Zrovna v době, kdy se měl chystat na fyzické testy Scouting Combine před draftem do slavné NHL v Dallasu. „Doktor mi řekl, že je rameno ve fázi, kdy se musí operovat, stejně by k zákroku časem došlo,“ říká smířeně osmnáctiletý blanenský rodák a odchovanec brněnské Komety.

Testy před draftem pro vás tedy padají?
Ne, za týden na ně pojedu, ale pouze absolvuju pohovory se skauty. Nebudou mě testovat na fyzičku. Nedá se nic dělat. Kvůli ramenu jsem vynechal i dva zápasy v play-off. Sezonu jsem nějak dohrál, ale pak jsem musel na operaci.

Hokejový obránce Filip Král.
Kometa má nabitou obranu, říká talentovaný obránce Král a odchází do zámoří

Je komplikace vzhledem k umístění na žebříčku, že vynecháte fyzické prověrky?
Kluby se na výsledky fyzických testů dívají, ale nebude to takový problém. Nejde o hlavní důvod, proč vás vybírají. Sledují mě celou sezonu. Kdo mě chce draftovat, mě víc sleduje a pak i draftuje.

Stihnete začátek sezony?
Ještě mám ruku v ortéze na dva týdny. Do Dallasu letím s ortézou, poté budu rehabilitovat. Začátek sezony snad normálně stihnu.

Filip Král
Post: obránce
Věk: 18 let (ročník 1999)
Výška: 182 cm
Váha: 76 kg
Sezona: WHL (zámořská juniorská soutěž), Spokane Chiefs – 54 zápasů / 35 bodů (9+26), play-off 5 duelů, žádný bod
Reprezentace: MS hráčů do 20 let – 7 zápasů, 1 gól, výsledek čtvrté místo
Draft NHL: Podle odhadů 84. místo, třetí kolo

Jak se vám zranění přihodilo?
Problémy s ramenem jsem nemíval, až na mistrovství světa. Na dvacítkách mě sundal jeden Kanaďan. V prvním kole play-off jsem hrál první dva zápasy a ve třetím mně rameno vypnulo. Pak jsem se vrátil až na šestý a sedmý duel.

Se Spokane jste proti Portlandu prohrávali 1:3 na zápasy, srovnali na 3:3, ale nakonec sedmý duel prohráli. Jste zklamaný z týmového výsledku?
Mohli jsme přes první kolo play-off přejít. Měli jsme smůlu, že jsme v sedmém utkání nevyhráli. Na začátku sezony, kdy jsem v klubu ještě nebyl, jsme s Portlandem tři duely po sobě prohráli, s výsledky jako 1:6 nebo 2:7. Postupně jsme se zlepšovali a sehráli vyrovnanou sérii. Nikdo nečekal, že jim budeme vzdorovat.

Dostával jste dost prostoru, vidíte tedy podzimní odchod z Komety jako dobrý krok?
Myslím si, že mě to pomohlo i s postupem na žebříčku draftu. (odhadované 84. místo – pozn. red.) Hodně mi ve Spokane věřili, i když se mi třeba nějakou dobu nedařilo. V Kanadě je dobré, že vás hned nepotopí, když se nedaří. Hrál jsem všechno, přesilovky, oslabení tedy moc ne, v nich moc dobrý nejsem. (smích)

Ilustrační foto.
Zbrojovka zchudne. Pád do druhé ligy připraví rozpočet klubu o miliony korun

Jak náročná je soutěž Western Hockey League?
Hlavně co se týká cestování. Z juniorských soutěžích se ve WHL nejvíc nacestujete. Říká se, že dokáže nejlíp připravit na NHL z tohoto hlediska. Jinak je WHL dost rychlá a hraje se v ní hodně do těla.

Vzpomenete si na nejtěžší přesun na zápasy?
Třeba když jsme hráli doma, skončili v jedenáct večer a ráno v sedm hodin odjížděli do Seattlu, který je vzdálený šest hodin. Všude jezdíme autobusem. Většinou když se dopravujeme do Saskatoonu, cestujeme třináct až patnáct hodin. Ale tam jedeme jen jednou za sezonu. Je to náročné a trochu život na hotelu.

Potkával jste i přes náročný program s kamarádem Liborem Zábranským mladším, jenž hraje stejnou soutěž v Kelowně Rockets?
Hráli jsme proti sobě čtyři zápasy, vždy jsme se viděli po zápase a zašli na večeři nebo před zápasem na oběd.

Jakou máte spolu bilanci?
Nemáme si co vyčítat. Dvakrát vyhrál jeho tým, dvakrát můj. (úsměv)

Ilustrační foto.
Na zaplacení poplatků za odpad mají Brňané už jen týden. Poslat ho mohou online