Orli se poprvé za pět sezon v EBEL prodrali přes čtvrtfinále vyřazovací části a pobláznili Znojmo. „Po přechodu do EBEL naše návštěvnost jde každý rok nahoru. Letošní ročník, když započítáme finále, skončíme v průměru tři a půl tisíce diváků na zápas. Což je víc, než za poslední roky v extralize. Za nás paráda," liboval si manažer klubu Petr Veselý.

Jako na Jágra

Po finálových duelech Orlů s rakouským Salcburkem je velká poptávka. Na druhý zápas série přišlo 4800 diváků a bylo vyprodáno. To se naposledy stalo v roce 2004, kdy do Znojma zavítala v dresu extraligového Kladna hokejová modla Jaromír Jágr. „Je to potěšující, když se vyrovnáte návštěvou Jágrovi. Takovou atmosféru jako v Salcburku a Znojmě jsem nezažil. Je to fantastické," pochválil atmosféru útočník Orlů Roman Tomas.

Na znojemském stadionu ještě plánují zlepšení komfortu. „Každý den přemýšlíme, jak diváky nalákat. Ale je to o penězích a my chceme zachovat rozumnou cenu. Lístek za sto deset korun na ligu je pro Znojmáka přijatelná cena a nechceme ji uměle šponovat," ujišťoval Veselý.

Infografika. Návštěvnost hokeje.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Mánii, kterou zažívají hokejoví příznivci ve Znojmě, si ve větším měřítku užili brněnští fanoušci v lednu při Hokejových hrách pod širým nebem. Za Lužánky si našlo cestu v devíti dnech šestašedesát tisíc návštěvníků. „Šlo o obrovský projekt s dvaatřicetimilionovým rozpočtem. Podařilo se jej zorganizovat díky obrovskému úsilí lidí, kteří se na něm podíleli," řekl majitel Komety Libor Zábranský.

Příští rok mohou Brňané o prvenství v průměrné návštěvnosti přijít. Na akci, během které při utkání Brna s pražskou Spartou padl i československý rekord na ligové utkání 21 500 diváků, zatím Kometa nenaváže. „Hokejové hry 2 v příštím roce určitě nebudou. Není to událost, kterou si můžeme dovolit každý rok," potvrdil Zábranský.

Životní styl

Kometa si udržela fanoušky i přes nevyrovnané výsledky. Podpora klubu je v Brně totiž téměř životní styl. „Člověk hokejem žije, když na něj chodí dvakrát třikrát do týdne," prohlásil předseda sdružení fanoušků Modrobílí Michal Jimramovský.

S dalšími brněnskými fanoušky může podle plánů klubu za pár let chodit do nové areny za Lužánkami s kapacitou 12300 diváků. V předběžné rezervaci si o permanentku řeklo přes 4500 lidí.

S novou arénou by se Kometa nepatrně přiblížila evropskému suverénovi. Švýcarský Bern vládne evropské průměrné návštěvnosti na zápas už patnáct let, minulou sezonu na něho chodilo 16145 diváků na utkání. „Brno má velký potenciál. Bern je podobně velké město a chodí na něho v průměru šestnáct tisíc lidí. Proč by to nešlo tady?" zamýšlel se Jimramovský.

Zábranský: Znojmu patří dík, jsme na řadě

Brno – Majitel brněnského klubu Libor Zábranský klade velký důraz na marketing. „Vím, že je tady dost práce. Po těch dvou třech letech mohou být lidé v Kometě trochu vyhořelí," říká šéf v rozhovoru.

Co podle vás z marketingového hlediska drží sepětí fanoušků s Kometou?

Jde o dlouhodobé projekty a těžko vypíchnout jeden. Například, když jsem přišel s projektem Jižní Morava Království Komety, měli jsme za cíl vzájemnou spolupráci a propagaci s pětadvaceti obcemi. Nyní jich máme šestadevadesát a hlásí se i obce mimo jihomoravský region. v klubu se věnujeme i víc než třem stům dětí. I Nadační fond Komety se rozvíjí a pomáhá mu výtěžek z golfového turnaje.

Dá se navázat i na únorový duel mezi Kometou a Znojmem O pohár hejtmana jihomoravského kraje?

Byl jsem upřímně nadšený z fanoušků ve Znojmě. Pokud půjde o každoroční akci a výtěžek poputuje na podporu charity, je to skvělá věc. Letos šly peníze na podporu potřebným ve Znojmě, ale část i na Nadační fond Komety. Za to patří Znojmu obrovský dík. Teď jsme na řadě my, jen bych utkání rád odehrál spíš v srpnu, nebo září.

Změní se výše vstupného na další sezonu pro Brňany?

Změny určitě budou, ale nepůjde o nic razantního. Něco se zlevní, něco zdraží.