Bílí Tygři zdolali brněnský celek 4:2 na zápasy. „Toto zní úžasně. Probíralo se, že Brno je skvělý tým na play-off, což se potvrdilo. Byla to parádní série, musím smeknout před Kometou. Děkuji jí za skvělé bitvy. Respekt,“ líčil liberecký gólman Roman Will.

Právě lapač Severočechů se pod postupem podepsal tučným písmem. V šesti duelech obdržel třináct gólů. „Roman je po náročných zápasech ale i prohrách člověk, který druhý den ráno přijde do kabiny s úsměvem. Nabíjí spoluhráče pozitivní energií. Pro mě je velikán mezi gólmany,“ řekl hlavní stratég Liberce Filip Pešán na adresu Willa.

Na play-off si naordinoval opravdu fantastickou formu. Odchytal jedenáct zápasů, ve kterých dostal jedenadvacet branek s úspěšností zákroků 92,81 procenta. Navíc stlačil gólový průměr na 1,84. Pro srovnání. Brněnský gólman Marek Čiliak v desíti duelech ve vyřazovacích bojích lovil puk ze své sítě dvacetkrát s úspěšnosti zákroků až 93,44 procenta. Průměr měl 1,94.

To jsou rovněž skvělá čísla, která ukazují, jak velký vliv na vývoj série mezi Kometou a Libercem měli brankáři. Jak aktéři obou týmu několikrát zmínili, rozhodovaly detaily, maličkosti a efektivita vyložených šancí. V té byli o něco lepší Liberečtí.

Přitom střelecky navrch měl brněnský tým. Na bránu Bílých Tygrů vypálil 170 ran, což bylo v průměru na jeden duel 28,3. Na druhou stranu svěřenci trenéra Pešána zatížili Čiliaka 166 pokusy, tedy v průměru 27,6.

Liberecká lekce Kometě z produktivity

Kometa byla ze šesti duelů pětkrát střelecky aktivnější než Liberec. Jenže dala pouze patnáct gólů, kdežto soupeř nasázel až osmnáct branek. Tygří efektivita se ukazovala zejména v úvodech jednotlivých třetin. „Neustále jsme dotahovali výsledek. Jenže v tom největší chybu nevidím. To je prostě play-off. Prostě jsme neproměňovali šance, které jsme měli,“ sdělil majitel a hlavní kouč Brna Libor Zábranský.

Přitom jeho svěřenci před Libercem vycvičili v produktivitě Hradec Králové, který ve čtyřech utkáních zasypal Čiliaka 141 pokusy, v průměru tedy 35,2 střely na zápas. Na druhé straně Kometa proti Mountfieldu vypálila jen 97 ran, což je průměr na duel jen 16,1. Na góly ovšem Brno vyhrálo 13:4 a celou sérii pak 4:0 na souboje.

Kometě nebylo nic naplat ani sedm přesných zásahů Martina Zaťoviče, který zažil nejgólovější play-off. Dalších šest branek přidal Peter Mueller a pět gólů dal Jakub Orsava. Střelce Brňané měli, ale chyběl příspěvek ostatních.