Předchozí
1 z 5
Další

Libor ZábranskýLibor ZábranskýZdroj: Deník/Attila Racek

Epizodní comebacky 2009 - 2011

Zábranský se na střídačku Komety opakovaně vracel i prvních sezonách po návratu do extraligy, i když jen nakrátko. Poprvé se tak stalo v turbulentní premiérové sezoně po comebacku Komety do nejvyšší soutěže, kdy klub hledal mezi smetánkou svou tvář.

Na střídačce brněnského celku se za celou náročnou sezonu, kterou Brno načalo sérií jedenácti proher, vystřídali čtyři hlavní trenéři. Zábranský se objevil na střídačce na konci listopadu 2009 v mezidobí po odstoupení Pavla Pazourka, jehož o týden později nahradil Vladimír Jeřábek.

Na dva zápasy stál po boku Mojmíra Trličíka, který tým dočasně vedl. Brno oba duely - s Vítkovicemi a Slavií - prohrálo. „Nejdu tam jako trenér, ale podívat se, jak kdo pracuje, jak se k tomu kdo staví. Pohled z lavičky je úplně jiný než shora a já ho chci poznat. Je to můj klub, mám zodpovědnost a musím se k ní postavit čelem," řekl tehdy Zábranský.

Znovu se na střídačku postavil na začátku února 2011 po prohře Komety 2:5 v Českých Budějovicích, po níž Brňané vypadli pět kol před koncem základní části z desítky zajišťující postup do předkola play-off.„Máme připraveny změny v sestavě, osobně chci sledovat trénink a přípravu na zápas, a v pátek při utkání budu na střídačce. Chci tak vidět, jaký mají jednotliví hráči přístup k přípravě i ke hře v samotném zápase," pravil tehdy Zábranský.

Ani jeho přítomnost ale nezabrala. Kometa prohrála čtyři z posledních pěti duelů sezony a ročník dohrávala v play-out.

Libor ZábranskýLibor ZábranskýZdroj: Deník/Attila Racek

Sezona 2015/2016

Tah s angažováním bývalého reprezentačního trenéra Aloise Hadamzcika před sezonou 2015/2016 na střídačku Komety se proměnil v průšvih.

Hovořilo se o neshodách mezi známým koučem, který se letos v létě stal novým šéfem českého hokejového svazu, a hráči.

Krize vygradovala zkraje února roku 2016, kdy Kometa zaznamenala už sedmou prohru v osmi zápasech a klesla na desátou příčku. Obzvlášť bolel debakl 3:9 na ledě Sparty.

Po porážce 1:6 doma s Litvínovem Hadamczik sám rezignoval. „Oznámil jsem majiteli Liboru Zábranskému, že chci v pozici trenéra skončit, že takto dál nejde pokračovat.Chci, aby vedení dalo mužstvu nový impulz a aby ho někdo zkusil nastartovat,“ pravil Hadamczik.

Jeho místo zaujal Zábranský, který tak zažil první plnohodnotnou štaci v roli trenéra. Kometa pod ním sice prohrála první utkání 2:5 v Olomouci, následně ale bodovala v pěti z osmi následujících duelů a Kometa postupem do předkola play-off z deváté příčky zachránila sezonu.

Poté Brňané prohráli sérii předkola s Chomutovem 1:3 na zápasy, ovšem po rozpačitém ročníku Zábranský sestavil zlatý tým, který v následujících dvou sezonách vyhrál pod jeho vedením titul.

Libor ZábranskýLibor ZábranskýZdroj: Deník/ Redakce

Sezona 2019/2020

Po neúspěšném útoku na zlatý hattrick se Kometě pomalu začal rozpadat hvězdný tým. Po třech letech skončil na střídačce Komety i Zábranský.

Hlavním trenérem brněnského celku se na jaře roku 2019 stal nepříliš známý Petr Fiala, jenž do té doby trénoval v extralize jedinou sezonu Olomouc.

Herně se sice Kometa hledala, ale výsledkově se jí dařilo náramně. Po první čtvrtině základní části dokonce vévodila tabulce, což příliš neodpovídalo předvedené hře týmu.

To se taky záhy potvrdilo. Zkraje druhé čtvrtiny Brňané prohráli pět z šesti duelů a po porážce 2:7 s Karlovými Vary 17. listopadu 2019 Fiala na tiskové konferenci oznámil svou rezignaci.

„To co jsme předvedli ve třetí třetině, není hodné Komety. Byl jsem nalomený už před utkáním. A proti Varům šlo pro mě o jasný signál, abych se vzdal funkce. Doufám, že nový kouč dostane z hráčů, co v nich je,“ vysvětlil důvody svého konce u týmu Fiala.

Mluvilo se o tom, že hráči trenéra bez větších zkušeností z extraligy nerespektovali. Na střídačku se znovu postavil Libor Zábranský, který tým přebíral na sedmé pozici. Kometa první zápas po změně trenérů prohrála 3:6 v Třinci, ale postupně výsledkovou krizi zastavila. Do konce základní části si ovšem tým nepřipsal žádnou výraznější šňůru výher.

Základní část celek zakončil na šesté pozici,poté byla sezona předčasně ukončena kvůli první vlně koronaviru. Zábranský vedl Kometu i v podivném následujícím ročníku 2020/2021, který se kvůli pandemii celý odehrál bez fanoušků.

Libor ZábranskýLibor ZábranskýZdroj: ČTK

Sezona 2021/2022

Před rokem na jaře hokejová Kometa angažovala zkušeného stratéga Jiřího Kalouse, který v roli asistenta působil třeba v české reprezentaci nebo v pražském Lvu v KHL.

Kdo by ovšem čekal, že se Kalous emancipuje od výrazného šéfa Komety, byl na omylu. Brno se už od úvodního kola potýkalo s kolísavými výsledky a při první reprezentační přestávce klub oznámil návrat Libora Zábranského na střídačku, oficiálně na Kalousovo vyžádaní a do role asistenta trenéra.

„Požádal jsem Libora Zábranského, jestli by nerozšířil realizační tým a nepřidal se k nám na střídačku. Libor na to přistoupil, půjde nám pomoct,“ pravil Kalous

Poprvé se Zábranský na střídačce tehdy jedenáctého týmu tabulky objevil po Karjala Cupu 18. listopadu, kdy Kometa vyhrála v Českých Budějovicích 3:2.

Ani pod dohledem šéfa ale dlouhodobé zlepšení nenastalo. Brňané se strachovali téměř až do úplného konce základní části o postup do předkola play-off. Do něj postoupili z desáté příčky a také v něm prohráli 2:3 na zápasy s Libercem.

Libor ZábranskýLibor ZábranskýZdroj: Deník/Sabir Agalarov

Sezona 2022/2023

Trenér Martin Pešout si za roky v Karlových Varů vybudoval pověst trenéra, který umí i z podceňovaného týmu vytlačit maximum. V Kometě ale tolik prostoru na práci jako na západě Čech nedostal.

Už od přípravného období, v němž Kometa schytala třeba příděl 1:7 od Vítkovic, Zábranský zasahoval do dění v týmu. Kometě to tak čtvrt sezony fungovalo, v říjnu dokonce po sérii výher vyšplhala na třetí příčku tabulky.

Po první reprezentační pauze ale nastala velká herní krize. Brno prohrálo pět ze sedmi zápasů. Na šlágr se Spartou hraný uplynulou neděli se na střídačku vydal i Zábranský. Kometa přesto úhlavnímu rivalovi podlehla 2:6. Další šanci zvrátit nepříznivé období dostane tým už v pátek, kdy od šesti hodin večer vyzve doma Karlovy Vary.