Ve čtvrtfinále extraligy Kometa poměří síly s Hradcem Králové. Co od soupeře očekáváte?

Momentálně hraje jiný styl, než který praktikoval před dvěma roky, kdy jsme se s ním střetli v semifinále. Sice jsme ho vyřadili, ale rozhodně šlo o nejnáročnější sérii za poslední dvě sezony v play-off. Nyní moc nevím, co očekávat. Uvidíme, s čím na nás vyrukují.

Řešili jste v kabině, že jste s Hradcem v základní části prohráli všechny čtyři zápasy?

Vůbec, protože play-off je úplně jiná soutěž. Soustředíme se sami na sebe. V kabině je cítit, že se blíží hlavní část sezony, na kterou se ohromně těšíme.

Marek Čiliak
Narodil se 2. dubna 1990 ve slovenském městě Zvolen. Je ženatý a má jednoho synu a jednu dceru.
Hokejově vyrůstal ve Zvolenu, ale už v sezoně 2005/2006 přestoupil do brněnské Komety, se kterou získal dva tituly.
V aktuální ročníku si poprvé vyzkoušel zahraniční angažmá ve Slovanu Bratislava, hrajícím Kontinentální hokejovou ligu.
Na mistrovství světa 2018 reprezentoval Slovensko v pěti duelech.

Zvedl sebevědomí povedený závěr základní části, kdy jste z posledních šesti zápasů pětkrát vyhráli?

Jednoznačně, jelikož jsme začali hrát play-off hokej. Od první do poslední minuty jsme jezdili nadoraz. Nikdo nic nevypustil. Kluci přede mnou skákali do střel a navíc jsme nastříleli i nějaké góly. Před sérií s Hradcem Králové nervózní nejsme. Atmosféra v kabině je skvělá a z hráčů srší sebevědomí.

Čím to, že Kometa vždy v posledních sezonách skvěle načasuje formu na play-off?

Protože začíná vyřazovací část (úsměv). Samozřejmě se jede naplno od prvního zápasu v sezoně. Postupně se krystalizuje tabulka a v závěru jde o všechno. Dlouho jsme bojovali o umístění do šestého místa. Už prostě nebyl čas na žádné zaváhání, takže forma postupně gradovala.

V pondělí jste v Brně podepsal novou dvouletou smlouvu s roční opcí. Je výhoda, že nyní máte v tomhle ohledu klid a jasno?

O prodloužení jsme se bavili delší dobu. Netlačil jsem na to. Prostě jsme se dohodli a akorát se vše dalo na papír.

Byla pro vás priorita prodloužit s Kometou?

V podstatě jsem se na nic jiného nesoustředil. Domluva byla rychlá a jednoduchá. Roli hrálo i to, že s rodinou žijeme v Brně delší dobu. Děti vyrůstají a chodí do školky. V tomhle ohledu souvisí jedno s druhým.

Jak vnímáte Brno jako místo pro život?

S rodinou se nám tu žije výborně. Proto jsme se ani všichni do Bratislavy nepřestěhovali, když jsem hrál ve Slovanu. Děti jsou v Brně vyloženě spokojené, mají tu kamarády a nic jim nechybí. Na jihu Moravy je krásný život.

Splnilo angažmá ve Slovanu Bratislava vaše představy?

Vyzkoušel jsem si něco jiného. Pro Slovan jsem se rozhodl dobře. Zahrál jsem si Kontinentální hokejovou ligu. Sezona samozřejmě neskončila dobře, chtěli jsme se dostat do play-off, což se nepodařilo. Pro mě ale vše dopadlo dobře. Jsem zpátky v Kometě.

Jak se vám hrálo v KHL?

Hraje se tam rychlý a kombinační hokej. Špatně se mi předvídalo, co soupeř vymyslí, protože jde o druhou nejlepší hokejovou ligu na světě, takže v ní nastupují fantastičtí hráči. Dokážou neuvěřitelné věci na malém prostoru. Mnohdy jsem nevěděl, jestli vystřelí, nahrají, nebo přijde třetí skrytá varianta.

Kontinentální liga je roztahaná od Slovenska po Čínu, hodně jste toho nacestoval, kde se vám líbilo nejvíc?

V Moskvě jsme byli dva dny, takže jsme stihli projít Rudé náměstí, které je pěkné. Dále se mi líbilo v Petrohradu, krásné je Soči a nemohu opomenout Astanu. Moc se mi nelíbilo v Nižněkamsku, kde jsme bydleli v hotelu, který vypadal jako komunistický panelák, čemuž odpovídalo i vybavení.

Jak jste snášel lety?

Těžko. Před každým letem jsem nervózní. Nejhorší byla cesta do Číny, kterou jsme absolvovali hned na začátku sezony a trvala asi dvanáct hodin.

Co jste říkal na Čínu?

Tam jsem jenom spal, odehrál zápas a zase letěl zpět. Z Číny jsem si ale odvezl adrenalinovou vzpomínku, když jsem se ztratil na letišti. Šel jsem za skupinkou, která špatně odbočila a najednou jsem nevěděl, kde jsem. Nakonec mě museli hledat. (úsměv)

Zahrál jste si na krásných stadionech. Co říkáte na to, že se v Brně má vybudovat nová aréna pro Kometu?

Kometa a její fanoušci si zaslouží novou a větší arénu.

Jak se nejlíp odreagujete od hokeje?

S rodinou sedneme do auta a jedeme na pěkný výlet. Hodně se věnuji dětem. Dcera hraje už asi rok tenis. Rád bych, kdyby se tomuhle sportu věnovala závodně. Syn má čtyři roky a pomalu začíná bruslit.

Jaké máte koníčky?

Holduji rychlým autům. Nedávno jsem si splnil sen, když jsem si pořídil BMW M3. Rád jezdím zběsile, občas to přeháním, ale jen když jsem sám a nikoho neohrožuji. Ale závody v televizi nesleduji.

Pokutu za překročení rychlosti jste už dostal?

Musíme zaklepat, že jsem dlouho žádnou nedostal. (smích) Mám přehled, kde v Brně jsou radary a jaká mají policisté oblíbená místa k měření. Po městě samozřejmě jezdím opatrně.