V 19. extraligovém kole přivítá pražskou Spartu, o vyhecované atmosféře v Rondu není pochyb. „Kontumace na naše utkání nemá žádný vliv. Připravujeme se stejně,“ povídá brněnský kapitán Kamil Brabenec. „Ale je nám líto hráčů z Plzně, Boleslavi a Kladna. Celý podzim makají a kvůli pár razítkům je vše pryč,“ dodává obránce Radim Bičánek. Domácí premiéra proti Spartě čeká kouče Vladimíra Jeřábka.

„Tohoto soupeře jsem v Rondu ještě nezažil. Na předzápasovém tréninku jsem ale žádnou speciální atmosféru necítil. Kluci jsou profíci, přemotivovanost by jim na výkonu nepřidala,“ má jasno trenér.

Sparta se i po výměně vůdců lavičky nevymanila z podzimního útlumu a v posledních dvou zápasech prohrála. Nezvládla derby se Slavií, doma proti Třinci nevstřelila ani gól. „Ať řeší Sparta krizi, nebo ne, stále platí, že má vynikající hráče. Naopak si myslím, že Vary proti nám nepředvedly extra hokej, a porazily nás. Musíme výkon zlepšit,“ burcuje tým Brabenec.

Sparta chce body

Pražané si další ztrátu nechtějí připustit. „Máme dvě utkání do reprezentační pauzy, musíme urvat co nejvíc bodů,“ má jasno obránce Radek Smoleňák.

Brněnská sestava po porážce v Karlových Varech 1:4 zažije opět rošády. Do obrany se vrací uzdravený obránce Stehlík. „Mladé beky necháme v Havlíčkově Brodě. Už toho měli plné zuby, potřebují odpočinek. Budeme hrát na sedm zadáků, v brance opět nastoupí Hovi,“ objasňuje Jeřábek.

Do útoku naopak povolal zkušenější výpomoc z první ligy. „V obraně nás doplní Jarda Koma, ve čtvrtém útoku se objeví Venca Meidl,“ dodal kouč, kterému stále chybí centři Dopita s Procházkou. „Jirka už s námi trénuje. Jeho stav se lepší. Věříme, že po reprezentační pauze bude opět v pořádku,“ přeje si Jeřábek.

I kvůli absenci dvou spoluhráčů si na post centra zvykal Brabenec, který naskakuje po boku Erata s Hubáčkem. „Musím zaklepat. Mám parádní spoluhráče. S Hubasem i se Špenátem jsme podobná krevní skupina. Máme rádi nějakou tu přihrávku navíc, i když nám někdy trenéři zdůrazňují, že máme být přímočařejší,“ usmívá se Brabenec.

Bitva rivalů startuje v Rondu dnes v šest hodin večer.

Brabenec: Tři měsíce dřiny vyletí komínem

ROZHOVOR – Podobnou situaci dobře znají. Hokejisté brněnské Komety se dokáží vcítit do svých kolegů v Plzni, Mladé Boleslavi a Kladně, jejichž celky asi přijdou kontumací o většinu extraligových bodů. Modrobílí dohánění velké ztráty na ostatní týmy pamatují z loňské sezony. „Kluků je nám líto,“ říká brněnský kapitán Kamil Brabenec, jehož mužstvo dnes v Rondu přivítá pražskou Spartu.

Co říkáte na extraligovou kontumační aféru?
Beru ji z pohledu hráče. Když si člověk představí tu dřinu… Celé léto se připravujete dennodenně a pak vás nějaká administrativní chyba připraví o dvacet bodů. Je to celkem průser. Určitě jim jejich stav nezávidíme. Z našeho postavení ale těžko něco uděláme. Jestliže jsou daná pravidla, jedenáct mančaftů je splní a tři ne, tak je asi někde chyba, ale těžko můžu hodnotit práci někoho jiného.

Jak by se podle vašeho názoru mělo dále postupovat, má jedenáct týmů získat body za kontumace zápasů se třemi aférou postiženými celky?
Určitě by bylo logičtější body nepřičítat. Viděl bych to jako nejlepší řešení. Možná by se dalo jednat o exemplárním trestu pro všechny tři týmy, třeba stejným odpočtem. Ale ne takto markantním. Lidi, kteří se tímto problémem zabývají, mají nad čím přemýšlet. Celá liga touto aférou ztrácí punc.

Může to extraligu poznamenat i z hlediska sponzorů a návštěvnosti?
Samozřejmě, ale věřím, že lidi na hokej nezanevřou a snad přijmou, že se stala chyba. Musí se jet dál, i když pro mančafty postižené kontumací je situace ohromně těžká. Jsou v podobném stavu jako Kometa loni na začátku extraligy. (Brňané ztráceli až patnáct bodů – pozn. red.) Asi je chyba, že se na špatnou registraci nepřišlo po prvním kole. Není nikdo, kdo by ihned řekl: Tenhle hráč nastoupil neoprávněně. Taková nedopatření se musí řešit hned, a ne že se na problém přijde náhodou v jedenáctém kole. Kdyby se něco takového stalo ještě později, to by byl daleko větší průšvih.

Plzeňský Hanzlík prohlásil, že dvacetibodová ztráta se skoro nedá dohnat. Vy jste loni stáhli patnáctibodové man­ko.
Kluci budou z kontumace hodně špatní. Tři měsíce dřiny vyletí komínem. Musí se pokusit ztrátu dohnat. Lehko se to říká, ale hůř provádí. My jsme loni měli velké štěstí. Ale že bychom takto měli pracovat rok co rok? To se asi nedá vydržet.

Situace bude také zvláštní pro ostatní celky, které kontumace nepostihla.
Ty můžou hrát psychicky v klidu, protože mají jakoby nahráno. Když to vezmeme s velkou nadsázkou, skoro všechny mančafty mají zajištěné předkolo. Jsem zvědavý, jak všechno nakonec dopadne.