„K postupu ze čtvrtfinále potřebujete špičkový výkon brankáře a ten Lukáš předvedl, ale je potřeba vyzdvihnout výkon celého týmu, který mu neskutečně pomohl. Moc mu to přeju. Kdo Lukáše zná, tak ví, že on si tlak vůbec nepřipouští. Byl takový vždycky. Ať chytá přátelák nebo čtvrtfinále mistrovství světa, vždy má hlavu nastavenou tak, aby podal ten nejlepší výkon," pověděl bývalý dlouholetý trenér brankářů v (nejen) mládežnických kategoriích Komety.

Hloubavý chlapec Dostál vyčníval už v mládežnických kategoriích Komety. Moc toho nenamluvil, místo toho za něj hovořily činy. Ostatně Kometě vychytal v roce 2013 republikový titul v kategorii osmých tříd, o tři roky později titul v dorostenecké extralize a v roce 2018 i titul v juniorské nejvyšší soutěži. „Už když si poprvé stoupl do branky, bylo vidět, že v něm něco je. Píle a pracovitost je to, co ho dovedlo tam, kde je dnes. Šel si od začátku za svým snem, ale hlavně věděl, co je pro to nutné udělat," podotkl Odehnal.

Filip Král je odchovancem brněnské Komety.
Návrat Krále. Ex-obránce Komety se vrací do NHL, místo MS hraje na kolečkách

Ke hvězdám Dostála pomohla vystřelit i jeho povaha. „Je to inteligentní kluk, neskutečně skromný, pokorný a pracovitý," popsal Odehnal současného gólmana Anaheimu, kam se dostal přes angažmá ve finském Ilvesu Tampere.

Podle něj Dostál stále pracuje i na svých nedostatcích. „Vždycky je na čem pracovat a co zlepšovat. Lukáš určitě není brankář, který by se uspokojil a garantuji, že na každém tréninku pracuje tak, aby byl ještě lepší," podotkl Odehnal.

Český útočník ve službách Bostonu Pavel Zacha zažije v úterý svou premiéru v reprezentaci dospělých.
Příběh kritizovaného Zachy. Z Brna odešel kvůli ovzduší, klid našel v Bostonu

Po zdolání silného USA čeká na Dostála a národní tým další supertěžká výzva. V semifinále si Češi v sobotu od 14:20 zahrají proti hvězdnému výběru Švédska, který ještě na šampionátu neprohrál ani jeden zápas. „Čeká nás těžký soupeř, ale našim klukům věřím, že to společně dokážou a finále si zahrajeme. Moc bych jim to přál," pověděl Odehnal.

Ten je s Dostálem stále v kontaktu. „Samozřejme sleduju nejen Lukáše, ale i ostatní "moje" kluky - Karla Vejmelku, Lukáše Klimeše, Marka Langhamera Marka Čiliaka a další. Píšeme si a vždy, když je příležitost, rád je vidím," uzavřel Odehnal.