Brňané v Kajot Aréně zářili hlavně ve druhé třetině, kdy sestřelili České Budějovice třemi góly. Kometa se po páté výhře sezony, tentokrát 5:1, opět vyhoupla do čela tabulky. Má už šestnáct bodů. „Měli jsme pomalý rozjezd. Od druhé části jsme Budějovice přetlačili. Dali jsme čtyři góly z prostorů před brankovištěm. Nepustili jsme soupeře do tlaku, kterým by se vrátil do hry," těšilo asistenta brněnského kouče Lubomíra Oslizla, v jehož týmu se prosadily všechny čtyři útoky.

V budějovickém dresu se v obraně poprvé objevil dvojnásobný mistr světa Radek Martínek, který se vrátil v době výluky NHL z Columbusu. Ani reprezentant s devítiletou zkušeností se zámořským hokejem rozjetou Kometu nezabrzdil. „Krok jsme drželi jen v první třetině. Ta druhá byla z naší strany tragická," povídal Martínek, který hrál hokej kvůli zdravotním potížím naposledy loni v říjnu.

Brno se opět mohlo spolehnout na svoji nejproduktivnější partu z druhého útoku. Náboj do té doby ospalému utkání totiž dala 26. minuta, kdy si šestý kanadský bod v sezoně připsal úspěšnou trefou centr Jan Hruška po přihrávce Jakuba Svobody.

Budějovice reagovaly gólem Robina Soudka, ale dvoubrankový náskok zařídili modrobílým Radek Dlouhý a Hynek Zohorna. „Kometa nás držela před bránou. Začali jsme ztrácet pozici a už jsme nenašli protizbraň. Vysoká prohra je krutá," smutnil hostující trenér Peter Draisaitl.

Ve třetím dějství se trefil démon loňské základní části soutěže Miroslav Holec a v přesilovce ze 47. minuty i kapitán Radim Bičánek, pro kterého to byla třetí branka sezony. Tou vyhnal z ledu gólmana Sáblíka. „Biči má najeto na třicet branek za sezonu. Prožívá druhé mládí," vtipkoval brněnský forvard Róbert Petrovický, který si užil první bod sezony po návratu po zranění za asistenci u Holcova gólu. „Ještě mi několik týdnů potrvá, než se dostanu zpět do rytmu. Důležité jsou výhry. Hokejem se bavíme," dodal.

Kometa už v šestém duelu nedostala branku ve třetí třetině. „Není to náhoda ani strategie. Hrajeme koncentrovaně. Soutěž je dlouhá a krize přijde. Body z prvních kol se hodí," doplnil Oslizlo.

Další extraligová výzva čeká Brno už v neděli v Litvínově.

HC Kometa Brno – HC Mountfield 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 26. Hruška (J. Svoboda), 32. Dlouhý (Kováčik, Žižka), 36. Zohorna (Dočekal, Koreis), 45. Holec (Petrovický, Hořava), 47. Bičánek – 29. Soudek (Knotek), Rozhodčí: Minář, Trombík – Čech, Dřínovský, Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200 (vyprodáno)

Kometa: Trvaj – Žižka, Kováčik, Bičánek, Švrček, Malec, Valach, Krejčiřík, Valábik – Erat, Čermák, Dlouhý – Svoboda J., Hruška J., Svoboda T. – Holec, Petrovický, Hořava – Koreis, Dočekal, Zohorna

Mountfield: Sáblík (47. Kantor) – Ptáček, Kolarz, Frühauf, Vráblík, Martínek, Jank, Vydarený – Marek, Suja, Kotalík, Šimánek, Soudek, Dej, Kašpařík, Rousek, Podlešák, Červený,Švihálek, Mertl, Knotek