Měsíční podmínku vymezenou až do 5. února porušili Brňané v utkání se Zlínem minulý pátek. „Byl jsem v kontaktu s představiteli fanoušků a prosil je, abychom to ustáli. Plzeň stejnou podmínku zvládla, Kometa bohužel ne,“ mrzelo ve vyjádření na webu brněnského klubu jeho majitele Libora Zábranského.

V letošní sezoně platí nová pravidla vztahující se k nesportovnímu chování příznivců vůči účastníkům zápasu. Jde především o vulgární pokřiky či užití pyrotechniky. „Dojde-li při zkušební lhůtě k dalšímu přestupku, vstupuje v platnost přinejmenším původní trest,“ znělo prohlášení předsedy disciplinární komise Karla Holého na porušení podmínky. A zavření kotle je tady.

Jaký byl poslední podnět k trestu? Sedm momentů, kdy zněly z prostoru tribuny E nadávky v duelu se Zlínem. „Když se člověk podívá na záznam utkání, vidí, že šlo pokaždé o reakci na bitku, strkanici a také jedno dost přísné vyloučení. Nikdo vyloženě ze své vůle nevyvolával nenávistné emoce. Když sundá soupeř loktem do hlavy kapitána, tak asi žádný fanoušek nezůstane úplně v klidu. Nicméně stalo se, bohužel…“ prohlásil předseda sdružení Modrobílí Michal Jimramovský.

TRESTY FANOUŠKŮ
Částka pokut: 120 tisíc korun
Počet prohřešků: 12

VULGÁRNÍ POKŘIKY: 8x
· 5 ooo korun
26. září 2017:
Kometa – Sparta
22. prosince 2017:
Sparta – Kometa
30. prosince 2017:
Vítkovice – Kometa
· 10 000 korun
20. října 2017: Kometa – Mountfield HK
26. prosince 2017:
Kometa – Dukla Jihlava
· 20 000 korun
3. ledna 2018: Kometa – Liberec + měsíční podmínka zavření tribuny E
· 30 000 korun
3. listopadu 2017: Kometa – Sparta + měsíční podmínka zavření tribuny E
· Zavření tribuny
26. ledna 2018:
Kometa – Zlín

UŽITÍ PYROTECHNIKY: 2x
· 5 ooo korun
28. prosince 2017:
Pardubice – Kometa
· 10 000 korun
30. prosince 2017:
Vítkovice – Kometa

PORUŠENÍ POVINNOSTÍ POŘADATELŮ: 1x
· 20 000 korun
3. listopadu 2017:
Kometa – Sparta

PŘEDMĚTY NA LEDĚ: 1x
· Napomenutí
8. září 2017:
Kometa – Třinec

Ve čtvrtek ráno se má společně s dalšími zástupci skalních fanoušků setkat s vedením Komety. „Nedokážu si představit majitele klubu, který strávil s těmi nejdůležitějšími lidmi z kotle tolik času, co já. Hrozně si přeji, aby šlo o úlet, který se už nezopakuje. Pokud ano, další debaty a scházení se s fanoušky jsou zbytečné,“ sdělil kouč Komety Zábranský.

Situace ho nenechává klidným. „Poprvé po třinácti letech, co jsem v klubu, řeším něco takového. Je to pro mě nové a hodně nepříjemné. Hrozně nerad se dostanu do pozice, že budu šestnáctiletému klukovi vysvětlovat, jak se má chovat na tribuně,“ řekl Zábranský.

Z klubové kasy už plynulo na uhrazení pokut od začátku sezony celkem sto dvacet tisíc korun. Zaplacených prohřešků bylo jedenáct plus jedno napomenutí. „Nikdo si určitě nepřeje, aby se zdražovalo o deset procent vstupné s účelem v příští sezoně vytvořit ekonomickou rezervu na placení pokut. Nemůžeme si dovolit neustále platit pokuty,“ pronesl čtyřiačtyřicetiletý lodivod.

Porušení podmínky podle regulí může znamenat i zápas bez diváků. Už nyní zavření sektoru, který pojme patnáct set diváků, klub bolí. „Podle odhadu ekonomického úseku máme za uzavření tribuny E na utkání s Pardubicemi odhadovanou ztrátu tři sta tisíc korun,“ prohlásil Zábranský.

V neděli půjde o nezvyk při pohledu k nejhlučnější a nyní prázdné tribuně DRFG Areny. O to početnější dav se vměstná do protilehlého sektoru F, kde klub permanentkářům z „éčka“ vyhradí místo. „Nevadí mi to. Jen záleží, kolik lidí přijde do sektoru navíc. Jestli to bude vyřešené a nevzniknou nějaké problémy,“ povídal třicetiletý fanoušek Komety Petr Hanák, který pravidelně chodí do kotle.

Fanoušci se mají krotit. Ale s dozorem? Na Facebooku Modrobílých se objevila zpráva, že při utkání na Spartě brněnské fanoušky v jejich sektoru „umravňovali“ lidé z pořadatelské služby na Kometě. „Nevím, kdo do kotle lidi poslal. Zatím se k tomu nevyjádřím, v Praze jsem nebyl. Chci jen vědět, o co šlo a co si o tom myslí vedení. Ale aby někdo vyhrožoval, není úplně dobré,“ dodal Jimramovský.