Do této sezony NHL zasáhlo třicet českých hokejistů. A z toho čtyři jsou odchovanci nebo bývalí hráči brněnské Komety. Jak si v zatím nedohrané základní části vedli?

HURIKÁN NEČAS

Minulou sezonu se otrkal na farmě, pozvedl Calderův pohár pro vítěze AHL a vůbec si nepřipouštěl, že se do sestavy Caroliny neprosadí.

Zdravé sebevědomí Martinovi Nečasovi pomohlo. Stal se z něj právoplatný Hurikán, který se natrvalo zabydlel v NHL. V aktuální sezoně naskočil do 64 zápasů, ve kterých nakupil 36 bodů.

Brněnský fleretista Alexander Choupenitch.
Trénujme doma, vyzývá. Šermíř Choupenitch motivuje na sociálních sítích

Jeho místo bylo povětšinu ročníku ve třetí formaci, kde naskakoval s Erikem Haulem a Ninem Niederreiterem. „V posledních duelech pak nastupoval dokonce ve druhé lajně s hvězdnou posilou Vincentem Trocheckem z Floridy,“ poznamenal expert na zámořský hokej Štěpán Sokol.

ĎÁBEL ZACHA

Konečně. Brněnský rodák Pavel Zacha zažíval průlomový ročník v nejlepší hokejové lize na světě, dokud ho nezastavilo přerušení.

Už žádné výchovné lekce na farmě v AHL, ale pěkně celou základní část v NHL.

Šestka draftu 2015 dozrála pro stabilní místo v sestavě New Jersey Devils. „Sice byl vysoko draftovaný, ale patrně z něj nikdy nebude hráč, který nasbírá sedmdesát bodů za sezonu. Přesto si svoji pozici našel,“ zmínil hokejový komentátor Filip Šedivý.

Badmintonista Adam Mendrek.
Trénink v čase koronaviru: blázen v parku máchá raketou bez míčku i soupeře

Zacha převážně nastupoval ve třetí lajně na centru. A i když jeho primárním úkolem není sbírat body, připsal si jich v 65 duelech hned 32. „To není na třetího centra vůbec zlé. Co by za takovou produktivitu dali hráči na této pozici v ostatních klubech,“ pravil Šedivý.

NAVRÁTILEC KEMPNÝ

Úvod sezony sice ještě kvůli doléčování zranění nestihl, ale pak se vrátil ve velké parádě. V prvních osmi duelech tohoto ročníku si připsal Michal Kempný devět bodů.

V následujících padesáti soubojích zaznamenal rovněž devět bodů. Jenže hodonínský rodák produktivitu nemá v hlavním popisu práce. Jeho primární úkol je především kvalitní defenzivní činnost.

Volejbalistka Soňa Nováková.
Vidina titulu se rozplynula. Teď si užívám s rodinou, říká veteránka Nováková

A tu si plní parádně, když většinu této základní části hrál v elitním obranném páru s Johnem Carlsonem. Ale je pravda, že v posledních zápasech se sestavou Capitals trochu propadal.

SMOLAŘ HÁJEK

Sezonu zahájil Libor Hájek v první obranné dvojici se svým idolem JacobemTroubou. Odehrál 28 zápasů, ve kterých si do kolonky bodů zapsal pětku.

A pak přišlo zranění, které bývalého hokejistu Brna vyřadilo ze hry. Po vyléčení se ale do sestavy New York Rangers nevrátil, místo toho se přesunul na farmu.

Hájek se totiž zranil v období, kdy se Rangers začalo dařit a spoluhráči, kteří dostali šanci místo něj, se chytli. „Přesto věřím, že se do NHL zase vrátím,“ pravil Hájek.

Bodování českých hokejistů v NHL:
1. David Pastrňák (Boston)
70 zápasů – 95 bodů (48 gólů +47 asistencí)
2. Jakub Voráček (Philadelphia)
69 – 56 (12+44)
3. Jakub Vrána (Washington)
69 – 52 (25+27)
4. Dominik Kubalík (Chicago)
68 – 46 (30+16)
5. David Krejčí (Boston)
61 – 43 (13+30)
6. Ondřej Palát (Tampa)
69 – 41 (17+24)
7. Tomáš Hertl (San Jose)
48 – 36 (16+20)
8. Martin Nečas (Carolina)
64 – 36 (16+20)
9. Pavel Zacha (New Jersey)
65 – 32 (8+24)
10. Filip Hronek (Detroit)
65 – 31 (9+22)

15. Michal Kempný (Washington)
58 – 18 (3+15)

25. Libor Hájek (NY Rangers)
28 – 5 (0+5)