Rychlík Erat dvěma góly nakopl Kometu ke třetí výhře v sezoně. Brněnští hokejisté v sedmnáctém kole hokejové extraligy zvítězili nad Kladnem 4:1, když letos poprvé v základní hrací době otočili nepříznivý vývoj utkání. Domácí se probrali z šedivé první třetiny a čtyřmi brankami přejeli soupeře.

„Jestli byl nejdůležitější můj gól v oslabení? Myslím, že všechny branky byly důležité. Ukázali jsme si, že máme síly na otočení zápasu,“ líčil muž zápasu Roman Erat. Třicetiletý útočník je se třinácti body nejproduktivnějším mužem brněnského celku.

Domcáí čelili téměř čtyřminutovému oslabení tří proti pěti, když rozhodčí v rozmezí devatenácti vteřin vyloučil tři domácí hokejisty. A Patera po kombinaci krátce před první pauzou gólově trestal. Domácí hráče ale kladenský zásah nezlomil.

Na začátku druhé dvacetiminutovky stále v oslabení bleskově ujel Erat a vybídl Brňany k obratu. „Pak jsme hráli takticky velice dobře a zvládli jsme zápas. Mužstvo bylo semknuté a příkladně bojovalo,“ pochvaloval si brněnský kouč Pavel Pazourek, který pro včerejší zápas stáhl sestavu na tři formace.

„Hra na tři pětky je vždycky náročná, ale kluci se víc dostanou do hry. V tomto období se program soutěže zpomalí, proto dostaneme prostor pro tuto hru. Určitě v ní budeme pokračovat. Přineslo to ovoce,“ dodal kouč.

Jeho svěřencům zúžení sestavy pomohlo. Na ledě hýřili energií, od začátku druhé třetiny soupeře jasně přehrávali a vedení jim zajistil nezastavitelný Erat, který v čase 38:38 přesně umístěným švihem překonal Kopřivu.

Kladno se na cizích kluzištích trápí a venkovní nemohoucnost potvrdilo i v Brně. „To už je asi osmé venkovní utkání po sobě, kdy jsme nedali více než gól. Bohužel nemáme důrazné typy před soupeřovu branku. S tím nemůžeme vyhrávat,“ postěžoval si kladenský asistent.

Kometa slaví třetí výhru v sezoně. S devíti body je stále poslední, na Liberec ztrácí deset bodů. „Snad nás vítězství nastartuje a budeme získávat více bodů. Všichni to potřebujeme,“ prohlásil Pazourek.

Dneska nám to asi vážně sedlo, usmíval se Erat

V případě hokejové Komety Brno je každý zápas tím zlomovým. Pro nedělní duel proti Kladnu to ale platilo snad trojnásob.

Zodpovědnost v důležitém utkání na sebe vzal Roman Erat, když za nepříznivého stavu 0:1 ve druhé třetině dvakrát poslal puk pod víko kladenské branky. Třicetiletý útočník se tak zasloužil rozhodující měrou o vítězství Komety Brno 4:1. „Nebyli jsme na tom tak, jako minulé zápasy, kdy jsme se v tom plácali,“ ulevilo se hráči s číslem devět na dresu.

Od druhé třetiny jste začali hrát aktivněji a přímočaře do brány. Proč to nešlo dřív?
I zápasy před tím jsme chtěli, ale nic se k nám prostě neodrazilo a bylo to celkově ubíjející. Naštěstí jsme dnes dali nějaké góly. To se pak hned hraje jinak. Začali jsme si víc věřit.

Hráli jste celý zápas na tři útoky. Vypadalo to, že vám tato varianta neděla problém…
Někomu se hraje líp na tři lajny, protože jste pořád v zápřahu. Dneska nám to asi vážně sedlo. První třetinu jsme ještě nebruslili tak, jak bychom chtěli. Od druhé třetiny to šlo.

Další zápas budete hrát na ledě Třince. Podaří se vám opět oloupit tým z čela tabulky?
Musíme jít do každého zápasu stejně. Já vám neřeknu, jestli se to teď zlomilo, nebo nezlomilo. Musíme jít do každého zápasu naplno a uvidíme. Jedeme tam určitě hrát poctivě zezadu.

Za poslední týden se opět událo hodně změn v kabině. Jak tuto situaci vnímáte?
(Rozpačitě) Nevím. Je to nepříjemné, když se sestava začne točit, ale asi to bylo potřeba. Musíme dělat všechno proto, aby se to zvedlo. K tomu dochází, když se nedaří. Je to tak vždycky u nováčků, že se protočí hodně hráčů. My to musíme tak brát. Jsme profesionálové.

Co jste si řekli v kabině o první přestávce?
Nic extra, jestli chcete slyšet, že jsme se třeba pomlátili. (usmívá se) Řekli jsme si, že nesmíme spadnout tam, kam jsme spadli minulé zápasy. Tehdy jsme přestali úplně hrát. Naštěstí se to nestalo, jinak bychom se zase vezli.

Hrajete teď víc zápasů v Brně. Pomůže vám domácí prostředí?
Teď nevím. To vám řeknu za pět špílů. Já teď můžu říct, že ano, ale vy mě za to pak sejmete, že to tak nebylo. (směje se)

HC Kometa Brno – HC Geus Okna Kladno 4:1

Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0

muž zápasu: Erat

Brno: Trvaj – Richter, Kempný, Koma, Bičánek, Novák, Ovčačík – Bourret, Procházka, Dlouhý – Erat, Dopita, Selingr – Vondráček, Huml, Šindel –. Trenér: Pazourek.

Kladno:. Kopřiva – Kameš, Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, Dlouhý – Diviš, Patera, Tomajko – Valský, Čurilla, Bělohlav – Bílek, Kalla, Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler. Trenér: Müller.

Branky a nahrávky: 21. Erat (Novák), 39. Erat (Huml), 50. Dopita, 55. Novák (Bičánek, Huml) – 19. Patera (Kalla, Kameš). Rozhodčí: Turčan, Svoboda – Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7063.