Ještě minulý víkend dumal, jak se vzchopit ze slávistické mizérie. Jenže ve středu pocítil nástrahy hokejového života. Klub jej společně s Tomášem Svobodou vyměnil do Brna. „Stěhování nebylo lehké, ale teď chci pro Kometu odvést maximum,“ zdůraznil.


Už vyhlížíte neděli, kdy se poprvé v novém dresu ukážete brněnským fandům?
Díval jsem se, že hrajeme se Spartou. Bude to naše premiéra v tomto krásném zimáku, očekávám plný dům. I s Tomášem Svobodou se moc těšíme.

Proti Spartě jste se Slavií nastoupili nedávno. Jaké to bude hrát proti ní za Brno?
V posledním zápase proti Spartě jsem naskočil na půl minuty úplně na konci ve třech, takže jsem rád, že si zápas užiju teď. Strašně mě mrzelo, že jsem hrál takovou chvilku. Derby je jen jedno, ale Kometa-Sparta? To se dá pomalu už srovnat.

Překvapila vás výměna?
Ano, protože mi bylo něco řečeno, že ve Slavii zůstanu a najednou jsem se pakoval. Jinak ale doufám, že mi přesun výkonnostně pomůže.

A jak vám tedy o stěhování řekli?
My jsme se s Růžou (Vladimír Růžička – kouč a manažer Slavie – pozn. red.) bavili v sobotu, a jasně mi řekl, že se mnou počítá a trejd nepřipadá v úvahu. Ve středu jsem šel. Takže…

Jste zklamaný?
To se nedá říct. Snažil jsem se odvést pro Slavii to nejlepší, co jsem uměl…

Ale že vás takhle vyšoupla po vaší dohodě?
Z hlediska rodiny jsem překvapený a zaskočený hodně. Mám dvouměsíčního syna, zázemí v Praze, ale… Ale takové věci se v hokeji stávají. Asi byla výměna výhodná pro Slavii a hlavně pro Brno.

Na stěhování ale nejste moc zvyklý…
Za kariéru jsem prošel nějaké čtyři kluby, a to jsem vyrostl v Pardubicích, takže jsem překvapený z nové situace. Ale spoustu kluků v Brně znám, ti další jsou taky super.

Budete si hokejově zvykat hůř, když se Kometa potácí v tabulce podobně jako Slavia?
Extraliga je vyrovnaná. Za tři zápasy jste v tabulce jinde, a že se Kometě nedařilo? Neznamená to, že tenhle stav zůstane do konce sezony. Chci hrát play off. Doufám, že si ho zahraju. Chtěl jsem ho hrát ve Slavii a teď ho chci hrát tady.

Co když se o něj budete přetahovat právě se Slavií?
No tak se budu snažit, abychom ho hráli my a ne Slavia, pokud by to mělo dopadnout takhle. Slavia v tento moment… Pro ni nic udělat nemůžu, musím udělat co nejvíc pro Kometu.

Je to hodně velký nezvyk obléct jiný dres?
Nebudu se skrývat za nic. Pro Slavii jsem žil, byl jsem jí vděčný za šanci, i Růžičkovi, že mi ji dal. Byl ze mně slávista, ale k hokeji změny patří. Neříkám, že budu okamžitě nosit šálu Komety, ale udělám pro ni maximum a může se to vyvinout, že zůstanu dlouho zase tady.

A jak dlouhou vám potrvá, než se tu zabydlíte?
Vzhledem k tomu, že některé kluky znám, bude zvykání snadnější. Kometa je klub, který má historii, chci tady odvádět maximum. Teď jsem já členem této organizace.

Viděl jste bitku v závěru zápasu Komety se Zlínem?
Já jsem rvačku nějak extra nesledoval, ale četl jsem o ní. Emoce k hokeji patří a já nevěřím, že trenér Venera kluky posílal, aby někoho zranil. Zvlášť když jsem pana trenéra poznal. Myslím si, že to je férový člověk. Ale není nikde řečeno, že se podobná mela nestrhne v nějakém jiném zápase.

Čehož vy se neštítíte…
Já ctím to, že člověk na ledě udělá pro to, aby vyhrál, maximum. Když se prohraje, může si klidně říct, že tam dal sto procent a nevyšlo to. Horší je, když se nebojuje. Nechci říct, že uznávám nahánění soupeřů, ale někdy to ze hry vyplyne, emoce tam fungují a srdce se nezapře.

Budete mít hodně chuť na Spartu?
Těším se na to moc. Sparta je soupeř, který má zvuk, a hlavně se těším, že budu hrát v tom kotli. Jako soupeře mě to tady bavilo, lidi jsou výborní a dokážou mužstvo pobláznit. Vím o tom, že hodně fanoušků jiných klubů mě nemá rádo za to, jaký jsem, ale já hraju pro fanoušky toho klubu, jehož dres nosím, a těm jsem pak vděčný.

Proč vás nemají rádi?
Protože hrajete proti nim… Ale co, občas na mě řve celý stadion, ale mě pak hra víc baví. Hokej se hraje pro diváky, je to jedno velké divadlo a já jsem jeho součástí tímto způsobem.

V Brně jste také něco takového zažil?
V Brně jsem to taky pocítil, ale nic vyhroceného. Tahle zloba většinou vzniká v play off, kde se potkáme víckrát. Lidi vidí, že člověk je na ledě ochotný nechat duši. Štve je to, protože vědí, že je soupeř může vyřadit. Teď budu hrát za Brno a vynasnažím se, aby mě brali fanoušci.

Nežádala vás manželka, abyste se před svátky chvilku nebil?
Manželka mě žádá hlavně o to, abych se vrátil zdravý domů. Ví, že zranění a šrámy k hokeji patří, a jestli mají vzniknout od puku nebo od pěsti? To už se nedá ovlivnit. Já tam vždycky budu chodit po hlavě, to se asi nezmění nikdy.