Tu válečníci Komety mají. Obětavost je totiž jedna z jejich klíčových vlastností. Na ledě hrají všichni za tým. Co bolí, přebolí. „Kluci nasazují vlastní zdraví a hází sebou o led. Jen aby zastavili střelu a pomohli. Tohle je náš hokej, který praktikujeme v play-off,“ sdělil brněnský gólman Marek Čiliak.

Úřadující mistr vyprovodil ve čtvrtfinále play-off Hradec v nejrychlejším termínu 4:0 na zápasy. Jedním ze stěžejních statistických ukazatelů bylo blokování střel. Brňané v tomhle ohledu Mountfield jasně předčili. Zatímco Kometa zastavila vlastním tělem sedmdesát ran, Východočeši pouze třicet.

I přesto na fantoma v bráně Brna přilétlo 136 střel. Do sítě propluly jen čtyři puky. „Respektujeme sílu soupeře. My se ale kvalitně připravili po taktické i fyzické stránce. Kluci hráli fantasticky oslabení, Čilo to zavřel. Jen tak dál, chceme hrát pořád stejně. Jdeme si za svým,“ uvedl bek Komety Ondřej Němec.

Zblokované střely hráči Komety v play-off:
• 10 zblokovaných střel:
Tomáš Malec
Zbyněk Michálek
• 7 zblokovaných střel:
Michal Gulaši
• 6 zblokovaných střel:
Ondřej Němec
Jakub Orsava
Jan Štencel
• 5 zblokovaných střel:
Ivan Baranka
• 4 zblokované střely:
Tomáš Vondráček
• 3 zblokované střely:
Martin Dočekal
Tomáš Bartejs
• 2 zblokované střely:
Peter Mueller
Martin Zaťovič

Hra ze zabezpečené obrany a vyrážet do smrtících brejků. Fungující taktika podpořená jedovatými přesilovkami se na jihu Moravy nemění třetím rokem a úspěchy za sebe mluví samy. „Víme, že cesta je ještě dlouhá. Jeden výrazný krok jsme udělali. Jsme v semifinále, ale další stále chybí,“ poznamenal Čiliak, který se v play-off pyšní úspěšností zákroků 97,08 procenta.

Hradec bušil na bránu Komety marně. Nepomohly ani rychlé šípy na křídlech. Beci obhájce Masarykova poháru sice mají vyšší věkový průměr, s tím se ale pojí nepřeberné množství zkušeností. Fofrníky z východu Čech nechali mazácky vybláznit po rozích kluziště, kde škodní nebyli.

Svěřenci Tomáše Martince hráli aktivní, agresivní hokej, ale od obhájce Masarykova poháru dostali lekci. „Zvládli jsme dobře základní část, ale přišlo play-off a Kometa nás vyškolila. Ukázala, jak se vyřazovací část hraje,“ potvrdil vyhlášený bouřlivák Radek Smoleňák.

Parta okolo kapitána Leoše Čermáka disponuje vítěznou karmou. Tu neseženete jen tak. Musí se sejít několik věcí najednou. „Hlavně je to tím, jaký máme tým, který je hladový po výhrách. Kluci jsou hrozně silní. Za žádného stavu nezmatkují. Stačí se podívat na třetí třetinu čtvrtého utkání. Zapnuli jsme turbo a jelo se,“ těšilo hlavního kouče Komety Libora Zábranského.

Recept, jak přehrát družinu z jihu Moravy ve vyřazovací části na čtyři vítězné zápasy, zatím nikdo už od roku 2017 nerozšifroval. Podle nastaveného scénáře si Kometa doletí pro třetí titul v řadě a zakopne jen dvakrát.