Aktuálně úřadující mistr tahá sérii čtyř výher v řadě, což se mu doposud v této sezoně nepovedlo. Brňané laškovali s pozicí v elitní šestce, proto přepnuli a k jistotě přímého postupu do čtvrtfinále už jim schází jen zisk dvou bodů z posledních dvou kol. „Na mužstvu je vidět, že dokáže vyhrát zápas o jeden dva góly. Kluci hrají směrem dozadu zodpovědně,“ sdělil jeden z brněnský asistentů trenéra Lubomír Oslizlo.

První možnost potvrzení šestky má Kometa už dnes. Od půl šesté večer přivítá doma Spartu a ledová plocha v brněnské aréně na šedesát minut zažehne ohněm. Pražané navíc hrají o hodně. O postup alespoň do předkola play-off. „Stále nemáme vůbec nic jistého, takže se musíme poctivě připravit na Spartu, což je těžký soupeř. Vzájemné souboje jsou vždy vyhecované,“ líčil brněnský bek Zbyněk Michálek.

Vliv Marka Čiliaka na defenzivu Komety:

Kometa bez Marka Čiliaka:
Zápasy: 43
Výhry: 24
Prohry: 19
Vstřelené góly: 127
Průměr vstřelených gólů na zápas: 2,9
Obdržené góly: 117
Průměr obdržených gólů na zápas: 2,7

Kometa s Markem Čiliakem:
Zápasy: 7
Výhry: 5
Prohry: 2
Vstřelené góly: 14
Průměr vstřelených gólů na zápas: 2
Obdržené góly: 10
Průměr obdržených gólů na zápas: 1,4

Ten v minulé sezoně zažil vypjaté derby z druhé strany barikády. „Atmosféra těchto soubojů je pokaždé parádní. Má to grády. Moc se těším. Jenže v téhle fázi sezony jsou prvořadé body. My musíme uhrát šestku a uděláme pro to úplné maximum,“ burcoval šestatřicetiletý obránce.

V posledním utkání proti Liberci nebyl brněnským trenérům k dispozici Marek Čiliak. Jeho absence v brankovišti byla plánovaná a podpořená lehčí virózou. Slovenský fantom pravděpodobně vynechá i Spartu.

Do brány se patrně postaví Karel Vejmelka, který skvělým výkonem podpořil zisk dvou bodů za výhru 3:2 po prodloužení na ledě Bílých Tygrů. „Podržel nás. Tohle dokazuje jeho letošní formu a to, že panuje dobrá souhra mezi brankáři a obránci. Věřím, že si tohle přeneseme i do play-off,“ pravil zadák Komety Michal Gulaši.

Kromě Čiliaka jistě do dnešního klání nezasáhne Martin Erat, který si odpykává disciplinární trest. Včera na tréninku se ale po ledové ploše už proháněl Peter Mueller. „Měl by nastoupit,“ prozradil Oslizlo. Nejistý je pak start beka Ivana Baranky. Ten alespoň trénoval.

Obhájce Masarykova poháru v nedávné době zapracoval na forčekinku v útočném pásmu. Výsledek byl patrný především v domácím utkání proti Vítkovicím, které s aktivní hrou Brna měly problémy. „Snažili jsme se hodně napadat rozehrávku soupeřových beků, což neslo úspěch v tom, že soupeř se horko těžko dostával z obrany,“ poznamenal Gulaši.

Kádr brněnského týmu má hned několik hráčů předurčených k účinnému napadání . Třeba útočníky Martina Zaťoviče, Alexandra Malleta či Karla Pláška mladšího. „Hlavně mladí kluci mají parádní bruslení, jsou rychlí, takže musí napadat beky, což je hrozně účinné. Sami víme, když proti nám hrají týmy, které mají rychlý přístup a forčekink, že se těžko rozehrává,“ dodal Michálek.