A pokračování rozpoutali hokejisté Komety, kteří v osmnáctém kole první ligy porazili Moru Olomouc 3:0. „Vždy, když se tu něco slavilo, tak jsme prohráli. To se nám konečně podařilo prolomit. Chtěl bych poděkovat celému mančaftu za výborný výkon,“ těšilo domácího trenéra Vladimíra Kýhose.

Kometu hnalo vyprodané Rondo a před koncem prvního dějství rozjásal 7200 diváků při přesilovce David Mikšan. „Počítali jsme s tím, že nás domácí přitlačí. Rozhodlo velké množství vyloučení, při nichž jsme se dostali pod tlak a gól už byl jen logickým vyústěním,“ posteskl si olomoucký kouč Petr Vlk.

Ve druhé třetině zvýšil vedení Bakrlík, jemuž fantasticky servíroval puk Haluza, a nejproduktivnější hráč Komety Milan Kostourek.

Trenér Kýhos po utkání nezapomněl na brněnské legendy. „Těchto hráčů si velice vážím a výhrou jsme se jim snažili vzdát úctu. Zvláště bych chtěl vítězství věnovat panu Bubníkovi, jehož oslavy nejspíš rozrušily a udělalo se mu zle. Doufáme, že se brzy uzdraví a bude to dobré,“ vzkázal kouč Komety.

Zábranský: Největší pocta? Stará garda nás bere

Když mluvil o legendách, s nimiž včera slavil pětapadesáté výročí založení klubu, bylo poznat jak nesmírně si váží, že berou současnou Kometu jako následovnici Rudé hvězdy Brno, která je symbolem nejslavnější éry brněnského hokeje. „Ohromně si cením toho, že tyto osobnosti přijaly pozvání,“ uvedl vlastník klubu Libor Zábranský. Pětatřicetiletý bývalý hokejista dovedl Kometu zpět na výslunní. Teď věří, že vybojuje nejvyšší soutěž.

Jak vnímáte oslavy a ocenění hokejových legend?
Pozor, my nikoho neoceňujeme. Tento klub má padesáté výročí. Máme narozeniny. Proto to chceme všichni oslavit i s těmi, kteří stáli u zrodu a začali tu krásnou éru, ve které pokračujeme. Bereme velmi prestižně to, že legendy přijaly pozvání a že nám věří. Respektují, že jsme pokračovatelé jejich poselství. Pro mě osobně je to obrovská pocta.

Zvláště když tak kritizovaly dřívější poměry i vedení…
Za bývalého vedení by nepřišly, navíc halu Rondo berou jako komunistický symbol. Proto si moc vážím, že přijaly pozvání. Jsem rád, že tu akci berou opravdu jako 55. výročí založení jejich klubu. Někteří z nich jej zakládali, vyhrávali tituly a psali tu krásnou historii.

Každý „zdravý“ klub si hájí historii, tohle je důkaz…
Vždycky jsme to chtěli. Vyšlo krásně, že hrajeme zápas přesně v den založení 29. října. K historii jsme se vždycky hlásili, musíme se hlásit i k té negativní, k tomu čím si Kometa prošla před patnácti lety a před sedmi lety a tak dál. Ale musíme se hrdě hlásit k tomu, co dokázali pánové, kteří přišli na oslavy, a ocenit to, co započali.

Máte v plánu v budoucnu otevřít síň slávy?
Dostal jsem darem zachráněné kroniky Komety i jediný pohár, který se uchoval. Moc rádi bychom měli takovou síň slávy. Ve stávajících podmínkách tady té stodoly haly Rondo to nejde vůbec provést. Dokud nebudeme mít dlouhodobý nájemní smluvní vztah, nelze to realizovat.

Co třeba vyvěsit dresy osobností v hale?
Klub si váží minulosti. Rádi bychom třeba vyřadili čísla dresů legend a vyvěsili je pod střechu. Ale jestli si někdo myslí, že bychom měli vytáhnout dres pana Bubníka nebo pana Dandy mezi ty umaštěné polštáře, co jsou nahoře pod střechou, tak pod to se nepodepíšu. Myslím, že to by to byla spíše urážka celé jejich práce.

Pro vás osobně musí být krásný pocit, že se Kometa opět dostává na vrchol…
Není to one man show. Je tu celý tým, který každodenně pracuje. Já jsem sice stoprocentní vlastník, takže na tom určitě svůj podíl mám. Ale pro mě je největší zadostiučinění, že stará garda nás bere jako své pokračovatele. Dřív by to nikdy neudělali.

V Brně je obrovská euforie. Klub se sune dál krůček po krůčku. Chybí asi už jen extraliga…
Udělali jsme strašný skok dopředu, ale nerad bych, abychom zase padli na hubu. Chci, aby byl klub stabilizovaný a letos poprvé můžeme říct, že by to mohlo vyjít. Nejsem alibista, abych řekl, že se nic neděje, když se nepostoupí. Chceme postoupit a děláme pro to všechno. Ale jsem v hokeji dlouho. Rozhodují opravdové maličkosti. Přesto věřím tomu, že tohle mužstvo má na baráž a má na to v ní uspět. Jiný cíle nemůžeme mít, ale vždycky existují ale. Klub za poslední čtyři roky hodně vyrostl a doufám, že ten stoupající trend udržíme.

Takže současnému týmu věříte, že má na to, aby splnil úkol?
Myslím, že v týmu je teď dobrá parta. Podle mě teď krom notné dávky štěstí – aby se vyhýbala zranění – nepotřebuje nějaké velké zásahy. V lednu by musel být na trhu nějaký perfektní extraligový hráč, abychom do kádru sáhli. Budu upřímný, je mi pětatřicet let a oproti jiným manažerům mám možná výhodu v tom, že to není tak dlouho, co jsem s těmi kluky hrál. Vím, jací kluci jsou a tuším, jak ten tým skládat. Mám vedle sebe sportovního manažera Medlíka, který je starší. Takže se vzájemně doplňujeme. Je obrovská výhoda, že se na případnou posilu můžu optat aktivních hráčů, jaká je, jestli vyhovuje povahově a tak dále.

Neláká vás ještě někdy, abyste se vrátil na led za starými známými?
Už pátý rok aktivně nehraju. V týdnu jsem byl po čtyřech letech poprvé bruslit. Ale můj zdravotní stav nedovoluje, abych se aktivně zapojil. Navíc už mám jiné úkoly, třeba jsem platnější tady než na ledě.

Jak vnímáte tu hokejovou euforii v Brně, zvlášť když na konci devadesátých let klubu hrozil totální krach.
Nebylo to vůbec jednoduché. Pořád v Brně existuje skupina lidí, viz Technika a spol. kteří tohle hrozně špatně nesou. Je to veřejná věc, že někteří z funkcionářů stáli za návrhem na konkurz klubu. Museli jsme projít dost složitým obchodním obdobím. De facto je vidět, že žijeme ve právním státě a existuje spravedlnost. Všechno jsme ustáli. Trvalo rok a půl práce, než jsme útoky eliminovali a ti lidi pochopili, že na Kometu nemají a nikdy mít nebudou. Je jedno jestli to tu bude řídit Zábranský, Novák nebo Horáček Ve městě nikdy nebude jiný klub na takové úrovni, jako je Kometa. Vyrůstal jsem v Ingstavu a vím, že vládla nesmyslná rivalita mezi těmi kluby. Ingstav oproti Kometě stejně jen paběrkoval. Je tady jen jeden klub a tak by to mělo být. Ostatní kluby se mohou věnovat mládeži, pokud na to mají, ale to je tak všechno.

Spolupráce s městem zatím nebyla ideální? Vidíte třeba změnu k lepšímu?
Já už jsem měl v minulosti spoustu politických jednání, ať už to byli lidé z ODS, pan Hošek, paní Javorová, pan Venclík. Nepociťoval jsem, že by nechtěli dát podporu klubu. Spíš se hledal způsob jak. Celou dobu jsem tvrdil, že město nemusí dávat patnáct miliónů ročně do hokeje, když je tady tak špatně nastavený systém a my hned deset miliónů vrátíme do městských společností. Peníze se tam rozplynou a samotné město z toho nic nemá. Jsme nejvýkonnější průtokový ohřívač a nejlepší banka pro město Brno. Oni do nás investují milion a my jim jen za pronájem haly Úvoz vrátíme milion a půl.

Takže jak myslíte, že by vám Brno mělo pomoci?
Když jsem hovořil o podpoře, měl jsem na mysli podporu systémovou. Tak jak to je v jiných městech. Pokud Zlín nebo Mladá Boleslav mohou figurovat jako hlavní nájemce haly na deset let – nemají tam třetí subjekt jako Starez – klub je stabilizovaný. Poté záleží na managmentu, kolik sežene peněz. A město dává jasně najevo: Ano, toto je naše budova a my si vážíme, že klub se o ni stará. Tady máte provozní dotace a my vás takto podporujeme. Ve městě Brně tak funguje fotbal, za složitějších okolností baseballisté a všechna městská divadla. Já nechci ukazovat na to kdo, jak a za kolik. Jen říkám, že takový systém je správný.

Cestu tedy vidíte v dlouhodobém pronájmu haly…
Pan Onderka chce najít tu vůli a sílu prosadit, abychom měli smlouvu třeba na deset let nebo na neurčito, jak je to u fotbalistů. Když to jde tam, mělo by to jít u nás. Pak záleží na našem managmentu, jak se o sebe postaráme sami. Jaký má smysl, když nám dají příspěvek na ledovou plochu a my musíme minimálně dvojnásobek sehnat od sponzorů, a potom to nalít do městské společnosti Starez nebo do příspěvkové organizace při základní škole Úvoz. To nemá logiku. Přijde mi to jak v Kocourkově.

Předat dres byla pro Kántora čest

Tváří v tvář legendám brněnského a československého hokeje stáli před zápasem s Olomoucí hráči Komety. Jeden z památečních dresů předával také zkušený obránce Robert Kántor.

„Pro nás Brňáky jsou oslavy víc speciální než pro ostatní kluky. Půlka z těch pánů nás trénovala v mládeži a známe se osobně, došlo na pár slov. Byla pro mě velká čest předávat dres. A jsem rád, že jsme k oslavám přispěli vítězstvím,“ řekl někdejší reprezentant.

Hokejový vzor mezi čtrnáctkou osobností historie nemá. Jednoho však za příklad dostával. „Nikdy jsem nebyl takový fanoušek, abych chodil na hokej a sledoval své oblíbence. Ale vždy jsem dostával za vzor pana Machače. Říkali mi, že jsem prd a ne tvrdej, Machač byl tvrdej,“ smál se brněnský obránce.
Po čestném buly Richarda Fardy vlétli modrobílí v dobových dresech na olomouckou Moru. „Byli jsme ztuhlí z čekání, ale jednou za padesát pět let se to dá vydržet. Šli jsme do zápasu poctivě a výsledek 3:0 hovoří jednoznačně,“ vrátil se k duelu Kántor.

Velkou zásluhu na výhře měl podle slov hokejového světoběžníka gólman Alexandr Hylák. „Saša dokázal vychytat nulu, držel nás celý zápas. V závěru jsme se mu snažili pomoct, abychom neinkasovali,“ poznamenal. Obránce ovšem pochválil i olomouckého brankáře Kameše. „Chytal výborně. Kdyby měla Olomouc někoho slabšího, dostala by mnohem větší dardu,“ doplnil Robert Kántor.

Jaroslav Kára a Tomáš Svoboda