Vedení v sérii zajistili Kometě netradiční střelci. Jako první se prosadil nejmladší brněnský bek Tomáš Dujsík, druhou trefu domácích obstaral útočník Vilém Burian, který se v domácí hale trefil poprvé v sezoně. „Naskočil jsem na led z trestné lavice. Kluci vybojovali puk a Leoš Čermák mě výborně našel. Jel jsem už sám na branku," popsal svou trefu Dujsík.

Jeho trefa v osmnácté minutě byla klíčový moment zápasu. Do té doby totiž hrál líp Zlín, který nedokázal využít žádnou ze svých šancí. „Rozhodla první třetina. Měli jsme tři vyložené šance, které jsme nedali. Dostali jsem gól a nebyli schopní se na Brno dotáhnout," pravil zlínský trenér Rostislav Vlach.

Jeho celek dokázal zápas zdramatizovat až v závěru. Snížení na 1:2 vystřelil zlínský bek Oldrich Kotvan čtyři minuty před třetí sirénou. „Za stavu 2:0 jsme měli využít přesilovku pěti proti třem, pak jsme nechali utkání zbytečně zdramatizovat," uvědomoval si Kýhos.

Brněnští stratégové před pátým duelem udělali několik drobných změn v sestavě. Kvůli nemoci chyběl i člen první formace Jan Hruška. Nečekaně ho zastoupil veterán Roman Erat, který odehrál sezonu v prvoligové Třebíči. „V úterý jsme vypadli z play off první ligy, ve středu ráno mi volali z Komety. Bylo to hodně rychlé, ještě jsem vše ani nevstřebal," usmíval se Erat.

Změněný výkon předvedl i brněnský brankář Marek Čiliak. Ve Zlíně v pondělí střídal po čtyřech brankách, včera pustil jedinou střelu. „Chytil jsem se, když jsem lapil samostatný únik Kuby Svobody," řekl gólman.

Postup do semifinále může Kometa oslavit už v sobotu. Šestý zápas čtvrtfinále začíná ve Zlíně dvacet minut po čtvrté hodině odpoledne. Na Valašsko se chystá i početná skupina brněnských fanoušků, kvůli kterým dostal včera zlínský klub desetitisícovou pokutu za odpálení pyrotechniky při třetím utkání série.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy – 5. zápas:

HC Kometa Brno – PSG Zlín 2:1

Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1.

Branky a nahrávky: 18. Dujsík (L. Čermák, J. Káňa II), 42. Burian (Vondráček, Koreis) – 56. Kotvan (Köhler). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:9, navíc Okál, Čajánek (oba Zlín) oba 10 min. Bez využití. Střely: 35:26. Zblokované střely: 17:13. Hity: 12:15. Úspěšnost vhazování 53% : 43%. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Sestavy:

Brno: Čiliak – Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec – Ton, V. Němec, Erat – Vondráček, Koreis, Burian – Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II – Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín: Kašík – A. Holík, Žižka, Marušák, Valenta, Kotvan, Urbanec – Ondráček, Čajánek, O. Veselý – J. Svoboda, Leška, Kubiš – P. Holík, Roman Vlach, Říčka – Okál, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.