Červenou petrohradskou hvězdu tentokrát překryla ta brněnská. V Rondu se blýskla Kometa. Brněnští hokejisté v úvodním přípravném zápase porazili jednoho z favoritů KHL. Nad Petrohradem zvítězili 3:1. V zápase, který měl velmi slušné tempo. „Výsledek nepřeceňuju. My jsme týden na ledě, oni jsou týden na ledě. Nic velkého z toho neusuzuju,“ říkal domácí kapitán Petr Hubáček.

Rusové nechali odpočívat Průchu, Arťuchina, Thoresena či Štěpánka a více než šest tisíc domácích fandů si mohlo vychutnat hlavně začátek. Omlazené brněnské mužstvo se nastěhovalo před gólmana Sokolova a také díky třem proměněným přesilovkám svítil na videokostce po sedmnácti minutách stav 3:0. „První třetinu jsme začali velmi špatně. Vůbec jsme nebruslili a byli jsme často vylučovaní, čehož domácí využili,“ hodnotil úvod kouč Petrohradu Miloš Říha.

Už ve třetí minutě se z první trefy v sezoně radoval Radek Dlouhý, který pohotově dorazil Kempného střelu. O čtyři minuty později zaskočil gólmana Sokolova Erat. Když se v 17. minutě Švrček na modré opřel do puku a po nechtěné teči Martenssona zvýšil na 3:0, ruští hokejisté po sobě jen nechápavě pokukovali. „Přesilovky jsme trénovali asi jen dvakrát. Vidím v tom i kus štěstí,“ usmíval se domácí trenér Zdeněk Venera.

Také on chvílemi nestačil sledovat, jak často se otevírají dvířka od trestné lavice. Rozhodčí rozdal 29 menších trestů. „Jsme v přípravě. Každý zápas necháme jednu pětku sedět. Na zápasy nedáváme takový důraz jako domácí,“ utrousil kouč Říha. „Tolik vyloučených si v extralize dovolit nemůžeme,“ dodal Venera.

Petrohrad se postupně rozjížděl do vražedného tempa, ale Kometa přestála i nejkritičtější okamžiky. Ve 35. minutě odešli současně na trestnou lavici Žižka a Čermák a Martensson po rychlé kombinace dával puk do odkryté branky. Po 18 vteřinách hry už si ruský blesk Maxim Afinogenov rovnal puk ke trestnému střílení. Na rozdíl jediného gólu však nesnížil. Skvělý gólman Hovi jej vychytal. Rusové tlačili, ale další gól už nepřidali. „Kromě první třetiny můžeme být s výkonem spokojení,“ říkal přesto Říha. Dobře naladěné Rondo mohlo pustit do prvních vítězných oslav v sezoně.

Kometa Brno – Petrohrad 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Dlouhý (Kempný), 7. Erat (Holec), 17. Svrček (Malec) – 36. Martensson (Weinhandl, Kalinin). Diváci: 6 174.

Hubáček: Byl to svátek. Kluci se nelekli

ROZHOVOR – Ruský hokejový vichr z Petrohradu neřádil. V prvním přípravném utkání Kometa Brno vyzrála na ruského velikána a zvítězila 3:1. Petr Hubáček si utkání s favoritem slavné KHL užil poprvé jako stálý kapitán modrobílé party. „Pro kluky byl zápas svátek. Nehecovali se,“ culí se jednatřicetiletý forvard a loňský mistr světa

Jaký dojem si odnášíte z výhry?
Výsledek nepřeceňuju. My jsme týden na ledě, oni jsou týden na ledě. Nic velkého z toho neusuzuju.

Splnil Petrohrad roli, kterou jste od zápasu čekali?
Ve hře jsme prokázali bojovnost, dobře jsme bruslili. To jsou předpoklady, se kterými půjdeme do sezony. Hráli jsme navíc svižný hokej, ale v našich oslabeních nás zatlačili. Dali nějakou tyčku a podržel nás gólman. Zítra (dnes – pozn. red) na nás vyběhnout chlapci z Havlíčkova Brodu, což bude těžší.(Smích)

Rusové působili v první třetině laxně.
Nemají letní přípravu, takže dělají celkem prd. Když se potom sejdou, dřou do úmoru. Mluvil jsem s Kubou Štěpánkem a říkal, že s malou pauzou na oběd makají vážně furt. Jejich kvalita je vyšší a později to dokážou.

Překvapilo vás, že se Kometa nezalekla zvučných jmen?
Ani ne. Lidi nás klasicky od první minuty hnali. Chtěli jsme si dát pozor a neotvírat bezhlavě obranu. I když doma se musí valit do útoku. Pro kluky byl zápas svátek, je to jeden z nejlepších týmů světa. Nehecovali se.

Jak vám sedí užší kluziště?
V extralize má hodně mančaftů užší hřiště. Jako domácímu mužstvu nám to pomůže. Vynutíme si větší tlak. Jsem za zmenšení rád. Na druhou stranu, když náš hokej nebude kvalitní, můžeme hrát na squashovým placu, házet po sobě puk jako horkej brambor a stejně se s ním nepotkáme.

Nová role kapitána vás nesvazuje?
Vyrostl jsem v Brně, chodil jsem tady jako kluk na hokej. Když je člověk kapitán týmu, ke kterému tíhne, znamená to pro něj super pocit. Céčko na dresu je jedna věc, ale v Brně je osa týmu, která tady hraje dlouho. Hodně kluků bylo v nároďáku a v kabině je zodpovědnost za výsledky na více lidech.

Co vám na céčko řekl táta?
Táta si válel šunky v Turecku a ještě jsme se nebavili. Není to nic, co tady budeme do půl desáté rozebírat.

Hokejový útočník Petr Hubáček poprvé táhl Kometu Brno jako kapitán a hned slavil výhru 3:1 nad ruským Petrohradem