Letošní bilance vzájemných duelů sice hovoří ve prospěch Hradce, závěr základní části se však lépe vydařil Brňanům. Forma Komety v posledních týdnech strmě stoupala, Východočeši oproti tomu zakončili hlavní fázi soutěže pěti porážkami v řadě. „Přiznám se, že jsem letos Kometě moc nevěřil a její hra mi nepřišla přesvědčivá. Když jsem ji ale viděl v poslední čtvrtině základní části, začíná znovu nahánět strach,“ uvedl hokejový expert Jakub Koreis.

Podle něj může Brno nepříznivá bilance povzbudit. „Kometa si díky ní uvědomí, že nedostane nic zadarmo. O to víc se bude soustředit a nic nepodcení,“ uvažoval Koreis.

To potvrdil i nejproduktivnější hráč Komety Petr Holík. „Bude to hrozně těžká série. Hradec hraje velice dobře, jde o silný tým. Musíme se především dobře připravit a půjdeme si pro vítězství,“ burcoval sedmadvacetiletý forvard.

Po dvou letech

Sílu Hradce ve vyřazovacích bojích okusili obhájci Masarykova poháru už v semifinále před dvěma lety, které opanovali 4:2 na zápasy a dokráčeli až k vytouženému mistrovskému titulu. „Byla to asi nejtěžší série ze všech. Hradci je těžké dávat góly. Hodně to zabetonoval. Sice jsme dost stříleli, ale hráči to před brankářem pochytali. Nepadalo mnoho branek. Uvidíme, jak to bude vypadat letos,“ řekl pro klubový web brankář Marek Čiliak, který se s Kometou domluvil na nové dvouleté smlouvě s roční opcí.

Právě brankáři byli ústředními postavami semifinálové série před dvěma lety. Čiliak si tehdy připsal dvě čistá konta, stejný počet zaznamenal i Patrik Rybár na straně Hradce. „Bez dobrého gólmana nelze vyhrát. V každé sérii jsou brankáři důležití a letos to nebude jinak,“ měl jasno Koreis.

Na pozoru se brněnský muž v masce musí mít před útočníkem Radkem Smoleňákem, který v posledních třech vzájemných duelech vstřelil šest branek. „Čísla vypovídají o jeho důležitosti. Je to jeden z klíčových hráčů, který si užívá, když na něj řve celý stadion. Brno si ho musí pohlídat,“ povídal čtyřiatřicetiletý bývalý hráč Komety.

Velká motivace

Peprná bude série pro útočníka Tomáše Vincoura, který po dvou mistrovských jízdách s Kometou přestoupil právě do Hradce a v aktuální sezoně je s jedenatřiceti body jeho nejproduktivnějším hráčem. „Tomáš asi nebude mít o motivaci nouzi. Pro mě je jedno z největších překvapení sezony. V Kometě byl trošku v pozadí. Možná mu nevyhovovalo vyloženě rodinné prostředí a potřeboval odejít do týmu, kde nikdo nebude řešit jeho vztah k majiteli a trenérovi klubu. Přestup mu vyloženě prospěl, letos hraje výborně,“ chválil vytáhlého forvarda Koreis.

Hradečtí měli v posledních týdnech problém s marodkou. V závěru základní části se jim zranili tři klíčoví hráči – útočníci Petr Koukal a Michal Dragoun mají přetrhané vazy v koleni, obránce Mislav Rosandič řeší stejné patálie s loktem. „Každé zranění je ztráta a v případě Hradce, který nemá příliš široký kádr a spoléhá na produktivitu několika hráčů, o to větší. Může to sehrát velkou roli,“ uvažoval televizní expert.

Kometa navíc v play-off přepíná na vyšší rychlostní stupeň, což prokázala v předchozích dvou letech. „I když je pro mě Hradec jedním z největších překvapení sezony, myslím si, že Kometa sérii zvládne poměrně přesvědčivě. Pokud udrží formu ze závěru základní části, je společně s Libercem největší favorit na zisk mistrovského titulu,“ dodal Koreis.

Termíny série

1. zápas – pondělí 18. března od 17.00 v Hradci Králové

2. zápas – úterý 19. března od 19.00 v Hradci Králové

3. zápas – pátek 22. března od 19.00 v Brně

4. zápas – sobota 23. března od 19.00 v Brně

Případné další termíny:

5. zápas – úterý 26. března v Hradci Králové

6. zápas – čtvrtek 28. března v Brně

7. zápas – sobota 30. března v Hradci Králové

Extraligoví hokejisté Berani Zlín (ve žlutém) v 52. kole v pátek domavyzvali mistrovskou Kometu Brno.
Potvrzeno. Hokejisté Komety mají v play-off Hradec Králové