Snil o tom, jak se jednou aspoň přiblíží svým hokejovým vzorům Oldřichu Machačovi a Janu Suchému, ale z náboru mezi žáky se vracel se zklamáním. Nevzali ho. „Tehdy bylo moc dětí. A nebo jsem prostě nebyl dost dobrý," usmívá se s odstupem času pozdější mistr světa z roku 1985 Radoslav Svoboda, kterého do brněnského Ingstavu vzali na druhý pokus až za další rok.

Proti srsti mu bylo i rozhodnutí jeho prvního trenéra, který mu přisoudil roli obránce. Svobodu to na bruslích táhlo spíš dopředu. „Jako střední útočník jsem si zahrál jen jednou. Gól jsem nedal, ale na jeden jsem nahrál," pamatuje si výjimečný zápas.

Jedinečných utkání nasbíral v kariéře hodně. A zejména na mezinárodní scéně. I když to nejdůležitější si protrpěl bezmocný na střídačce. Domácí mistrovství světa v Praze roku 1985 zahájil jako člen první obranné dvojice, jenže si zahrál jen čtyři zápasy. „Chytly mě dutiny, dělali mi punkce a pak už jsem se do hry nedostal. Při vzpomínce na Prahu si vybavím, že mi turnaj tak úplně nevyšel," říká s posmutnělým hlasem.

Radoslav Svoboda má s národním týmem (na snímku v prostřední řadě čtvrtý zprava) tři medaile z mistrovství světa.Radoslav Svoboda má s národním týmem (na snímku v prostřední řadě čtvrtý zprava) tři medaile z mistrovství světa.Zdroj: null

Mužstvo však ani přes zdravotní lapálie neopustil. Na střídačce se radoval ze slavného hattricku Jiřího Šejby v posledním zápase finálové skupiny proti Kanadě a po vítězství 5:3 si i on pověsil na krk zlatou medaili. „Pocity byly strašné, ale s týmem jsem žil. Pořád mi na střídačce cukaly roce a nohy, pro hokejistu je to hrozné," vrací se k nedobrovolné absenci.

Podobně jako celý národ, i Svoboda cítil po zisku titulu mistra světa zadostiučinění. Československo totiž předběhlo v pořadí obě hokejové velmoci. „Radost byla umocněná tím, že Kanada porazila Rusáky, kteří skončili třetí. Oni se tehdy dali porazit, ale nešlo je porážet," vyzdvihuje sílu sborné.

V popisu oslav je ale zdrženlivější. „Byly nádherné, ale ještě to není na otevření kroniky. Podrobně je líčit nejde," směje se.

Světovým šampionem se Svoboda stal už jako hráč jihlavské Dukly. „Z Brna jsem šel na dva roky na vojnu do Písku. První rok jsem hrál za tamní VTJ a druhý rok se do města stěhovalo béčko Dukly. S tím jsem odjel na Spenglerův pohár a po něm mě oslovil trenér Pitner, zda nechci v Dukle zůstat natrvalo. Chtěl jsem se vrátit do Komety, ale neměla zájem. Nakonec se ukázalo jako velké štěstí, že jsem skončil v Jihlavě," popisuje přesun na Vysočinu.

Zlatá éra Dukly

S Jihlavou nejprve zažil zklamání, když v nejvyšší soutěži skončil jeho nový tým druhý těsně za Kladnem. Jenže už v další sezoně slavil mistrovský titul. A šňůra prvenství se nakonec natáhla na čtyři sezony. „Krásné byly všechny čtyři tituly, ale nejraději vzpomínám na ten první," porovnává.

V čem spočívalo kouzlo historicky nejúspěšnějšího českého hokejového celku? „Dukla si jako vojenský klub spolu s Trenčínem mohla vybírat hráče. Padli jsme si do oka, mužstvo bylo dobře poskládané. Kvalitu měly i tréninky," hledá příčiny nadvlády.

I díky úspěchům v Jihlavě se vyšvihl až do reprezentace, kde odehrál své první duely na turnaji Izvestijí v roce 1979. „V Moskvě jsem odehrál všechny zápasy. Blížila se olympiáda v Lake Placid, ale trenér Bukač za mnou přišel, že mě ještě nevezme, protože jsem odehrál málo zápasů. Tehdy jsem měl snad pětadvacet startů v lize," vysvětluje.

Obránce Radoslav Svoboda sbíral klubové úspěchy s jihlavskou Duklou (na snímku je vpravo na exhibičním buly s Dáriusem Rusnákem).Obránce Radoslav Svoboda sbíral klubové úspěchy s jihlavskou Duklou (na snímku je vpravo na exhibičním buly s Dáriusem Rusnákem).Zdroj: null

I když nebyl svědek amerického „zázraku na ledě", hned za rok se za oceán přece jen vydal. Díky nominaci na Kanadský pohár. „Tehdy měl větší zvuk než olympiáda, hodně byla znát rivalita východu proti západu. V Kanadě jsme byli asi měsíc, já jsem jel jako náhradník, ale po zranění Honzy Neliby jsem odehrál všechny zápasy. Byl to jiný svět. Mohli jsme se volně pohybovat, takže jsem viděl třeba věž v Torontu nebo Niagarské vodopády," zasní se.

Z Edmontonu se vrátil se semifinálovou účastí a nakonec si vyzkoušel i kýženou atmosféru olympijských her. V roce 1984 se s národním týmem vydal do Sarajeva. Ani z tehdejší Jugoslávie neodjel s prázdnou. Do sbírky si tentokrát přidal stříbrnou medaili. A báječné zážitky k tomu. „Byli jsme se podívat na ženskou běžeckou štafetu s Květou Jeriovou a Blankou Paulů, která skončila druhá. Viděli jsme je přímo v cíli," vytahuje další medailovou radost.

Zpět v Brně

Po veleúspěšné štaci v Dukle se Svoboda přece jen dočkal angažmá v Kometě, která jej o několik let zpět odmítla. „V Jihlavě jsme se nepohodli, dal jsem výpověď," mrzí jej.

V Kometě ale našel opět hokejovou radost. „Trenérem byl Luboš Hrstka, který byl tak trochu kulturista, dával nám pořádně zabrat. Začátek nám sice moc nevyšel, ale byl to dobrý rok, na tuhle sezonu vzpomínám rád," povídá Svoboda, který se ve druhém čtvrtfinále play off sezony 19861987 proti Košicím blýskl gólovou ránou z poloviny hřiště. Na slovenském protivníkovi ale cesta Brňanů skončila.

A Svoboda se znovu vydal dál. Po dovršení třiceti let mu komunistický režim umožnil odejít do zahraničí. Zkušený zadák sáhl po nabídce dánského Esbjergu. „V mužstvu byla perfektní parta, navíc hned v první sezoně jsme vyhráli titul," přihazuje další triumf sběratel úspěchů.

V severské soutěži, která tehdy ještě neoplývala hokejovou vyspělostí, navíc mohl naplno projevit své ofenzivní choutky. „Jako od cizince ode mě čekali góly, byť jsem byl obránce. Ale vždycky za mě někdo zaskočil, když jsem se potuloval vepředu," culí se Svoboda, který si v mistrovské sezoně připsal 21 gólů ve 30 zápasech.

Kariéru dohrával v nižších rakouských soutěžích. Plynule se následně vrhl na trenéřinu. Začínal v Jihlavě jako asistent Jaroslava Holíka a Karla Dvořáka. „Parádní tři roky, hodně jsem se naučil," říká pozdější kouč Havlíčkova Brodu, Přerova či Vrchlabí.

V současnosti se stará o bazén ve Špindlerově Mlýně. Jih Moravy už patří spíš vzpomínkám. „V Brně žije akorát moje sestra, kterou občas navštívím. Ale kamarády ve městě mám. Jestli někdo uspořádá sraz, sednu do auta a jedu," povídá bez váhání.

Radoslav Svoboda

Narozen: 18. prosince 1957 v Brně (55 let)

Sport: lední hokej

Post: obránce

Hráčská kariéra: Ingstav Brno, VTJ Písek, Dukla Jihlava, Zetor Brno, Esbjerg IK (Dánsko), Graz 99ers (Rakousko), UEC Mödling (Rakousko)

Trenérská kariéra: Dukla Jihlava (asistent), Žďár nad Sázavou, Hradec Králové, Kometa Brno (asistent), HHK Velké Meziříčí, HC Přerov, HC Rebel Havlíčkův Brod, HC Vrchlabí, HC Sršni Kutná Hora

Největší úspěchy: mistr světa (Praha, 1985), stříbro z MS (1982, 1983), stříbro z OH (1984), semifinále Kanadského poháru (1981), 4x mistr české ligy (19821985), mistr dánské ligy (1988)

Bilance v reprezentaci: 107 zápasů, 9 gólů

Zajímavost: k hokeji se dostal až na druhý pokus, při prvním náboru do žáků se na něj nedostalo