Kromě podpory útočných spoluhráčů zvládá plnit defenzivní povinnosti a pokud je potřeba rozdat i rány. Přitom neměří moc, pouze 175 centimetrů. To mu ovšem v ničem nebrání.

Letmým pohledem na bodování hráčů Komety se lze dopídit toho, že Štencel po základní části obsadil pátou příčku v součtu branek a asistencí. „Byla to pro mě pozitivní sezona. Po psychické i fyzické stránce jsem se cítil dobře,“ pochvaloval si čtyřiadvacetiletý zadák.

Jeho výkonnost neunikla ani očím kouče národního týmu Miloše Říhy. Štencel naskočil do osmi reprezentačních duelů. „Jasně, to mi pomáhalo. Oblékat dres České republiky je vždy ohromná pocta,“ pravil opavský rodák, který se dlouho držel v širší nominaci, leč na Mistrovství světa na Slovensku nakonec neproplul.

Přesto představuje pro český hokej příslib do následujících let. Poněvadž je pořád mladý a útočný zadák. Těch není nikdy dost.

Štencel potenciál dokazuje delší dobu. V minulé sezoně byl devátý nejproduktivnější obránce základní části české nejvyšší soutěže.

Hned osm bodů nasbíral v početních výhodách, jichž je nedílnou součástí a ve kterých vynikají jeho ofenzivní myšlenky.

Jediné co ho mrzí na posledním ročníku je, že nedokráčel s Kometou za zlatým hattrickem. „Dařilo se nám a zase jsme vystoupali poměrně vysoko. Škoda, že jsme neproklouzli do finále,“ líčil Štencel, jenž s Brnem získal dva tituly. „Za mě ale pozitivní ohlédnutí, jenže to je minulost. Nyní jsou přede mnou i před týmem nové výzvy,“ nasměroval myšlenky do budoucího času.

Právě začátek nového ročníku je doslova za rohem. Extraligová sezona 2019/2020 startuje už příští týden.

A i když do ní brněnský celek po dvou letech nevstoupí coby obhájce, jelikož úřadující mistr je Třinec, pořád má co dokazovat. Hlavně se ale chce vrátit na trůn a znovu pozvednout Masarykův pohár. „Jsme v Kometě, vždy se od nás očekává ohromný úspěch,“ řekl Štencel, jemuž zvýšený tlak nečiní problém. „Potýkám se s ním docela dobře. Pokud si ho připustíte, děláte chyby a to je špatně,“ poznamenal zarputilý bek.

V přípravě utrpěl sice menší zranění, ale už je fit a vyhlíží pátek 13. září, kdy Brno začíná soutěž.

Produktivita beků v minulém ročníku extraligy:

1. Petr Zámorský (Hradec)

50 zápasů – 38 bodů (10 gólů+28 asistencí)

2. Filip Pavlík (Hradec)

50 – 29 (10+19)

3. Ondřej Němec (Kometa)

48 – 29 (4+25)

4. Jeremie Blain (Sparta)

51 – 27 (12+15)

5. Ralfs Freibergs (Zlín)

52 – 24 (5+19)

6. Ladislav Šmíd (Liberec)

51 – 24 (4+20)

7. Martin Ševc (Liberec)

50 – 23 (6+17)

8. Marek Trončinský (Litvínov)

38 – 22 (6+16)

9. Jan Štencel (Kometa)

50 – 22 (6+16)

10. Petr Šenkeřík (K. Vary)

51 – 22 (6+16)

*Uvedené statistiky jsou jen ze základní části extraligy.