Do této sezony NHL zasáhlo třicet českých hokejistů. A z toho čtyři jsou odchovanci nebo bývalí hráči brněnské Komety. Jak si v zatím nedohrané základní části vedli?

HURIKÁN NEČAS

Minulou sezonu se otrkal na farmě, pozvedl Calderův pohár pro vítěze AHL a vůbec si nepřipouštěl, že se do sestavy Caroliny neprosadí.

Zdravé sebevědomí Martinovi Nečasovi pomohlo. Stal se z něj právoplatný Hurikán, který se natrvalo zabydlel v NHL. V aktuální sezoně naskočil do 64 zápasů, ve kterých nakupil 36 bodů.

Jeho místo bylo povětšinu ročníku ve třetí formaci, kde naskakoval s Erikem Haulem a Ninem Niederreiterem. „V posledních duelech pak nastupoval dokonce ve druhé lajně s hvězdnou posilou Vincentem Trocheckem z Floridy,“ poznamenal expert na zámořský hokej Štěpán Sokol.

ĎÁBEL ZACHA

Konečně. Brněnský rodák Pavel Zacha zažíval průlomový ročník v nejlepší hokejové lize na světě, dokud ho nezastavilo přerušení.

Už žádné výchovné lekce na farmě v AHL, ale pěkně celou základní část v NHL.

Šestka draftu 2015 dozrála pro stabilní místo v sestavě New Jersey Devils. „Sice byl vysoko draftovaný, ale patrně z něj nikdy nebude hráč, který nasbírá sedmdesát bodů za sezonu. Přesto si svoji pozici našel,“ zmínil hokejový komentátor Filip Šedivý.

Zacha převážně nastupoval ve třetí lajně na centru. A i když jeho primárním úkolem není sbírat body, připsal si jich v 65 duelech hned 32. „To není na třetího centra vůbec zlé. Co by za takovou produktivitu dali hráči na této pozici v ostatních klubech,“ pravil Šedivý.

NAVRÁTILEC KEMPNÝ

Úvod sezony sice ještě kvůli doléčování zranění nestihl, ale pak se vrátil ve velké parádě. V prvních osmi duelech tohoto ročníku si připsal Michal Kempný devět bodů.

V následujících padesáti soubojích zaznamenal rovněž devět bodů. Jenže hodonínský rodák produktivitu nemá v hlavním popisu práce. Jeho primární úkol je především kvalitní defenzivní činnost.

A tu si plní parádně, když většinu této základní části hrál v elitním obranném páru s Johnem Carlsonem. Ale je pravda, že v posledních zápasech se sestavou Capitals trochu propadal.

SMOLAŘ HÁJEK

Sezonu zahájil Libor Hájek v první obranné dvojici se svým idolem JacobemTroubou. Odehrál 28 zápasů, ve kterých si do kolonky bodů zapsal pětku.

A pak přišlo zranění, které bývalého hokejistu Brna vyřadilo ze hry. Po vyléčení se ale do sestavy New York Rangers nevrátil, místo toho se přesunul na farmu.

Hájek se totiž zranil v období, kdy se Rangers začalo dařit a spoluhráči, kteří dostali šanci místo něj, se chytli. „Přesto věřím, že se do NHL zase vrátím,“ pravil Hájek.

Bodování českých hokejistů v NHL:
1. David Pastrňák (Boston)
70 zápasů – 95 bodů (48 gólů +47 asistencí)
2. Jakub Voráček (Philadelphia)
69 – 56 (12+44)
3. Jakub Vrána (Washington)
69 – 52 (25+27)
4. Dominik Kubalík (Chicago)
68 – 46 (30+16)
5. David Krejčí (Boston)
61 – 43 (13+30)
6. Ondřej Palát (Tampa)
69 – 41 (17+24)
7. Tomáš Hertl (San Jose)
48 – 36 (16+20)
8. Martin Nečas (Carolina)
64 – 36 (16+20)
9. Pavel Zacha (New Jersey)
65 – 32 (8+24)
10. Filip Hronek (Detroit)
65 – 31 (9+22)

15. Michal Kempný (Washington)
58 – 18 (3+15)

25. Libor Hájek (NY Rangers)
28 – 5 (0+5)