Vybíral i z nabídek ruských klubů KHL a z české extraligy. Nakonec ukázal na Slovan. „Když už jsem skončil v Kometě, chtěl jsem jít do KHL. Jednalo se s Jaroslavlí, která padla. U dalších dvou ruských klubů se stále čekalo. Pak jsem měl dvě konkrétní nabídky na stole, Slovan a Hradec Králové. S rodinou jsme si k tomu sedli. Slovan mi bude srdcem nejblíž. U mě rozhoduje jak to cítím v danou chvíli, vybral jsem podle pocitu,“ míní brankář, jenž si zachytá za klub z rodné země po šesti letech.

V Bratislavě je z domu za chvíli, něco přes hodinu autem. „Mám to kousek do Brna a zachytám si druhou nejkvalitnější ligu. Nabídka Hradce byla také super. Jednal se mnou férově a čekal na mě, za což chci poděkovat,“ vzkazuje Čiliak.

Gólmani v Brně po odchodu Marka Čiliaka:
MAREK LANGHAMER (23 let) Předpokládaná jednička. Minulý rok přišel z Tucsonu, farmy Arizony, rozehřál se v devíti duelech.

KAREL VEJMELKA (22)
Vysoký brankář s držením hole vlevo se porve o místo. Loni chytal šestkrát.

LUKÁŠ DOSTÁL (17)
Velký talent, na draftu bude nejvýš postavený brněnský mladík. Zachytá si zřejmě i v extralize.

PAVEL JEKEL (22)
Chytal v Třebíči a Vsetíně, čeká jej nejspíš hostování.

LUKÁŠ KLIMEŠ (23)
Sezonu strávil v Přerově, možná v něm setrvá.

Nový realizační tým Slovanu zná ze slovenského národního týmu. Jako hlavní kouč jej povede asistent trenéra u národního týmu Vladimír Országh, kterému pomůže bývalý útočník Komety Robert Petrovický, s nímž se Čiliak potkal v Brně.

Rodáka ze Zvolenu mezi třemi tyčemi povede z pozice trenéra gólmanů dlouholetý reprezentační brankář Pavol Rybár. „Marek ukázal, že několik sezon patří mezi nejlepší v české extralize, což potvrzují i dva mistrovské tituly s Kometou. Dobrou výkonnost předvedl i na mistrovství světa v Dánsku,“ chválí Rybár novou posilu. V týmu má k dispozici ještě českého gólmana Jakuba Štěpánka a slovenského mladíka Jána Koziaka.

Ve Slovanu podepsal Čiliak roční smlouvu. „Už jsem nechtěl čekat,“ přiznává vítěz ankety nejlepšího brankáře sezony v extralize.

Hlavní kouč a majitel Komety Libor Zábranský s odchodem Čiliaka počítal. „Už před uplynulou sezonou jsme si s Markem mezi čtyřma očima řekli, že pokud mu přijde zajímavá nabídka, popřejeme mu hodně štěstí. I zpětně hodně Komeťákům dojde, proč jsem angažoval Marka Langhamera,“ hlásí na webu Komety Libor Zábranský.

Místo jedničky totiž zaujme loňská posila z farmy Arizony Langhamer.

ROZHOVOR S MARKEM ČILIAKEM NAJDETE VE ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST