V podstatě rutina. Letos jiná. Na brněnské hokejisty na trénincích dohlíží nový kouč. Majitel klubu Libor Zábranský, který zároveň zastával i post trenéra, totiž sestoupil z lavičky. Místo sebe po třech sezonách a dvou titulech dosadil Petra Fialu.

PROFESIONÁLOVÉ

Otázkou je, jak změnu berou hráči, kteří byli zvyklí na trenérskou taktovku Zábranského. „Samozřejmě trenér a majitel v jedné osobě je větší autorita. Na druhou stranu hokejisté jsou profesionálové a vědí, že nový kouč je vybraný Zábranským, a ten za ním stojí,“ poznamenal hokejový expert Jakub Koreis.

Bývalý hráč Komety, který zažil časy před Zábranského nástupem na lavičku. „Byl v pozici majitele a generálního manažera. Ale nevím přesně, jak se jmenovaly všechny jeho funkce. Do šatny moc nechodil, spíš jenom procházel, když šel do kanceláře. Kabinu nechával, ať si žije. K proslovům se uchýlil jen tehdy, když se výrazně nedařilo,“ zavzpomínal Koreis.

Pro současné hráče se jen změnilo jméno trenéra. Klub, znak, ambice a fanoušci zůstávají stejní. „Pan Zábranský se takhle rozhodl. Musím říct, že pana Fialu jsem neznal, ale určitě je to skvělý kouč. Uvidíme, jak to bude vypadat v sezoně,“ sdělil brněnský forvard Luboš Horký.

S odchodem z lavičky má Zábranský nyní víc prostoru v ostatních sférách klubu a třeba na přestupovém trhu se činí. Zatímco v minulých sezonách se tým skládal až do konce ledna. Teď se zdá, že může být připraven daleko dřív.

Jenže jde o to, jak se nově příchozí prosadí. V minulém ročníku se někteří krátce po svém příchodu rychle pakovali. „Je něco jiného, když Zábranský stojí na lavičce a vynakládá všechny prostředky na to, aby byl úspěšný. Nebo když tam bude stát někdo jiný. Stačí si vzpomenout na poslední sezonu. Podepsal se Lukáš Kašpar, Libor Kašík či Nicholas Schaus. Ani jeden z nich se nepovedl, a to nejsou levní hráči,“ uvedl Koreis.

DRAHÉ KOREKCE

Kometa se nezdařilých příchodů dokázala zbavit. „Jenže nevíme, za jakých finančních podmínek. Určitě to stálo peníze. Teď je otázka, když bude Zábranský jako generální manažer a pod sebou bude mít kouče a mužstvu se nebude dařit. Co udělá?“ zamyslel se Koreis.

Podle něj jsou dvě varianty. Jedna levná a druhá drahá. „V jednom případě pošle hráče, kterým se nedaří, pryč, ale za cenu toho, že ho to bude stát nemalé peníze. Nebo přistoupí k rychlejší a levnější variantě. Změní trenéra. Ochota dělat drahé a promptní změny bude z pohledu manažera menší,“ řekl Koreis.

Fiala podepsal v Kometě na tři roky, což je rozumná doba a zároveň dostatečný prostor na koncepční práci. Jenže jaká bude trpělivost, když se Brnu nebude dařit? „Za veškerá rozhodnutí a výsledky týmu si ručím já. Bude to na mně, ale samozřejmě po kon-zultaci s kolegy,“ pravil Fiala.

Ten už ve svém novém angažmá nějaký pátek úřaduje a učí brněnské hokejisty své filozofii. Bude Petr Fiala na lavičce Komety úspěšný?