Produktivitu obstarávalo především elitní ofenzivní trio ve složení Petr Holík, Martin Zaťovič a Peter Mueller. „Ale jedna lajna to neutáhne,“ poznamenává trenér Komety Petr Fiala. „Potřebujeme, aby se o góly podělily i ostatní formace,“ nabádá.

Loňské martyrium se patrně podepsalo na tom, proč Brno nedokráčelo za zlatým hattrickem. Bylo až moc čitelné. Jestliže si soupeř pohlídal první lajnu, polovinu úspěchu měl zajištěnou.

Ilustrační foto.
Do cizí chaty mě zvaly neznámé hlasy, tvrdil policistům muž

Proto majitel, tehdy ještě i hlavní trenér, Libor Zábranský neváhal a snažil se možnými způsoby útoky okysličit. „Byl ochotný sáhnout v podstatě po každém. Vyměnil budoucnost Komety Radima Zohornu za pravděpodobnější okamžité zlepšení v osobě Jakuba Orsavy,“ podotýká hokejový expert Jakub Koreis. Lednový trejd vyšel.

Podobné strasti ale už v Kometě nikdo netouží zažít znovu. Proto Zábranský jednal již před startem sezony. Poslal pryč Martina Dočekala a Bedřicha Köhlera. Tomáši Vondráčkovi nebylo prodlouženo hostování a kariéru zabalil Leoš Čermák.

Místo nich dorazili Jakub Lev a Lukáš Kucsera z Vítkovic, kteří pravidelně sbírají dvacet a víc bodů za sezonu. Na takovou metu přitom v Kometě loni dosáhlo pouze pět hráčů po základní části, z toho pouze tři útočníci a není třeba zmiňovat kteří.

Navíc se vrátil znovuzrozený Luboš Horký, jenž sice ročník načal na jihu Moravy, ale trápil se. Zaznamenal jen dva body ve čtyřiadvaceti zápasech. Načež byl poslán na hostování do Pardubic, kde se rozparádil a posbíral jedenadvacet bodů v devětatřiceti utkáních.

Při Memoriálu Otmara Malečke v Prostějově se v téměř sedmdesátikilometrové rychlosti srazili Robin Wagner (na detailních snímcích) s Jakubem Šťastným.
Tvrdý pád: sedřeného Šťastného bolelo sezení, Wagner spal s hlavou v polštáři

Stále ho lze zařadit do škatulky talent, ale přece jen už mu je jedenadvacet let. „Bude se od něj čekat hodně,“ říká Koreis. „Anabáze v Pardubicích mi pomohla, ale nyní jsem zpět v Kometě, doma. A chci se prosadit,“ líčí odhodlaně Horký.

Když do palebné síly Brna navíc přičteme Tomáše Plekance, který pomohl mateřskému Kladnu jedenačtyřiceti body zpátky mezi extraligovou elitu, vychází z toho, že brněnský tým napumpoval ofenzivní sílu o osmadevadesát bodů.

Útok Komety se v přípravě prezentoval třiceti góly. Přenese si to i do startu ligy?

Obroda ofenzivy:

Statistiky ofenzivních posil Komety v minulé sezoně:
Jakub Lev 60 zápasů – 34 bodů (15 gólů+19 asistencí)
Lukáš Kucsera 57 – 23 (12+11)
Luboš Horký 39 – 21 (12+9)
Tomáš Plekanec 31 – 41 (10+31)
Pavel Jenyš 44 – 37 (17+20)
Celkem bodů 156
Celkem gólů: 66
Celkem asistencí: 90

Statistiky odchozích útočníků Komety v minulé sezoně:
Bedřich Köhler 58 – 12 (6+6)
Martin Dočekal 55 – 14 (10+14)
Tomáš Vondráček 31 – 7 (3+4)
Leoš Čermák 60 – 16 (8+8)
Luboš Horký 24 – 2 (1+1)
Tomáš Plekanec 16 – 7 (0+7)
Celkem bodů: 58
Celkem gólů: 28
Celkem asistencí: 30
*Veškeré statistiky jsou uvedeny za celou minulou sezonu včetně duelů po základní části.
**Horký a Plekanec hráli v minulém ročníku za Kometu. Zbytek sezony dohráli jinde. Pro nový ročník se vrátili.
***Čermák ukončil kariéru.