„Brno si novou arénu za hokejovou historii zaslouží. Navíc je multifunkční, takže vhodná i pro to, že v Brně se dařilo i jiným sportům,“ zmiňuje devítinásobný šampion s Kometou.

Ačkoliv všechny tituly získal na ikonickém starém stadionu za Lužánkami, který byl před patnácti lety zbourán, nová lokalita pro Kometu mu nevadí. „Tuto generaci už Lužánky nezajímají. Tu nostalgii si vezmeme s sebou my staří. Samozřejmě i za Lužánkami mohla být hala vybudovaná. Otázka je, co tam teď vznikne. Možná bytovky a i ty jsou třeba,“ přemítá šestaosmdesátiletý brněnský rodák nad budoucností prostoru v současné Sportovní ulici, kde legendární stánek stával.

Nový brněnský stadion bude mít kapacitu kolem třinácti tisíc fanoušků, čímž se stane druhou největší halou v republice po O2 aréně v Praze.

V Brně oficiálně začala stavba multifunkční haly.
VIDEO: Začala stavba multifunkční haly v Brně, v Česku bude druhou největší

Otázkou však je, zda nebude při zápasech Komety poloprázdná. Současná Winning Group Arena pojme 7700 diváků a i ta je v posledních letech vyprodaná na hokejové zápasy jen výjimečně.

V minulém ročníku navštěvovalo utkání Komety v základní části průměrně 6073 diváků, v play-off 7288. „Záleží, jak se bude Kometě dařit, pak jich přijde na zápasy víc. Myslím ale, že kapacita je nastavená v pořádku. Na nárazové akce bude malá, ale na dlouhodobý provoz je to tak akorát,“ přesvědčuje Potsch.

Kometa si tak okusí v klubové historii třetí stadion. Dlouhé roky sídlila na starém stadionu za Lužánkami, kde oslavila v padesátých a šedesátých letech jedenáct československých titulů.

Na stadion zamířila po svém vzniku v roce 1953 a stěhovala se z něj o pětačtyřicet let později, když se přesouvala do Ronda. „I když ze začátku neměl zimák za Lužánkami střechu, patřil k nejmodernějším ve své době. Ještě tehdy nebyla rolba, takže správce zimního stadionu pan Holánek jezdil se svými syny se sudem a teplou vodou. Pro mě to bylo velmi příjemné místo, byl jsem tam skoro pořád, protože jsem to měl jen nějakých pět set metrů od domova,“ vzpomíná Potsch.

Hokejisté Komety prohráli v Karlových Varech 0:4.
Modrobílý horor. Kometa nedala gól ani ve Varech a zažila nejhorší úvodní víkend

Stadion s rozsáhlými prostorami na stání navštěvovalo ve zlatých časech přes třináct tisíc příznivců. „Fanoušci byli vynikající. Pamatuju si, že jich chodilo i třináct a půl tisíc. Z Brna třeba jen polovina, další návštěvníci byli odjinud, jezdily se na nás dívat zájezdy z okolí,“ pamatuje si bývalý československý reprezentant.

Už pětadvacet let hraje Kometa domácí zápasy ve Winning Group Areně, kde v letech 2017 a 2018 oslavila první tituly v samostatné české extralize. „Podle mě je to vynikající prostředí, i když tam byly problémy s ledem, což se ale řešilo i v dalších městech. Líbí se mi taky, že součástí stadionu je i restaurace,“ dodává Potsch.

Nová multifunkční aréna bude v ohledu zázemí ještě velkorysejší. Pokud půjde vše podle plánu, už sezonu 2026/2027 bude Kometa začínat právě tam.

Domovy Komety
Zimní stadion za Lužánkami
domov Komety: 1953 – 1998
zbourán: 2008
kapacita: až 13 500 diváků
úspěchy Komety: 11x mistr československé ligy
Winning Group Arena
otevření: 1982
kapacita: 7700 (dřív 7200)
domov Komety: 1998 – současnost
úspěchy Komety: 2x mistr extraligy (2017 a 2018)
Arena Brno
zahájení výstavby: 18. září 2023
kapacita: až 13 300 diváků
plánované dokončení: 2026