Nyní se angažmá kladenského rodáka na jihu Moravy nachýlilo ke konci. Zatím. „Ztráta hráče Tomášova formátu je citelná, ale takhle se vše domluvilo. Věděli jsme, do čeho jdeme. Přejeme Plekymu, aby se mu dařilo, a třeba se ještě uvidíme,“ sdělil asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Od nynějška bude Plekanec naskakovat výhradně za Kladno, kterému chce pomoct postoupit z první ligy do extraligy. Pokud Rytíři vypadnou v play-off dřív, je možnost, že se šestatřicetiletý centr do Komety vrátí. „Uvidíme, jak se vše vyvine. Varianta to je,“ poznamenal Plekanec.

Za obhájce Masarykova poháru si připsal sedm bodů za sedm asistencí. Z gólu se neradoval. „Puky se ke mně neodrážely, ale na tohle se nevymlouvám. Nikdy jsem se nehodnotil podle bodů či branek. Samozřejmě výkony mohly být lepší. Aktuální ročník je pro mě krkolomný. Jsem rád, že jsem mohl hrát za Kometu. Skutečná síla Brna se ukáže v play-off,“ řekl forvard, který si v NHL zahrál i za Toronto Maple Leafs.

Negativní série Komety s Mladou Boleslaví pokračuje. Navzdory skvělému Čiliakovi
Negativní série Komety s Mladou Boleslaví pokračuje. Navzdory skvělému Čiliakovi

Plekancův přínos pro brněnský tým byl nepopiratelný i bez vstřelené branky. „Všichni řeší, že nedal gól. Jinak pro nás byl ale hodně platný v defenzivě a především na oslabení. Nelze opomenout jeho přínos pro mladé hráče, kteří se od něj učili. V Kometě odvedl kus práce,“ uvedl Pokorný.

Úřadujícímu mistrovi vznikla díra na pozici druhého centra. „Kometa má široký a kvalitní kádr. Ztrátu jednoho hráče přežije. O nastalé situaci věděla dopředu, takže k žádnému zmatku nedojde. Tomáš se předvedl divákům, bavil je a nyní nastal čas jít dál. Trenéři jsou připravení a vědí, kdo ho zastoupí,“ měl jasno hokejový expert Milan Antoš.

Tomáš Plekanec v extralize za Kometu:
Zápasy: 16
Body: 7
Góly: 0
Asistence: 7
Hodnocení účasti na ledě plus/minus: -4
Průměrný odehraný čas: 18:58 minut
Celkový odehraný čas: 303:35 minut
Trestné minuty: 14
Absolvovaná vhazování: 339
Vyhraná vhazování: 185

V současném kádru brněn-ského celku jsou tři centři: Petr Holík, Jan Hruška a Leoš Čermák. Pozici čtvrtého patrně zastane někdo z křídelních forvardů. Nabízí se Mar-tin Dočekal a Bedřich Köhler, kteří mají zkušenosti s hraním ve středu útočné forma-ce. „Nic jiného nezbývá. Tohle ale pro náš tým není pro-blém. Máme spoustu šikovných kluků. Dodo i Béďa dokážou v pohodě zahrát centra. Stačí se rozkoukat a zaběhnout si určité zvyky,“ líčil Hruška z vlastní zkušenosti.

V nedávných duelech totiž alternoval z centra na křídle. „Přepnutí z jednoho postu na druhý mi chvíli zabralo. V pohybu jsou zažité věci, že mě třeba nohy zavedly, kam neměly. V týmu máme zkušené hráče, takže když centr vidí, že se křídlo motá jinde, zaskočí za něj. Takhle má souhra v mančaftu fungovat,“ pravil Hruška.

V posledních devíti zápasech základní části extraligy si tedy Kometa musí poradit bez Plekance a najít místo něj vhodnou alternativu na centra. O další důležité body do tabulky se Brňané utkají už dnes od šesti hodin večer na domácím ledě s Pardubicemi. „Sice jsou poslední, ale v nedávné době měly dobré výsledky,“ dodal Hruška.

Trenéři brněnského týmu budou v utkání proti Dynamu postrádat nemocného Alexandra Malleta a zraněného Ivana Baranku. Otazník visí nad startem Zbyňka Michálka a Jana Štencela.