„Během léta jsem dlouho trénoval. Ale není pravidlem, že když déle makáte, na ledě to pak bude lepší,“ pousmál se zkušený dvaatřicetiletý bek, který by měl v patřit k tahounům extraligového nováčka.

Konečně jste se mohl zchladit u ledové plochy. Jak jste se cítil na prvním tréninku?

Doufám, že venku nebude moc vedro, protože ty přechody jsou hrozné. Jsem rád, že pomalinku začínáme společně na ledě. Je to lepší rozhodně než běhání.

Trénujete v hokejové hale za Lužánkami. Berete to jako komplikaci?

Ještě není všechno tak, jak má být. Postupně se musíme dát do kupy. Na druhou stranu je tu lepší led než v Rondu. Uvidíme, jestli nám to prospěje. V létě nás čeká spoustu cestování, což asi nikoho moc nepotěší.

Ano, skoro všechny zápasy musíte odehrát v cizím prostředí…

Snažím se nad tím nepřemýšlet. Je to příprava na sezonu, absolvovat se musí. Pokud nejsou podmínky v Rondu, tak se nedá nic dělat. Nechci se tím zabývat, člověk by se tím zbytečně rozhodil.

Stihl jste si odpočinout během dovolené?

Moc jsem neodpočíval. Dá se říct, že jsem celou dobu trénoval, abych byl připravený na sezonu. Uvidíme, jestli to přinese ovoce, protože to nebývá pravidlem. (smích)

Jak jste získával kondici?

Normálně: posilovna, trochu kolo a běhání. Klasický letní dril.

Dal jste si více záležet na přípravě, když vás opět čeká extraliga?

Neřekl bych, že příprava byla byla něčím jiná. Trénoval jsem déle. Ale není pravidlem, že když déle makáte, na ledě to pak bude lepší. Pro osobní pocit je to ale lepší.

Během přípravy jste měl individuální trénink. Způsobily to nějaké zdravotní problémy?

Ne, ne. Mám desetiměsíční smlouvu, dva měsíce jsem jakoby sám. Takto jsme se dohodli, když jsem přišel do Brna. Jsem rád, že to vedení i trenéři respektují. Snad v tom není problém, vždycky jsem byl připravený dobře. Doufám, že v tom budu pokračovat.

Preferujete nějaký severský model, nebo svůj vlastní, podle kterého cvičíte?

Za ty roky mám posbírané určitě programy i zvenku. Neřekl bych, že ta příprava je diametrálně odlišná. Akorát ji mám připravenou na míru pro sebe, protože si člověk prošel určitými zraněními. Takže dělám to, co mi zdravotně vyhovuje. Samozřejmě dělám i věci nepopulární, které mě hodně nebaví.

Pomáhá vám někdo sestavit plán přípravy, nebo je to „made by Kántor“?

Za ty roky mi s ním pomáhalo x lidí. Neustále to konzultuju, nemám vzdělání na to, abych si přípravu vytvářel sám. (smích) Samozřejmě bych to mohl střelit od boku, ale měl by to mít někdo pod kontrolou.

Obsahuje vaše příprava nějakou specialitu?

Hodně se věnuju cvičení na míčích bosu. Dělám na nich i další cviky. Ale nehledal bych v tom nějaký zázračný lék.

Takže žádná sauna nebo něco podobného?

Zrovna manželka miluje sauničku a běhání v lese. Já to moc nevyhledávám. Jdu běhat, když už musím. V tomto jsem spíš takový pecivál. Preferuju rodinu a nějakou knížku a filmy. Na severu bylo samozřejmě příjemně. Lidé se chovají mnohem klidněji, jsou čestnější, nekrade se tam… Ale v kabině budu mnohem raději v Česku než tam.

Když se na vás tak dívám, po suché přípravě vypadáte docela nabušeně…

Jsem o pět kilo lehčí než obvykle. Ale cítím se takhle dobře a vyhovuje mi to. Jediné, co mi chybí je více kontaktu se spoluhráči, třeba při různých hrách.

Nechodíte tedy kácet stromy na fyzičku?

To ne. Děkuju, ale to mě minulo. Ale dělal jsem speciální cvičení. Uvidíme, jestli na ledě pomůžou.

Takže byste si teď ještě více troufl na Toivonena jako v loňském play off první ligy?

Tak to vůbec ne. Jenom, když to bude nutné. Říkal jsem hned na začátku: Nepřišel jsem někoho mlátit. Ten souboj vyplynul ze situace. Byl jsem rychlejší, proto dopadl na výbornou.

Říkal jste, že rád čtete. V jakých knížkách si nejvíce libujete?

Teď mám na knihy méně času. Dcerka roste a tréninků bylo hodně. Čtu dost, ale spíše přes sezonu. Mám rád Jamese Clavella a historické romány i literaturu faktu. Není to tak, že bych bádal v technických věcech nebo se nějak pídil po historii. Jsou to prostě knížky, které mě baví. Ale nejsem žádný knihomol, že bych jen ležel v knížkách a nebavil se.

Probíráte historické romány se spoluhráči?

Jo, s některými jo (smích). Určitě se mezi námi hokejisti najdou ti, kteří více čtou. Jiní zase více umí s počítačem. Každý má jiné zájmy. (okolo zrovna prochází vedoucí mužstva Ota Železný a hlásí: Roberte, pak za mnou přijď)

Třeba pan Železný má rád akční filmy s Jeanem Claudem Van Dammem. U toho se třeba v autobuse pobavíme. (smích) Každému podle jeho gusta.

Už přemýšlíte o tom, jakou bude hrát Kometa v extralize roli?

Samozřejmě to člověku proběhne hlavou. Určitě bude rozdíl oproti loňsku, kdy se všechno směrovalo na play off. Bylo de facto jasné, že postoupíme do play off. Letos musíme začít šlapat stoprocentně od začátku, protože později bychom body horko těžko honili. Psychika jde pak dolů. Musíme chytit začátek a já doufám, že nám s tím pomůžou i fanoušci.

Jaké je to pro vás osobně se vracet do české extraligy?

Doufám, že přechod nebude nějaký dramatický. Jsem rád, že můžu hrát extraligu v Brně a s ohledem k lidem je to fantastické. Uvidíme, co to všechno přinese.

Jde při tréninku poznat, že mužstvo, které se v Brně utváří, je nováček nejvyšší soutěže?

To je otázka spíše pro trenéry. Většinu kluků znám už z předchozích působišť. Nevidím v tom problém. Záleží, jak si s klukama sedneme na ledě a jak to trenéři poskládají. Sestava se určitě bude během sezony měnit. Hrozně brzo něco odhadovat. Vždycky se říká: dobrá parta. O dobré partě se vždy mluví, když se vyhrává. Pokud prohráváte, je to trošku jinak. Ale já věřím, že lidský problém v kabině není. Tým opravdu prověří až mistrovské zápasy. Až si projdeme třeba dvěma prohrami za sebou, teprve pak se uvidí, jak na tom opravdu jsme.

Kouč trochu naznačoval, že zpočátku přípravy byly v týmu znojemská a brněnská parta. Jak tedy vytvořit jeden celek?

Je to logické. Když třeba jdete hrát fotbálek, samozřejmě tíhnete k člověku, který je vám bližší a kterého víc znáte. Mohlo to tak vypadat. Ale jsem přesvědčený o tom, že v tom nejsou nějaké antipatie. Navíc se to teď bude měnit. Budeme spolu dvanáct hodin denně a na ledě nekoukáte, komu přihráváte puk. Myslím, že kabina je poskládaná tak, abychom se dali více dohromady. Vztahy budou krystalizovat celou sezonu. Není to tak, že mi někdo přijde v úvodu nesympatický, tak s ním nebudu celý rok kamarádit. Samozřejmě nemáte v kabině pětadvacet výborných kamarádů, ale to je normální v každém zaměstnání.

Vloni jste předváděli hodně ofenzivní hokej. I letos přišla řada kvalitních útočníků, ale obrana zůstala téměř stejná. Budete opět spoléhat na útok?

Je pravda, že přišlo hodně útočníků a co se týče obrany, zatím přišli jen kluci ze Znojma. Ale abych řekl pravdu, vůbec nedokážu odhadnout sílu týmu. Jsou tu jména, ale jména hokej nehrají. Je to vidět třeba na Varech. Podle jmen měly průměrný tým, ale kluci se semkli, byli výborně fyzicky připravení a předváděli kvalitní hokej. Naše hra vloni vycházela z toho, že jsme měli jinou sílu než třeba Poruba. Tlačili jsme se do útoku a snažili jsme se soupeře zválcovat. Letos bude role trochu jiná a uvidíme, jakou taktiku stanoví trenéři.

Těšíte se do extraligy? Bude trošku kultivovanější třeba o pardubickou­ arénu…

Manželka měla strach, že mě bude deprimovat prostředí první ligy. Ale vůbec mě to netrápilo. Jen mě deprimovala zima na nějakých stadionech, na ni jsem náchylný. Spíš jsem zvědavý, jak se popasujeme s ostatními soupeři. Doufám, že to bude klapat.