Už před finále jste přitom nevyloučil, že se vrátíte. S jakým pocitem hráč nastupuje do finále extraligy proti týmu, kam pravděpodobně odejde?

Je to nepříjemné. Kvůli tomu jsem všude říkal, že nechci potkat Zlín. Už od začátku všechno vypadalo, že se potkáme ve finále. Nakonec to tak i dopadlo. Vzpomněl jsem si na spoluhráče Vašíčka, který si prožil něco podobného.

Měl jste to v hlavě?

Jasně, ale zároveň se soustředíte a jako každý chcete vyhrát. Už to nebylo takové jako dřív. Tehdy jsem znal tady kluků víc. S těmi, co jsem hrával, je jich tady už jen pár. S těmi mladšími jsme se mydlili.

Už před čtyřmi lety se poprvé spekulovalo o vašem návratu. Následně se pak každé léto o vás spekulovalo. Proč jste se vrátil až nyní?

Vždy jsem se jen přibližoval a až nyní to dopadlo. Cestování po republice jsem měl dost. Naštěstí to dopadlo tak, že Zlín měl o mě zájem, a i já jsem se chtěl vrátit. Dohoda byla rychlá.

Byl váš návrat v předchozích letech aktuální?

Ano, ale vždy to dopadlo tak, že to Zlín nějakým způsobem prováhal. Nejvíce aktuální to bylo asi tři roky zpět, když jsem se vracel ze Slavie. Ale zrovna se měnilo vedení. Tehdy jsem ale nemohl čekat, jak se tady klub stabilizuje. Brno mi nabídlo smlouvu a skončil jsem tam. Pak se mi Zlín ozval, ale to už jsem byl domluvený v Brně.

Ve Zlíně po návratu Petra Čajánka se zrovna rodilo veleúspěšné období završené mistrovským titulem. Není vám proto líto, že to tehdy nedopadlo?

I v Brně jsem si ale zahrál dvakrát finále, ačkoliv ani jedno nemělo zlatou tečku. Ale také to byly pro Kometu úspěšné roky. Zpětně toho nelituji, protože je to také dobrá zkušenost. Budu na Brno i Slavii Praha v dobrém vzpomínat. Asi to tak mělo být.

Jakou sílu vidíte v současném kádru po odchodu Zámorského s Honejskem a předpokládaném ukončení kariéry Petra Čajánka?

Je dobře, že se tým staví na odchovancích. To je strašná devíza tohoto mužstva a zlínského hokeje. Mladší kluci cítí šanci, že se tady mohou uplatnit. Není to o tom, že vedení nakoupí šest sedm hráčů odjinud. Tady se může prosadit přes žákovské kategorie. Je proto nyní těžké odhadovat sílu mužstva. Je důležité potrénovat, mít kvalitní letní přípravu. Na tom se dá stavět.

TOMÁŠ ŽIŽKA
Narozen: 10. října 1979 ve Zlíně.
Výška: 188 cm. Váha: 101 kg. Post: obránce. Hůl: L.
Draft: V roce 1998 Los Angeles Kings v 6. kole (163. celkově).
Kariéra: Zlín (1997–2001 a 2014–?), Manchester Monarchs (2001–2004, AHL), Los Angeles Kings (2002–2004, NHL), Spartak Moskva (Rusko), Slavia Praha (2004–11), Kometa Brno (2011–14).
Největší úspěchy: 1× mistr extraligy (07–08 Slavia Praha), 5× vicemistr extraligy (98–99 Zlín, 05–06, 08–09 Slavia Praha, 11–12 a 13–14 Kometa Brno), 1× bronz (09–10 Slavia Praha).

Jak vás kluci přivítali zpět ve Zlíně?

Úplně normálně. Žádné narážky nebyly.

Útočník a váš bývalý spolužák Jaroslav Balaštík prohlásil, že se proti vám vždy nepříjemně hrálo. Jak se vám hrálo proti němu?

On je nepříjemný pro celou extraligu. (směje se) Vždy to bylo mezi námi vyhecované, ale nikdy to nepřerostlo do zákeřností.

Dokonce také říkal, že je rád, že jste se vrátil.

Tak to je dobře. Aspoň jde vidět, že jsem šel cítit. (úsměv) Tak uvidíme, jak to bude teď.

Podepsal jste smlouvu na tři roky. Chcete ve Zlíně ukončit kariéru?

Chtěl bych. Nikam se mi už nechce. Ale bude záležet, jak se mi bude dařit. Je to závislé na výkonech jednotlivce. Ukončit kariéru v mateřském týmu by bylo pěkné.

Změnilo se na zimním stadionu a v kabině vůbec něco od doby, kdy jste v roce 2001 ze Zlína odcházel?

Myslím, že vůbec nic. Kabina je pořád stejná. Jen se vyměňuje její osazenstvo. Matně si dokonce vybavuji, kde jsem seděl. Je obsazeno, ale je tady spousta mladých kluků. Pan Sedlák mi asi ještě pořád hledá místo, že? (ptá se Žižka kolem procházejícího kustoda.)

Zlín si zahraje Ligu mistrů. Těšíte se?

Bude to zase něco nového. Už jsem měl tu zkušenost hrát, ale bylo to v jiném měřítku a jinak postavená soutěž. První ročník mi přišel zajímavější a byl výborný. Škoda, že se s tím přestalo. Teď už je tam spousta mančaftů. Škoda, že se to nehraje ve stejném modelu, tedy vítěz základní části a mistr. Doufejme, že dostaneme kvalitní a atraktivní soupeře, kteří by přilákali diváky. Bude to pilotní rok, nevím, co si od toho slibovat.

Podle vaší zkušenosti v Kometě je to kvalitní příprava?

Je to dobré v tom, že potkáte jiná mužstva. Zahrajete si proti týmům, které se neznají. Nevýhoda je ale cestování. V přípravě je potřeba kvalitně trénovat a málo cestovat. A hráli jsme i zápasy, kdy jsme tři dny byli na cestách. Je to únavné, než aby to splnilo účel a něco vám to do sezony dalo. Bude hodně záležet na losu, abychom necestovali po Skandinávii autobusem.

Vaši dnes již bývali spoluhráči tvrdili, že Zlín měl ve finále jen víc štěstí. Když se po třech týdnech vrátíte k vývoji finále s chladnou hlavou, měli pravdu?

Co se týká celkového pojetí, Zlín lepší nebyl. Lepší byl v produktivitě. Chvílemi jsme se do nich tlačili, hráli jsme a oni z jedné dvou šancí dali gól. Tohle pak strašně sráží.

Ve čtvrté třídě zlínské hokejové akademie hraje i váš syn Tomáš. Jak mu to jde?

Má to před sebou. Uvidíme, co bude. Ještě je brzy něco předpovídat.

Ve zlínské mládeži hrají i synové Martina Hamrlíka, Petra Lešky a dalších kluků. Je to hezké pokračování rodinné tradice, co říkáte?

Je dobře, že je kluci vidí na ledě a berou je za své vzory. Snad si něco dobrého vezmou. Ale ode všech, nemyslím nyní jen ode mě.