VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na novou nadaci Hokej zpátky za Lužánky dohlédnou i legendy, říká Zábranský

Brno – Projekt Hokejových her zamýšlel jako propojení show s tradicí a budoucností. Majitel Komety Libor Zábranský se po téměř jedenácti a půl letech v klubu dočkal s týmem spolupracovníků velkého uznání. Při pátečním extraigovém utkání pod širým nebem mezi Kometou a pražskou Spartou za Lužánkami padl československý historický rekord v návštěvnosti na hokeji a zároveň vidělo 21 500 lidí maketu plánované haly.

11.1.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 11.1.2016
SDÍLEJ:

Libor Zábranský.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

O stadion projevilo v předběžné registraci zájem přes čtyři tisíce lidí. „Stále polemizujeme i o tom, jaká kapacita haly by měla být. Nejvyšší možná je podle studie 12 322 diváků, ale může být i menší. Čísla z předběžné registrace nejsou zavazující, ale něco ukazují. Pokud sečteme naše stávající permanentkáře a fanoušky, co se zaregistrovali, tak by kapacita 9 900 diváků, což je druhá varianta haly, nestačila," prohlašuje dvaačtyřicetiletý šéf Komety.

V říjnu 2004 jste řešil, co si počít se šesti hráči v klubu, teď máte za sebou nejsledovanější zápas československé historie. Co říkáte na cestu, kterou klub pod vaším vedením urazil?

Osobně mi těch jedenáct a půl let uteklo strašně rychle. Byly hektické a hodně progresivní, protože vzestup Komety je hodně rychlý. Každý den v Kometě je zajímavý a jiný, což je na této práci to nejhezčí.

Byl jste si i sám stoupnout do publika na tribuny. Jaký to byl pro vás pocit, když jste se podíval kolem sebe?

Dovolil bych si tady citovat Josefa Bečváře (náčelník Generálního štábu Armády České republiky – pozn. red.), jehož jsem za Lužánkami vítal a on mi po pozdravu řekl: To jste vy, co to všechno způsobil? Začal jsem se smát. Shrnul moji vizi a to, co komeťácký tým dokázal zrealizovat. Stál jsem na tribuně a viděl několik lidí, které znám už dlouho, jak se baví s rodinou a dětmi a byli šťastní. Zároveň když zpívala skupina Kabát a viděl jsem, jak se všichni pohupují a zpívají, tak jsem si v tu chvíli říkal, že se povedlo něco úžasného.

Co vám vypovídá návštěvnost na obou extraligových zápasech Komety o zájmu lidí o místo za Lužánkami?

Samozřejmě návštěvnost na extraligových zápasech je famózní. Měl jsem ale sen, že Hokejové hry navštíví celkově na všechna utkání včetně mládežnických zápasů přes šedesát tisíc diváků. Podařilo se to, a jestliže si tady zahrálo a zabruslilo přes tisíc dětí pod širým nebem, je to prezentace Brna a hokeje jako takového. Ještě dopočítáváme, kolik lidí přišlo na veřejné bruslení. Projekt Hokejových her byl hodně úspěšný, návštěva to dokazuje.

Jaké máte ohlasy od fanoušků?

Plno lidí čekalo, co z toho bude. Nikdo nikdy nic takového nedělal. Neměli jsme se jít kam zeptat. Jen stavba tribun je kolosální dílo. I díky projektantům, kteří postavili tribuny jako kotel, vnímali fanoušci atmosféru trošku jinak než v Pardubicích. Na Svítkově byli lidi daleko od ledu. Náš divák je trochu jiný, než v NHL, chce být vtažený do hry. Chce vidět pořád puk, gesta, grimasy. Oproti tomu jsme NHL o hodně dál. Náš divák je hodně citlivý a vnímavý, to myslím i s respektem k fanouškům v zámoří, protože jsem tam i spoustu zápasů viděl z hlediště a sám v NHL hrál (v dresu St. Louis Blues – pozn. red.). V zámoří je to spíš společenská událost. Tady si myslím, že se to podařilo.

Počítáte s tím, že se Hokejové hry mohou v budoucnu zopakovat?

Určitě teď nebudu slibovat, že takovou akci uděláme každý rok. Jde o peněžně a logisticky strašně náročnou akci a nemyslím si, že by z toho mohlo být pravidlo.

Šlo tedy o jedinečnou událost.

Nechci říct jedinečná, ale ojedinělá určitě. Není to jen o ekonomice, ale i o příběhu, který přesvědčí lidi, aby na hokej šli a na tribunách stáli v zimě. Také se zeptám svého týmu ve vedení, který funguje velice dobře, jak se cítí. Jestli nejsou úplně vyčerpaní. (směje se)

Už víte, kolik stály Hokejové hry?

Vyúčtování akce budeme řešit v následujících čtrnácti dnech. Ale říkám naprosto upřímně, že budu rád, když budeme mít vyrovnané hospodaření. Jen odvoz suti a nepořádku, který tady byl, pronájem kluziště a stavba tribun přesahuje hodně přes dvacet milionů korun. Navíc se o samotný extraligový zápas staralo okolo pěti set lidí.

Páteční údaj hlásí, že si 4 154 lidí vyřídilo předběžnou registraci permanentek do nové haly na webových stránkách jdemedomu.cz. Jak hodnotíte toto číslo?

Nemáme detailní analýzu, jestli se přihlásili i naši stávající permanentkáři. Pokud sečteme naše nynější permanentkáře a fanoušky co se zaregistrovali, tak je to obrovské číslo. Kapacita 9 900 diváků, což je menší varianta haly, by nestačila. Nejvyšší možná kapacita podle studie je 12 322. Nad velikostí haly stále polemizujeme.

Pokročila fáze studie nové haly po Hokejových hrách?

Jsme pořád ve fázi studie a za poslední měsíc se určitě nic nezměnilo. Pokud se chceme posunout z fáze studie do projektové dokumentace, musíme mít legitimní vztah k pozemkům. Ze stran pozemků se musíte dostat do nějakého bodu a dalších kroků. Jestliže tohle nevyřešíme, nikam dál se neposuneme. Pak už je to pro projektanty a profíky a ne záležitost, kterou bych si dovolil komentovat. Je před námi několik úředních postupů. Nemyslím si, že se něco v horizontu čtvrtletí na tom může změnit.

Jak vidíte nadšení bývalých hráčů Komety a jejich víru, že by se nového stánku ještě mohli ještě dožít?

Když jsem s Rosťou Čadou stál na střídačce zhruba před devíti lety a trenérem brankářů byl Vladimír Nadrchal, tak jsem mu řekl, že Kometa bude hrát finále a jednou budeme hrát za Lužánkami. Samozřejmě se smál, protože situace byla taková, jaká byla. Naše legendy začaly tu nádhernou historii Komety a jsem rád, že pořád chodí na hokej. Podařilo se mi je přemluvit, aby chodili i na první ligu. Tenkrát mi řekl legendární brněnský útočník Zdeněk Kepák, že až budeme hrát s CSKA Moskva, tak přijde. (usmívá se) Nakonec se na stadionu objevil a hráli jsme s Třebíčí. Když viděl těch pět tisíc lidí, tak začal na zápasy chodit. Pro legendy návrat za Lužánky znamená úplně nejvíc ze všech, ani si to neuvědomujeme. V roce 1947 stálo přes patnáct tisíc diváků na stejném místě a sledovalo hokej jako teď.

Před utkání pod širým nebem se Spartou jste divákům představili maketu nové areny za Lužánkami. Do jaké míry jste se podíleli na studii haly?

Když jsme se viděli poprvé s projektanty ze společnosti A Plus, sdělil jsem jim představu, aby stadion obsahoval něco retro. V duchu návratu do historie udržíme kotel domácích, sektor D. Snažím se mluvit jen do oblasti zázemí. Po pěti letech provozování současné haly víme, co potřebujeme. Jde logicky o hodně šaten pro mládežnické týmy a více kancelářských prostor. Arena, tak jak ji navrhují projektanti, je podle mě nádherná a moderní. Strašně se mi to líbí. I s mostem přes Lužánky, aby tady vzniklo sportovní prostředí s propojením fotbalového stadionu. Klobouk dolů před nimi.

Mohou financování haly podpořit i fanoušci?

Samozřejmě. Zakládáme nadaci Hokej zpátky za Lužánky. Jsem hrozně rád, že v dozorčí radě jsou legendy, zástupci fanklubu Komety, sdružení Modrobílých, i zástupce sdružení Hokej patří za Lužánky. I to bude měřítko pro výstavbu nové arény, jak nadace bude fungovat a jak si o to lidi řeknou. Každá koruna, kterou člověk na nadaci dá, je jeho podpis, že nový zimní stadion chce. Přijde mi to smysluplnější, než dělat podpisové akce, archy, které stejně nikdo nereflektuje. Jestliže někdo pošle deset korun na nadaci, tak je to jeho podpis, že já tady jsem, já stadion chci. Prostředky, které nadace nastřádá, se využijí jen na stavbu stadionu.

Mohli by se fanoušci na stadionu podílet i možností dluhopisu?

Plánujeme kombinované financování. Variant je mnoho. Ale teď nejsme v tomto konkrétní a je to otázka věci profesionálů. Jestliže chce fanoušek pomoci stavbě, je zde od toho nadace. V podstatě je to sbírka na stadion, ale není to o tom, že chceme přenášet nějakou platební povinnost na občany našeho města nebo kraje.

Budete se v nadaci pravidelně scházet?

Ano, je to naše povinnost. Nejen, že se budeme scházet, ale budeme zástupce informovat o tom, co se podařilo a co ne a v jakých fázích jsme. Je to fér a transparentní.

Autor: Petr Musil

11.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Nově zvolený rektor JAMU Petr Oslzlý.
3

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Brno – Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT