří dostávají čtyři měsíce polovinu ze své mzdy. „Jde o hráče, kteří tady už byli, jednání vedeme dnes a denně,“ podotkl Zábranský.

Hokejový obránce Libor Hájek neposílí Kometu, ale překvapivě Olomouc.
Šok pro Kometu. Zadák New Yorku Rangers Hájek místo Brna posílí Olomouc

Specifické smlouvy mají poslední dvě nové tváře v klubu. Centr druhé formace Jakub Klepiš a útočník Jakub Valský. První jmenovaný přitom na začátku sezony zřejmě bude týmu kvůli zdravotní indispozici scházet. „Smlouvy jsou takové, že pokud se bude hrát, peníze dostanou, pokud ne, tak je nedostanou, “ přiblížil boss jihomoravského klubu.

Citelnou ranou je pro tradičně jeden z nejnavštěvovanějších klubů v české nejvyšší soutěži omezení kapacity kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Klub ještě ve středu dopoledne počítal s tím, že se do ochozů DRFG Areny dostane 4350 fanoušků, tedy všichni permanentkáři a partneři.

Hokejisté Komety jsou značně závislí na výkonech první formace.
Problém před novou sezonou? Za Kometu skórují jen nejlepší

Jenže odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval nová opatření spočívající v tom, že na vnitřní akce se mohou zřejmě už od zítřka prodávat pouze lístky na sezení. Kometa má přitom i nezanedbatelné číslo permanentkářů na stání a klub se zřejmě musí připravit na další omezení. „V okamžiku, kdy se prodaly čtyři tisíce permanentek, jsem rozhodl, že se další prodávat nebudou. Nakonec se to ukázalo jako správné rozhodnutí, protože bychom lidi neměli kam dostat. Modlíme se, aby se kapacita nesnižovala. Nedokážu si představit, že by se na hokej dostalo jen pět set diváků,“ sdělil ještě před oznámením nových opatření Zábranský.

I tento příklad ukazuje, jak turbulentní a nevyzpytatelná sezona Kometu čeká.

Dobrou zprávou ovšem zůstává, že k pátečnímu úvodnímu utkání sezony proti Třinci startující v šest hodin večer Brno podle všeho nastoupí. „Hráči jsou teď zdraví a natěšení,“ uvedl Zábranský, jenž v minulém týdnu preventivně kvůli zvýšeným teplotám v klubu přerušil přípravu.

Martin Zaťovič načne v Brně svou pátou sezonu.
Omezení jsou pro klub obrovský problém, říká nestarnoucí kapitán Zaťovič

Hokejisté Komety také zrušili poslední dva přípravné zápasy, v nichž měli nastoupit nejprv proti Vítkovicím a následně doma se Zlínem. Poslední přípravný duel tak sehráli Brňané před necelými dvěma týdny, kdy si na domácím ledě poradili v atraktivní přetahované s Třincem 5:4 po prodloužení. „Nevnímám to jako problém. Odpočinuli jsme si hlavou, potrénovali a v pátek na to vletíme. Všichni samozřejmě máme v hlavě, jestli se vůbec začne,“ naznačil obavy kapitán brněnského celku Martin Zaťovič.

Kometa v přípravě sehrála osm zápasů s bilancí třech výher a pěti proher. „Pro každý tým bude začátek sezony důležitější než obvykle. Tím, jak půjde o nezvyklou sezonu, je třeba nahnat body, které vám už nikdo nesebere,“ uvedl hokejový expert a bývalý hráč Komety Jakub Koreis.