Pro bývalého hokejového útočníka to je totiž jeho práce. Aktivní kariéru ukončil v roce 2017. Od aktuální sezony zastává roli komentátora a experta pro televizi O2. Nejvíc se těší na střet Liberce a Komety. „Jelikož tahle bitva je pro mě předčasné finále. Jde o dvě nejlepší mužstva extraligy. Bílí Tygři dlouhodobě a Brno za poslední měsíc,“ říká Koreis, který v šesti sezonách oblékal brněnský dres.

Potvrdilo čtvrtfinále play-off, že Kometa je ve vyřazovací a základní části jiné mužstvo?

Série s Hradcem to jednoznačně ukázala. Pro mě je to upřímně zcela nepochopitelné, jelikož mi celou moji kariéru trenéři vtloukali do hlavy, že musíme hrát pořád naplno, že nejde jen tak zapnout. Kometa tohle pravidlo absolutně popírá. Klobouk dolů, jak dokáže formu načasovat a snad jí to vydrží i pro zbytek play-off.

Hraje v tomhle ohledu to, že v Brně nikdy nepropadají panice, pořád si jedou to svoje?

Když jsem hrál v Brně, nepamatuji si jedinou chvíli, že by tam byla nějaká absolutní panika. Přitom nastaly chvíle, kdy jsme na tom byli relativně špatně. To bylo tenkrát. Nyní je v kádru Komety několik hráčů se zvučnějším jménem, kteří toho mají spoustu odehráno. Vedení si je z určitého důvodu vybralo a věří jim. Navíc je tým mnohem zkušenější, proto nepanikaří. Když to třeba srovnám se Spartou, kde jsem hrál, tam byla panika ve čtvrtém kole po třech prohrách.

Čekal jste, že Kometa přejede Hradec takovým stylem?

Abych řekl pravdu, Kometě jsem v sezoně moc nevěřil. Jenže už výsledky ke konci základní části ukazovaly, že si opět dokonale načasovala formu. Začal z ní jít strach. Pro mě bylo Brno v sérii proti Hradci Králové velkým favoritem, přičemž jsem úplně nečekal, že to skončí 4:0 na zápasy.

Jaké byly rozhodující faktory téhle série?

Prvním byl jednoznačně výkon Marka Čiliaka, který odolal náporu Hradce v prvních dvou utkáních, kdy Kometa získala dvě klíčová vítězství. Dále bylo rozhodující, že se k produktivní první lajně dokázaly přidat ostatní. Čtyři góly dal Jakub Orsava, kterému výborně sekundoval Honza Hruška s šesti body. V momentě, kdy elitní ofenzivní formace měla relativní výpadek, našli se jiní, kteří je dokázali zastoupit. Další výhry ale zase režíroval Peter Mueller.Televizní expert a bývalý hokejista brněnské Komety Jakub Koreis.Zdroj: Akademici Plzeň

Nyní ale Kometu čeká Liberec, který vyhrál základní část, co očekáváte od této série?

Hradec těžil z toho, že trenér Tomáš Martinec nastolil nový systém založený na hodně aktivním pojetí hry, hráči daleko víc bruslili a napadali. Jenže kádr Mountfieldu je mladý a bez větších hvězd. Nebyla tam výraznější postava, dokud nepřišel Radek Smoleňák. Liberec má mnohem větší hráčskou kvalitu. Kromě rychlosti a perfektní souhry téměř poslepu k tomu dokážou svěřenci kouče Pešána přidat ještě skvělou finální fázi. Přesně tohle postrádal Hradec.

Kde vidíte největší slabinu Komety?

Upřímně žádnou velkou slabinu nevidím. Možná to může být rychlost, se kterou Kometa měla menší problém v prvních zápasech s Hradcem, kdy se soupeř dostával do šancí, ale nedokázal je využít. Liberec má rovněž velmi rychlé hráče, takže pokud bude Brno přehrávat a vypracuje si příležitosti, má kvalitnější hokejisty, kteří na rozdíl od Hradeckých dokážou šance proměnit.

Kometa i Liberec se pyšní dobrými přesilovkami, lze očekávat, že tohle bude klíčový aspekt série?

Bílí Tygři měli nejlepší početní výhody v základní části. Přesilovky jsou vždy enormně důležité, a v play-off ještě nabírají na důležitosti. Klíčové bude se nenechávat zbytečně vylučovat, protože to jeden či druhý tým může přijít pěkně draho. Dále je důležité se určitě připravit co nejlépe na oslabení.

Troufnete si odhadnout, jak semifinále mezi Kometou a Libercem dopadne?

Skončit to může jakkoli. Osobně ale pro všechny doufám, že to bude dlouhá série. Ideálně na sedm zápasů, protože pro mě tahle bitva je předčasné finále a je velká škoda, že se oba týmy potkaly už v semifinále.