„Čeká mě trošku jiný zápas, ale je třeba ho brát profesionálně. Dresy střídají hráči i trenéři. Myslím, že změna prospěla mně i zlínskému mančaftu. Loni jsem cítil, že mám dvě možnosti. Mohl jsem zvolit teplé místo v manažerské kanceláři, ale mě to ještě táhlo do terénu,“ prohlásil šéf brněnské lavičky.

Dělí se o góly

Kometa přijíždí ve velké pohodě. Ovládla čtyři z posledních pěti utkání, v duelech na Slavii a s Mladou Boleslaví nastřílela čtrnáct branek. Modrobílí navíc dělí své góly mezi všechny formace, na konci týdne se trefilo devět útočníků. „To nám hodně pomohlo. Když výsledky stojí na jednom hráči, je to pro ostatní složitější. Spousta kluků si začala věřit,“ pochvaloval si brněnský obránce Tomáš Žižka.

Mužstvo však nepodléhá předčasné euforii. Kometě po jedenácti kolech patří sedmá příčka a kanonády nepřeceňuje. „Vždycky je důležité udržet správnou míru sebevědomí. Nesmí být příliš veliké. V kariéře pamatuju spoustu situací. Někdy se stalo, že po dvou třech úspěšných zápasech si hloupí hokejisté věřili až moc, což vedlo k odklonu od poctivé hry,“ zdůraznil Venera.

Střelecké procitnutí zatím týmu prospívá. Hokejisté pálí ze všech pozic, radost z gólů si po delší době užívají Roman Erat, Jakub Koreis nebo Jakub Svoboda. „Hodně kluků si zvedlo sebevědomí. I na tréninku dávají jeden gól za druhým,“ potvrdil Žižka.

Také zkušený zadák spojil část kariéry s berany, v jejichž dresu začínal. „Ale ve Zlíně už jsem odehrál mnoho zápasů za Slavii, neberu to tak speciálně. Samozřejmě není nic příjemného nastoupit proti bývalému týmu. Spoustu hráčů znáte a musíte je řezat,“ hlásil s úsměvem.

Souboj nedávných parťáků se chystá i na lavičce. Zlínský kouč Rostislav Vlach ještě loni šéfoval týmu společně s Venerou. „Není to tak vyhecované. Třeba ve Vsetíně před lety hrála spousta zlínských hokejistů a to bylo hodně pikantní. Pamatuji deset dvanáct hráčů. Rivalita byla velká a při zápasech se doslova jiskřilo,“ vzpomněl si Vlach.

Ten podle Venery mírně obměnil herní projev zlínského mužstva. „Přijde mi, že předvádějí agresivnější a útočnější styl. Uvidíme,“ povídal brněnský kouč.

Protřelí centři

Kometa se musí popasovat s výtečnými zlínskými centry. Kromě známého bombarďáka Petra Lešky tým před sezonou posílil také reprezentant Petr Čajánek.

„Těžko bychom v extralize hledali druhé mužstvo, které oplývá takovou kvalitou na postu centrů. Kromě nich mají také Vlacha a Sýkoru. Jejich tým je hodně kvalitní,“ měl jasno Venera.

Styl beranů dobře zná. „Byl jsem s nimi tři roky. Některé kluky znám mnohem víc, ale to nic neznamená,“ odmítl brněnský trenér. Jeho dočasný návrat na zlínský stadion začne o půl šesté večer.

TOMÁŠ SVOBODA
DANIEL OSTRČILÍK