Channel One Cup startuje ve středu, kdy Jandačovi svěřenci vyzvou v pražské O2 areně Finsko. „Trenér Jandač asi pochopil, že momentálně je lepší vsadit na zkušené hráče, kteří mají něco odehráno, a navíc podávají dobré výkony. Sahá po kvalitních starších hokejistech, což je podle mě správně,“ prohlásil televizní expert David Pospíšil.

Jandač musí vybírat pouze z hráčů, kteří hrají v Evropě, jelikož na olympiádě nebudou startovat hokejisté z NHL. „Kluků ze zámoří je mi líto, protože se jedná o největší akci,“ řekl Erat.

MLADÍ NETÁHNOU

V minulých letech byl trend zkoušet na přípravných turnajích v sezoně mladé hráče, kterým se především v extralize dařilo. „Ukázalo se, že cesta zkoušení mladých kluků, kterým se povedly tři zápasy nebo půl sezony, nikam nevede. Nemají výkonnost a musí na sobě pracovat. Český hokej neprodukuje mladé hokejisty, které může nároďák využít, a od toho se odráží výsledky. Záchranná brzda jsou pak starší prověření hráči,“ objasňuje Pospíšil. 

Šance jihomoravských hokejistů na zimní olympiádě. Infografika.

Za brněnskou Kometu nastupuje hned čtveřice zkušených reprezentantů – Martin Zaťovič, Jakub Krejčík a Erat s Němcem. „Na olympijské hry má jezdit to nejlepší, co může trenér vzít. Nevím, zda máme pořád testovat mladé či ne, nároďák je od toho, aby za něj hráli nejlepší hokejisté. Musíme hráče nejprve vychovat, aby vznikla konkurence,“ sdělil Erat.

Ten se s Němcem vrací do národního týmu po víc než dvou letech. Oba naposledy startovali na mistrovství světa v Praze v roce 2015. „Je pravda, že už utekla nějaká doba. Už jsem myslel, že se mě nominace nebude týkat, ale otevřela se šance zabojovat o olympiádu. Jedu s pokorou a hlavně si to užít. Olympijské hry jsou ještě daleko,“ prohlásil Němec.

Možnost zahrát si na olympiádě mají z Komety i slovenští hráči. Na šanci čekají útočník Marcel Haščák a brankář Marek Čiliak. V nominaci doufá i bývalý znojemský bek Libor Šulák.