Z pěti utkání národního týmu do dvaceti let na šampionátu odchytal osmnáctiletý brankář Komety čtyři, pouť České republiky skončila ve čtvrtfinále po prohře s USA 1:3. Dostál měl nejlepší úspěšnost zákroků ze všech brankářů v turnaji, a to 95,7 procenta. Lepší v historii měli jen Rus Ilja Bryzgalov a Kanaďan Carey Price, pozdější hvězdy NHL.

Po odchodu Libora Kašíka do Zlína majitel a kouč brněnského týmu v jedné osobě Libor Zábranský oznámil, že Dostál dostane šanci. „Upřímně jsem to ani nečekal. Samozřejmě mě moc těší, že dostanu příležitost,“ sdělil brněnský rodák v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Měl jste po návratu ze šampionátu v Kanadě indicie, že dostanete prostor v áčku Komety?

V pondělí jsem teprve přiletěl, v úterý jsem se byl jen podívat na kluky a ve středu jsem absolvoval první dobrovolný trénink po návratu. Ze všemi se potkám ve čtvrtek.

Za Kometu jste chytal už v Lize mistrů, jaké to bylo?

Super zážitek. Nastoupil jsem doma proti Frölundě, kde dostalo šanci hodně mladých kluků. Doplnili nás zkušení hráči. Chytalo se mi dobře, cítil jsem se fajn.

Těšíte se na premiéru v extralize?

Zatím o tom nechci moc mluvit. To spíš po zápase, až přijde a jak dopadne. Samozřejmě pokud dostanu šanci chytat extraligu za áčko Komety, budu strašně rád a vynasnažím se, abych podal co nejkvalitnější výkon.

Už jste se aklimatizoval po návratu z Kanady?

Je to teprve pár dní, co jsem se vrátil, takže jsem ještě trošku unavený. Snažím se na to ale nemyslet a už jsem byl na tréninku. Potřeboval jsem si zase trochu zvyknout na hrací plochu, která je oproti zámořským kluzištím širší. Chtěl jsem, abych něco dělal a neválel se jenom doma. Absolvoval jsem i kondiční jednotku s Milošem Pecou (kondiční trenér Komety – pozn. red.) a můžu říct, že jsem se cítil dobře.

Libor Kašík míří z Komety do Zlína
Návrat domů. Brankář Kašík po dalším nezdařilém angažmá míří z Komety do Zlína

Jak se s odstupem času ohlížíte za výkony, kterými jste se prezentoval na ju-niorském šampionátu?

Nechci říct, že považuji mistrovství světa v Kanadě za zklamání, ale spíš je to velká škoda, protože jsme měli výbornou partu a vše klapalo. Bohužel jsme se nedostali přes čtvrtfinále. Nerad hodnotím osobní výkon, protože jsem součást týmu. Samozřejmě jsem měl dobrá čísla, ale ta bych vyměnil za postup do semifinále.

Co chybělo k tomu, abyste došli dál?

Proti Americe jsme chtěli hrát trpělivou hru a nepřizpůsobovat se stylu nahoru dolů, protože na to je zvyklá a vyhovuje jí to i díky užší ledové ploše. Na druhou stranu jsme v mužstvu měli spoustu kluků, kteří hrají v zámoří. Američani jsou hodně šikovní. Za stavu 2:1 pro ně jsme se nadechli, měli jsme plno šancí, ze kterých jsme mohli vyrovnat. Bohužel se to nepodařilo.

Lepší úspěšnost zákroků než 95,7 procenta na mistrovství světa juniorů měli v minulosti jen Ilja Bryzgalov a Carey Price. Je příjemné se dostat do takové společnosti?

Těší mě to. O to víc, že Price je můj vzor. Ale nic se nemění na tom, že budu pokračovat ve své práci jako doposud. Zůstanu nohama na zemi. Všechno je o dřině a věřím, že když budu pracovat na maximum a odvádět nejlepší výkony, odměna se dostaví.

Jak jste se dozvěděl, že nastoupíte k prvnímu zápasu na šampionátu proti Švýcarsku?

Měli jsme mítinky před turnajem. Šel jsem za trenéry, kde jsem se dozvěděl, že jdu do branky. Tohle bylo dva dny před mistrovstvím. Byl jsem strašně rád a moc jsem se těšil. Ze zápasů se totiž nenervuji. Naopak si je snažím vždy užít.

FC Zbrojovka Brno podlehla FC MAS Táborsko (modrá) 1:4
Zbrojovka doplatila na naivní chyby i nedůslednost a podlehla Táborsku

Takže jste klidná povaha?

Myslím si, že pro mužstvo je důležité, když za sebou nemá gólmana, který na ně neustále řve a zbytečně se vzteká. Do hry vnáším spíš pohodu. Přece jen kluci jsou hodně pod tlakem, takže se pro ně snažím být taková hodná duše. To je moje povaha. (smích)

Hloupý obdržený gól vás tedy nerozhodí?

Ne, to vůbec. Beru to tak, že blbých gólů, ač nerad, dostanu ještě hodně. Jednou za čas mi do brány nějaká hloupost spadne. Jak se říká, hokej je hra chyb. Každý zápas si chci hlavně užít a pomoct mužstvu, abychom vyhráli.

Setkal jste se v Kanadě se zástupci Anaheimu, který vás v NHL draftoval?

Když jsem nechytal proti Kanadě, potkal jsem se s nimi. Hodně mě chválili, že jsem předvedl skvělé výkony. Pak jsem si s nimi ještě psal. Pochválili mě, ale tohle se děje teď. Musím se neustále zlepšovat. Něco jsem předvedl, zadařilo se mi, ale nyní se musím dívat jenom dopředu.

Šampionát se vám podařil, dal jste o sobě hodně vědět, mluví se o vás. Cítíte se trochu pod tlakem?

Vůbec. Tlak si nepřipouštím. Každý chybuje. Jdu do všech zápasů pokaždé se stejným záměrem předvést co nejlepší výkon. Vždy když člověk odvádí své maximum v daný moment a nevyjde to, prostě to nevyjde. Tohle platí i pro hokej, kdy se jeden zápas nevyvede, ale v dalším je to jinak.

Domácí HC Kometa Brno (bílá) proti HC Olomouc po nájezdech zvítězila 4:3.
Hokejová Kometa udolala Hanáky po nájezdech. Rozhodl Kusko