Předchozí
1 z 3
Další

Open Air v Pardubicích.Open Air v Pardubicích.Zdroj: Deník/Martin Divíšek

VÁNICE V PARDUBICÍCH. Druhý kalendářní den roku 2011. Pardubický plochodrážní stadion a do té doby v novodobé extralize nevídaná událost.

Zápas pod otevřeným nebem, na nějž si Pardubice pozvaly stále neokoukanou Kometu, která s fenomenálními fanoušky kroutila teprve druhou sezonu po návratu do extraligy. I právě kvůli početné fanouškovské základně Pardubice pozvaly na pompézní akci právě Brno.

Jihomoravané už se před zápasem topili v pozdějších letech se opakující „vánoční“ krizi. Před slavnostním duelem vyhrála Kometa jediný z poslední šesti duelů.

Na plochodrážní stadion ve Svítkově sice nedorazila plná kapacita, návštěva 17 140 diváků byla i tak v té době druhou nejvyšší na zápas české nebo československé hokejové soutěže v historii.

V Pardubicích Kometa začala dobře i díky sněhové vánici, která víc svědčila defenzivním Jihomoravanům.

Brňané první část díky gólům Marka Kvapila a Romana Erata ovládli. Po zklidnění počasí se ale srovnal i domácí celek a postupně utkání otočil na konečných 4:2. „Byl tady sníh, sluníčko, myslím, že lidem se to muselo líbit. I o nás hráče bylo perfektně postaráno, takže klobouk dolů před Pardubicemi. Byla to velká slavnost hokeje a jsem rád, že jsem toho mohl být součástí,“ uznal obránce Komety Radim Bičánek po souboji týmů, které si o rok a čtvrt později zahrály extraligové finále.

Momentka ze zápasu hokejových her mezi Kometou a Plzní.Momentka ze zápasu hokejových her mezi Kometou a Plzní.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

MRÁZ A EUFORIE.

Na začátku roku 2016 Kometa uspořádala pompézní hokejové hry na místě ikonického zbořeného hokejového stadionu za Lužánkami v Brně.

Šestidenní akci, pro jejíž účely byly postaveny mobilní tribuny pro víc než jedenadvacet tisíc diváků, orámovaly dva vrcholy – extraligové zápasy A týmu Komety.

Nejprve se Brňané potkali na úvod akce 3. ledna v odpoledním duelu s Plzní. V Brně sice panovalo mrazivých osm stupňů pod nulou, ale fanoušci Komety se i tak dostali do varu. Na první duel hokejových her jich přišlo 18 514.

Hráči bojovali proti mrazu různě, třeba tehdejší brněnský forvard Jan Hruška hlásil. „Den před tím zápasem na tréninku jsem zkoušel hrát s čepicí přetaženou přes helmu, ale nebylo to až tak dobré. Proto jsem pro zápas splašil od mamky lyžařskou kuklu. Můžu říct, že to s ní byla pecka,“ lebedil si současný forvard Znojma.

Právě Hruška byl hrdinou duelu s Plzní, když k výhře Komety 5:2 tehdy koučované Aloisem Hadamczikem přispěl dvěma góly. O pozornost si řekl taky tehdy brněnský forvard Jan Káňa, který zaznamenal gól i asistenci a navíc vyhrál bitku s Jakubem Lvem.

Momentka ze zápasu v rámci hokejových her mezi Kometou a Spartou.Momentka ze zápasu v rámci hokejových her mezi Kometou a Spartou.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

PROHRANÁ KLASIKA. Absolutním vrcholem hokejových her byl večerní duel proti tradičnímu rivalovi Spartě, který se konal 8. ledna 2016 pod umělým osvětlením a na nějž si našlo cestu 21 500 tisíc diváků.

Duelu předcházel koncert skupiny Kabát a nadšení fanoušci Komety se dlouho mohli těšit i z průběhu zápasu.

Kometa totiž po trefách Petra Kuboše a Leoše Čermáka vedla po polovině zápasu 2:0. Brnu ale vůbec nevyšla třetí třetina a nakonec prohrálo 2:4.

Jihomoravanům nepomohl ani hvězdný útočník Petr Ton, jenž se vrátil do sestavy Komety vinou vleklého zranění po třech měsících. „Vést 2:0 a prohrát je zklamání, i když musím uznat, že Sparta byla lepší,“ hlesl tehdy dvaačtyřicetiletý forvard.

Nejlepším hráčem Komety v zápase byl vyhlášen brankář Marek Čiliak, jenž je ze současného kádru Brna společně s Markem Hrbasem jediným pamětníkem téměř sedm let starého hokejového svátku. Hrbas ovšem tehdy hájil barvy Sparty.