Nezřídka se stane, že si americký snajpr Mueller na ledě odkroutí až pětadvacetiminutovou směnu. Kdekdo by si pomyslel, že v závěrech zápasů bude unavený. Sotva z ledové plochy doklouzá na střídačku, opře se o mantinel a odpočítává vteřiny do dalšího střídání. „Je dobře, že se mu dopřává větší vytížení. Nemá žádné výpadky, kdy třeba čtyři pět minut není v zápřahu. Naopak je neustále v tempu,“ nabídl pohled hokejový expert Jakub Koreis.

Mueller má druhý nejvyšší průměrný odehraný čas s 22 minutami a 50 sekundami za zápas mezi útočníky v extralize. O dvě minuty a dvanáct vteřin menším vytížením disponuje Zaťovič. „Čím víc hraji, tím líp se cítím a jsem spokojenější,“ líčil čtyřiatřicetiletý český reprezentační útočník. „Únava přijde až po duelech,“ doplnil.

Enormní herní praxe oběma forvardům prospívá. Mueller doposud nasázel dvaadvacet branek v aktuálním extraligovém ročníku a Zaťovič rozvlnil síť v devatenácti případech. Gólové dostihy mezi sebou ale nepořádají. „Pomáháme si a každý den tvrdě pracujeme. Pilujeme různé situace, které pak přenášíme do zápasů. Naší formaci se zatím v letošní sezoně daří skvěle,“ vyzdvihl Mueller souhru, kterou z pozice centra diriguje režisérskou taktovkou Petr Holík.

Nejvytíženější útočníci v extralize
1. Jan Kovář (Plzeň)
23:20 minut za zápas
2. Peter Mueller (Kometa)
22:50 minut za zápas
3. Milan Gulaš (Plzeň)
20:45 minut za zápas
4. Václav Nedorost (Plzeň)
20:40 minut za zápas
5. Martin Zaťovič (Kometa)
20:38 minut za zápas
* Zahrnutí jsou pouze útočníci, kteří odehráli 10 a víc utkání.

Pro křídelní útočníky Muellera a Zaťoviče tedy platí rovnice: čím víc hrají, tím víc branek dávají. Jenže větší vytížení se může snadno přetavit v přetížení, s čímž se pojí riziko svalového zranění. „Samozřejmě je na zvážení, jestli by si neměli třeba v některých oslabeních orazit. Průměrný čas na ledě pro útočníka přes dvacet minut je hodně. Ideální je devatenáct,“ poznamenal Koreis.

Čas pro oddych není. „Jestliže doháníme ztrátu nebo potřebujeme utkání zlomit, posíláme první lajnu na led víc. Mueller a Zaťovič rovněž dobře hrají oslabení a mnohdy si dokážou vytvořit šanci i v početní nevýhodě,“ ozřejmil brněnský asistent trenéra Kamil Pokorný.

O útočných esech pro klíčové okamžiky mají trenéři Komety jasno. Včera se vyřešila i otázka ohledně brankoviště, do kterého v poslední možný přestupový den přibyl Marek Čiliak.

Poprvé ve své mladé karié-ře okusí Lukáš Dostál zahraniční angažmá. Osmnáctiletý gólman brněnského celku dochytá sezonu v týmu Ilves Tampere hrající finskou nejvyšší soutěž. „Nasbírá další cenné zkušenosti v kvalitní lize,“ uvedl vedoucí sportovního úseku Komety Jaroslav Medlík.