Klub má na další ročník druhé nejvyšší soutěže pod smlouvou patnáct hokejistů. Mezi nimi se diváci na znojemském stadionu můžou těšit také na uznávané harcovníky Hamana, Hradeckého nebo Pláška, který momentálně válčí v extraligovém play off za Vítkovice. „Moc jsem si přál, aby zrovna tihle borci v týmu pokračovali a jsem opravdu rád, že se je podařilo udržet,“ prohlásil kouč Karel Soudek, který v minulém týdnu na lavičce Znojma vystřídal odvolaného trenéra Jana Nelibu.

Hráčská kabina se může těšit minimálně na tři staronové tváře. Tým definitivně doplnili borci z brněnské Komety – obránce Jiří David, útočník Aleš Staněk a hlavně gólman Luboš Horčička. „Všechny jsme získali na přestup. Hlavně angažování Luboše považujeme za výborný obchod. V minulé sezoně se nám opravdu osvědčil, celou dobu patřil k oporám a my na něm chceme i nadále stavět,“ uvedl obchodní manažer Orlů Jaroslav Šufajzl.

Modrobílý dres extraligového týmu naopak bude oblékat nadějný křídelník Jakub Svoboda, který v sezoně patřil mezi nejproduktivnější hráče Znojma. „Kuba má velké ambice a my jsme mu v nich nechtěli bránit,“ poznamenal na adresu dvacetiletého talenta Šufajzl.

Ten přiznává, že podoba kádru ještě dozná dalších změn. „S několika hokejisty jednáme, ale dost mančaftů ještě pořád hraje, takže musíme čekat. Každopádně chceme, aby valná většina naskočila do přípravy,“ podotkl znojemský manažer.

Výrazná díra zatím ční především v defenzivě, kde kromě stabilních obránců Štacha a Davida má kouč Soudek k dispozici pouze mladíčky Lattnera a Pláňka. „Naše filozofie je stavět na mladých, ale zároveň se snažíme podepsat i kluky, co za nás hráli doteď,“ vysvětlil strategii klubu Šufajzl.

Vedení hokejových Orlů se i nadále chystá pozorně sledovat trh a případně tým vhodně doplnit. Přitom doufá v užší spolupráci s Kometou. „Brňané mají hodně široký kádr a je jasné, že ho na konci přípravy budou třídit. Zbudou volní hráči, kteří v extralize nenajdou uplatnění a my s tím dopředu počítáme,“ prozradil obchodní manažer.

Start letních „galejí“ mají Orli naplánovaný na 12. dubna. Až do konce měsíce tým povede asistent Milan Kastner, hlavní kouč Soudek se k mužstvu připojí začátkem května po skončení smlouvy v Českých Budějovicích.

Znojemský kádr

Aktuální podoba mužstva
Brankáři: Luboš Horčička, Michael Panec, Ondřej Kacetl

Obránci: Lubomír Štach, Jiří David, Jan Lattner a Martin Pláněk

Útočníci: Radek Haman, Karel Plášek, Tomáš Hradecký, Aleš Staněk, Peter Sojčík, Jiří Beroun, Adam Havlík a Richard Jarůšek

Realizační tým
Hlavní trenér: Karel Soudek

Asistent trenéra: Milan Kastner

Trenér brankářů: Jaroslav Kameš

Haman: Chuť do hokeje neztrácím

Má pověst sympaťáka, férového chlapa a hlavně nekonfliktní osoby. Teď se ale nechtěně do jednoho sporu zapletl. Kapitán hokejového Znojma Radek Haman se vklínil do slovní přestřelky mezi dnes již bývalým koučem Orlů Janem Nelibou a vedením prvoligového klubu.

„Jsem celkově smutný z toho, že se rozepře nevyřešily interně. Pan Neliba měl na některé věci svůj názor a já mu ho vůbec neberu. Je to super chlap, neměli jsme spolu neshody až na jednu maličkost,“ povídá týmový lídr a současně sportovní manažer klubu.

Podle něj si Neliba svým přístupem v kabině nechal některé hráče přerůst přes hlavu. „Mužstvo pak samozřejmě vnímá, že si někdo na trenéra dovolí víc. Další k tomu taky pak sklouzávají, když to vidí u jiných a nedělá to dobrotu,“ myslí si zkušený Haman.

V reakci na prohlášení Neliby o nezdravé atmosféře v týmu vedení klubu v čele s jedním ze spolumajitelů Jaroslavem Hahnem zkritizovalo bývalého kouče, že za ni zodpovídal on. Právě Haman prý zachraňoval před spoluhráči jeho autoritu. „To jsou silnější slova, než jaká je realita. Takhle to vypadá, že se v kabině dělo něco hrozného, ale to vůbec není pravda,“ vysvětluje čtyřicetiletý matador.

V důsledku toho se téměř okamžitě na fóru klubového webu začaly objevovat spekulace fanoušků o tom, že Haman na odvolaného kouče donášel. „Pěkně jsem to od pár lidí slíznul. Všechno jsem totiž nejdřív probíral mezi čtyřma očima s trenérem, určitě jsem ho nepomlouval. Když se mě ale vedení na něco zeptá, nemůžu přece říct, že se nic neděje,“ krčí rameny tahoun Orlů, který chce celou aféru co nejdřív vyřešit. „Za dva týdny startujeme přípravu, musíme na ni mít klid,“ dodává.

Nepříjemné reakce od části fanoušků se snaží hodit za hlavu. „Naštěstí se objevilo i hodně kladných ohlasů, které jednoznačně převažují, a to mě těší. Chuť do hokeje neztrácím, na druhou stranu každý ví, že si podobné věci hodně beru,“ přiznává Haman.

Soudek chce u Orlů opět zazářit

Dlouhá léta ve Znojmě hrával. Fanoušci ho mají v paměti jako důrazného a poctivého obránce. Nyní se na jih Moravy znovu vrací, tentokrát však jako trenér. Seznamte se, Karel Soudek, nový šéf lavičky hokejových Orlů.

Šestačtyřicetiletý bývalý bek byl jmenován koučem prvoligového mužstva, když vystřídal Jana Nelibu. „Na práci ve Znojmě se těším. Prožil jsem v jeho dresu nejhezčí hokejová léta své kariéry a doufám, že to samé bude platit i při mém trenérském angažmá,“ sálá z nového znojemského kouče velké očekávání.

Soudek by měl podle slov vedení klubu naplňovat vizi, kterou znojemští bossové nastolili. Co to znamená? V první řadě využívat a do prvoligového týmu postupně zapracovávat nadějné juniory, kteří letos skončili v prvním kole extraligového play off. „Dávat šanci mladým klukům, to je prostě základ. Bohužel jsem ty znojemské v akci zatím neviděl, takže ze začátku musím důvěřovat svým spolupracovníkům,“ říká Soudek na adresu vyčkávajících talentů.

Zatímco juniory čeká z jeho strany pečlivé pozorování, na seznamování s prvním mužstvem mu bude stačit nejspíš chvilka. „O áčku mám docela dobrý obrázek. Viděl jsem několik jeho zápasů, například v Táboře,“ naznačuje Soudek, že ví, co od svých nových svěřenců může očekávat.

Ti by se poprvé před novou sezonou měli sejít 12. dubna, ovšem on první tréninky určitě nepovede. „Mám v Českých Budějovicích ještě nějaké povinnosti, takže se k týmu přidám až v květnu,“ vysvětluje svou absenci lodivod Znojma, který v jihočeském klubu působil na postu vedoucího sportovního centra mládeže.

Soudek přiznal, že o podobě kádru pro sezonu 2010/2011 má jasno. „Hráče, které jsem si v týmu i nadále přál, se naštěstí podařilo udržet. Je možné, že v průběhu přípravy mužstvo ještě doplníme o pár kluků,“ upřesňuje kouč, který do nového působiště vstupuje s jasným krédem. „Od všech budu vyžadovat disciplínu a maximální pracovitost,“ tvrdí Soudek.

JIŘÍ ŠEVČÍK
MARTIN ANDRLE