Oba jsou majitelé, generální manažeři a koučové svých týmů. Vědí, co jejich práce obnáší. „Martin má za sebou úžasnou hráčskou kariéru. Dokážu si možná jako jediný představit, čím si musel projít, když jako stoprocentní vlastník musí zajišťovat peníze a hráče. Teď je na střídačce, vím, jak je to náročné, proto si ho vážím,“ vysvětlil Zábranský.

Jejich vize fungují. Čtyřiačtyřicetiletý šéf Komety vstoupil na střídačku v únoru 2016 a v následující sezoně slavilo Brno historický dvanáctý titul. O rok starší Straka po konci svého bratra Michala začal jako kouč v říjnu 2016. Letos s indiány získal Prezidentský pohár pro vítěze základní části. „Hrát proti Brnu je extra motivace. Zvlášť, když si Vítkovice v soubojích s ním neškrtly. (4:0 na zápasy – pozn. red.) Máme skvělý mančaft a jdeme na obhájce titulu. Jako když ve fotbalové Lize mistrů dostanete Barcelonu,“ hlásil Straka, jehož klub ve čtvrtfinále vyřadil 4:1 Olomouc.Pro zvětšení klikněte.

Kometa i Plzeň mají nadstandardní kádry, proto se o sérii mluví jako o předčasném finále. Zábranský před minulou sezonou přivedl z KHL Ondřeje Němce či Martina Erata. Do Plzně z Färjestadu zamířil před touto sezonou Milan Gulaš a Tomáš Mertl z Ufy. „Nejdůležitější je spojení generálního manažera a hlavního kouče. Když se skládá tým, aby kouč neviděl hráče jinak. V tomto je výhoda, že si hráče sám vyberete na posty a věříte jim. Logiku to dává,“ prohlásil Zábranský.

A jaké jsou obě osobnosti na střídačce? „Libora jsem zažil krátce ke konci sezony v roce 2016. Ale co se bavím s kluky, hodně se snaží vytvořit pro hráče absolutní komfort. Před zápasem do nich zbytečně neryje, nechává je, ať se se zápasem srovnají sami. Martin Straka je hodně emotivní, pořád ho máte za krkem a vyvíjí na vás tlak, abyste byli každé střídání co nejlepší,“ popsal bývalý útočník Jakub Koreis, který strávil šest sezon v Brně a ve 33 letech ukončil kariéru v rodné Plzni.