Takovéhle oslavy znojemský zimní stadion nezažil od památného postupu Orlů do hokejové extraligy. Dnes tam obrovskou euforii zažili fanoušci brněnské Komety. Stačilo jim k ní to, že jejich klub porazil ve finále Tipsport Cupu Znojmo 5:4.

„Je to úspěch, který nemůžeme přeceňovat, ale můžeme se od něj orazit dál. Určitě nám to zvedne sebevědomí,“ prohlásil trenér Komety Vladimír Kýhos. Jeho prvoligový tým v cestě za pohárem zdolal čtyři soupeře z vyšší soutěže.

S Orly to však neměli jednoduché. Zkušený jihomoravský celek si s Kometou pohrával podle svých not. Dvě třetiny utkání kontroloval. „Působili jsme dost zakřiknutě a nervózně. Na tři góly jsme soupeři v podstatě nahráli sami. Někteří hráči si možná mysleli, že ve Znojmě jsou nějací nazdárkové,“ hněval se Kýhos.

Druhá přestávka ale přinesla změnu. Dvoubrankový náskok Orlů se záhy rozplynul a v padesáté minutě dal vítězný gól brněnský Polodna. „Naše chyby dostaly Brno do vedení, přitom jsme předtím mohli náskok ještě zvýšit,“ posteskl si znojemský asistent Václav Baďouček.

Přestože šlo o finanční prémii a nálada v hledišti připomínala extraligové play off, oba trenéři se shodli, že nakonec šlo jen o přípravu před blížícím se startem ligových soutěží. „Bylo to finále, tak jsme chtěli vyhrát, ale pořád lepší, než prohrát teď než v sezoně. Byla to pro nás lekce, protože jsme si uvědomili, že ani dát čtyři branky neznamená vyhrát,“ řekl Baďouček.

I v Kometě našli na zápase věci, které musí ještě před mistrovskými zápasy zlepšit. „Věděli jsme, že má Znojmo formu. Připravovali jsme se na jejich přesilovky, ale stejně jsme je neubránili,“ zlobil se Kýhos. V kabině ale prý na hráče hlas nezvyšoval a nenaštval ho ani desetiminutový výpadek světel v hale. „Na chvilku jsem si odpočinul,“ usmál se.

Jeho kolega Lukeš si na tiskovce zase zahrál na novináře. „Jestli už nikdo nemá žádný dotaz, tak já se zeptám domácího trenéra: Proč jste vyhodili Aleše Padělka?“ položil otázku. „Na to nebudu odpovídat. Nemáte akreditaci ani blok,“ odpálkoval ho se smíchem Baďouček. Lukeš marně protestoval, že blok má.

Brněnský brankář Alexander Hylák bojoval s puky i s mlhou. Chvíli jsem neviděl ani na modrou.

Pár vteřin před koncem se neskutečně roztáhl na brankovišti zabránil Znojmu vyrovnat finálové utkání Tipsport Cupu. Brankář hokejistů brněnské Komety Alexandr Hylák v generálce před začátkem první ligy vzkázal trenérům, že on by měl být jedničkou. A taky dostával do varu fanoušky.

Atmosféra v hledišti na vás musela hodně působit. Můžete pak vůbec brát takové utkání jako přípravu?
Rozhodně se ta euforie nedá nevnímat. Už je to poněkolikáté, co jsme dorazili na led soupeře, a bylo tam víc Komeťáků než domácích. Dobře ale víme, že to nejdůležitější teprve přijde na podzim, a hlavně pak v březnu.

Ale radost z poháru snad máte?
Určitě je to povzbuzení, když jsme vyhráli jako prvoligový tým a museli porazit několik extraligových. I Znojmo má kvalitní a zkušený mančaft.

Co rozhodlo o výhře?
Znojmo utkání dvě třetiny kontrolovalo, pak se k nám přiklonilo štěstíčko.

Poslední minuta pro vás musela být pěkně náročná?
Zas tak hrozný to nebylo. Kluci bránili suprově. Už jsem zažil těžší poslední minuty.

Hala byla plná až po strop, jak nepříjemné bylo to horko?
Hodně. Pořádné vedro bylo už na tribuně a v brance ve výstroji to bylo ještě horší.

Před koncem zhasla na pár minut světla. Uvítali jste oddech?
Já to nemám to rád. Deset minut se akorát plácáte, raději bych to dohrál hned.

Pak se zase na poslední minuty rozprostřela po ledě mlha.
To bylo daleko nepříjemnější. Chvíli jsem neviděl ani na vlastní modrou. Kdyby někdo vystřelil, tak úplně v klidu mohl být gól.