Provází ho pověst specialisty na samostatné nájezdy, kterou potvrdil i při svém debutu v brněnském týmu, když se neomylně prosadil bekhendovým blafákem. „Každý nájezd se dá chytit. Jestliže brankář bude chytat dobře, tak mě vychytá, ale v opačném případě dám gól. Všichni hráči mají svůj styl a při správném provedení skórují,“ říká dvaatřicetiletý Kašpar.

Dovednostní disciplínu piloval i před premiérou za Kometu, ale příliš se mu nedařilo. „To je pravda a hned jsem musel platit kilo. Na tréninku byl šílený led, ale v zápase se člověk na nájezd víc soustředí,“ líčí s úsměvem.

Tvrdá lekce na závěr přípravy. Chabarovsk nadělil Kometě bůra.
Tvrdá lekce na závěr přípravy. Chabarovsk nadělil Kometě bůra

Do Brna přišel po sedmiletém tažení v Kontinentální hokejové lize, kde mu pokračování znemožnilo nepříjemné zranění. „Delší dobu jsem chodil jen o berlích, které jsem pak odhodil a následovala rekonvalescence. Ta se docela vlekla, do toho spousta rehabilitací. Nohy hodně utrpěly, hlavně pravá, jež ztratila maso,“ odkrývá mostecký rodák nepříjemnosti spojené s poraněním kyčle.

Dlouhé období bez hokeje prožíval těžce. „Pravá noha vypadala jak pytel mléka, až jsem z toho byl hotový. Šlo hodně vidět, že zchudla. S něčím podobným jsem se nikdy nesetkal. Zavolal jsem Vencovi Nedorostovi (bývalému spoluhráči – pozn. red.), abych si postěžoval. Řekl mi, že jednou měl sádru devět měsíců, takže jsem sklapnul a byl vděčný, že já ji měl kratší dobu,“ konstatuje.

Cesta zpátky na led trvala osm měsíců. „Zatím mě všechno bolí, ale dobře vím, že je to potřeba. Miloš Peca (kondiční trenér Komety - pozn. red.) se mnou pracuje prakticky každý den, takže odpočatý nejsem. Hlavně se snažím dotáhnout manko, které jsem nabral,“ povídá Kašpar, jenž posbíral 46 startů za reprezentaci České republiky.

K ideálnímu fyzickému stavu nechybí mnoho. „Věřím, že to dáme dohromady. Tréninky se mi líbí. Po dnech, kdy si odpočinu, se cítím líp a líp. Pak mi ale Miloš zase naloží a potom celý týden naříkám. Liga začíná v půlce září a do té doby se vynasnažím dostat do nejlepší formy. Když nebudu stoprocentní, tak prostě pojedu dál,“ vysvětluje.

Příprava Kometě skončila a nyní ji čekají boje v hokejové Lize mistrů, které Kašpar může využít k potřebné rozehranosti. „První zápas mám za sebou. Nejlépe jsem se necítil, ale špatné to nebylo. Nehrál jsem v bolestech, což je pozitivum. Trenéři určitě chtějí, abych odehrál ještě nějaká utkání před ligou. Kdyby něco nešlo podle plánu a bylo lepší si odpočinout, domluvíme se a upravíme vytížení. Ale snad bude všechno v pohodě,“ tvrdí mistr svět z roku 2010.

Při couvání k domu svým peugeotem uvízla řidička na vyvýšené zídce.
Jedno kolo ve vzduchu. Při couvání najela na vyvýšenou zídku, s autem uvízla

Ten si pomalu zvyká na život na jihu Moravy. „Musím se přiznat, ještě jsem ve fázi hledání bytu. Snad si brzy něco najdu. Zatím bydlím na hotelu, což není ideální. Těším se, až budu ve svém a přijede přítelkyně,“ poznamenává.

Se zabydlením v kabině Komety problémy neměl. „Většinu kluků jsem znal před příchodem. Tým nevyhraje dva tituly po sobě, kdyby měl špatnou partu. Vidím i v přípravě, že chemie uvnitř mančaftu funguje. Chtějí vyhrát každý zápas. Šatna má vítězného ducha. Dva roky po sobě dokazují, že můžou porazit kohokoli a kdykoli,“ zmiňuje nájezdový mág.

V rozhodování o přesunu do Brna hrály prim dva důvody – fanoušci a ambice. „Příznivci jsou super a fantastičtí. Je to jeden velký šedesátiminutový chorál. Existují týmy, které chtějí hrát o nejvyšší příčky, ale v Kometě se nehraje jen o ně, ale o titul. Proto jsem tady,“ uzavírá Kašpar.

VLADIMÍR FORMÁNEK

Zvláštní jízdy terénního auta, které kličkovalo po silnici, si všimli dopravní policisté, kteří se vraceli domů po službě. Za podezřelým autem se proto vydali.
Jízdou zaujal policisty po službě, pronásledovali ho. Řídil se dvěma promile