Příchozí rozehřála dvě hodiny před utkáním alespoň rocková skupina Kabát. „Na vystoupení se těším, protože Kabátům už dlouho fandím. Hlavně se ale nemůžu dočkat, až začne hokej. Doufám, že vyhrajeme a je mi jedno jakým výsledkem," řekl fanoušek Komety Karel Rothschein.

Před začátkem hokejového souboje uctili diváci minutou ticha památku zesnulého hráče Komety Bronislava Dandy. Mnozí pražští fanoušci však akt k poctě československého hokejového reprezentanta nerespektovali a ticho po celém stadionu přerušili hlasitým pokřikováním.

Někteří přesto ocenili atmosféru zápasu. „Je to obrovský zážitek. Zápas má skvělý náboj, nic takového už jen tak nezažiju. Přestože fandím Spartě, uznávám fanoušky Komety. Sešlo se jich opravdu hodně a vytváří výbornou diváckou kulisu," svěřila se fanynka Jitka Kočová.

Pořadatelé připravili pro návštěvníky překvapení. Kromě ohňostroje představili přímo na ledové ploše zmenšený model plánovaného hokejového stadionu za Lužánkami. „Pokud se nový areál opravdu postaví, bude to skvělé. Hokejový stadion Komety má malou kapacitu a na zápasy play off bývá zpravidla vyprodané. Brno je hokejové město a zaslouží si mít velkou halu," řekl fanoušek Komety Miroslav Janoušek, který na zápas dorazil se svým šestiletým synem.

Přestože brněnští fandové i hráči odcházeli z ledu poražení 2:4, Hokejové hry opět ukázaly, jaký je ve městě hlad po hokeji. „Začínáme už s dědkama věřit, že se nového stadionu dožijeme. Lidi vnímají, že hokej patří Za Lužánky. Je to fantazie," pochvaloval si legendární obránce Komety a sedminásobný mistr ligy Jaromír Meixner.

Podchlazení lidé

Diváci si zápas opravdu užívali a hlasitě podporovali svůj tým. Některým však dojem ze hry kazilo zmrzlé ochranné sklo, přes které neviděli na hřiště. Dění na ledě proto sledovali z obrazovek umístěných nad tribunami. „Tohle pořadatelé vyřešili špatně. Koupil jsem si lístek za hodně peněz a nevidím na půlku hřiště," sdělil divák Milan Němeček.

Fanoušci si stěžovali na zimu, která znepříjemnila požitek z utkání. Někteří proto stáli na polystyrenu. „Zima je opravdu velká. Nejvíc trpí nohy, protože stojíme na železné konstrukci, která je úplně studená. Mám na sobě dvoje ponožky, ale ani to nepomáhá," prozradila brněnská fanynka Jaroslava Heizová.

Na akci záchranáři ošetřili celkem osm lidí. „Byli kvůli mrazivému počasí podchlazení. Většinou šlo ale pouze o lehčí stavy. Slabosti a kolapsy. Některé z nich jsme sice převezli do nemocnice, ale nešlo o ohrožení života," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Policisté podle mluvčího Bohumila Maláška nemuseli při zápasu řešit žádné závažné přestupky, po zápase řídili dopravu. „Uzavřeli jsme Pionýrskou, Drobného a Sportovní ulici z důvodu bezpečnosti fanoušků," zhodnotil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Velké množství diváků dělalo před zápasem starost brněnským strážníkům. Ani ti však nemuseli při utkání řešit žádná vážná provinění. „Bylo to jen několika přestupků kvůli parkování. Někteří řidiči se jen snažili odstavit auto tam, kde je to zakázané," komentoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

I podle něj se chladné počasí ale začalo na fanoušcích projevovat. Několik desítek, zejména těch s malými dětmi, jich o přestávce odešlo. Byli tady od dvou odpoledne a hodně prochladli," doplnil.

DAVID VONDRA

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

---

ONLINE:

Páteční online z vyvrcholení Hokejových her Brno končí. Děkujeme, že jste nás sledovali. Další texty k této unikátní sportovní události najdete v sobotním vydání Deníku Rovnost i na webových stránkách.

20:56 - Oslavu hokeje Brňanům pokazil další gól Sparty na 4:2 z pohledu hostů. Střelec Forman nejspíš rozhodl o výsledku.

20:55 - Komentátor ohlásil, že historický rekord návštěvnosti československého hokeje padl. Zápas pod širým nebem sleduje 21 500 diváků.

20:52 - Šok! Sparta obrátila zápas. Michal Čajkovský přelil tři minuty před koncem zápasu vedení na stranu Sparty, Brňané prohrávají 2:3.

20:48 - Lubomír Luboš Jílek na facebooku Brněnského deníku Rovnost tipuje, že Kometa nakonec zvítězí 3:2. Dáte mu za pravdu?

ČTENÁŘI A FANOUŠCI: sdílejte své fotografie a videa, zachycující atmosféru kolem historického zápasu za Lužánkami. Máte možnost na facebookovém profilu Brněnského deníku Rovnost!

20:44 - Diváky trochu nažhavilo i pošťuchování mezi sparťanským Formanem a domácím Kováčikem. Rozhodčí ale zasáhli.

20:33 - Drama pokračuje. Sparta vyrovnala na 2:2. Daniel Přibyl si vybruslil z prostoru za brankou a osamocený před Čiliakem skóroval.

20:29 - Ve třetí třetině to začíná na ledě mezi hráči jiskřit. Mezi diváky se opět projevuje vzájemná rivalita při více než jadrném skandování.

20:22 - Republikoví policisté zatím za Lužánkami nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost. "Začíná ale poslední třetina a tak pomalu připravujeme opatření na závěr zápasu. Ten bude znovu spojený s přesuny velkého množství lidí a proto se budeme snažit opět usměrňovat dopravu kolem stadionu," poznamenal brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

20:11- Fanoušek Komety Milan Němeček si sportovní show užívá, také on si ale postěžoval na špatný výhled přes mantinely. "Zápas je super, hra je vyrovnaná. Jen mi vadí, že jsem si koupil drahý lístek a nevidím přes zamrzlé sklo. Polovinu utkání sleduju z obrazovek," podotkl.

20:08 - Mobilní aréna je podle všeho vyprodaná. Oficiální počet diváků ještě pořadatelé neohlásili, 21 500 fanoušků by ale stanovilo absolutní československý rekord v návštěvnosti hokejového utkání.

Kometa neudržela dvoubrankové vedení a se Spartou prohrála za Lužánkami 2:4.

19:52 - Úsměv trochu zamrzl příznivcům Komety. Sparta snížila zásluhou Curtise Hamiltona na rozdíl jednoho gólu. Z tribun se ozývá: "Hoši, bojovat!"

19:41 - Další bouře v modrobílém táboře. Leoš Čermák v polovině zápasu navýšil náskok Komety na 2:0.

19:40 - Podle strážníků se zatím hokejové utkání odehrává ve větším klidu, než čekali. "Kromě několika přestupků s parkováním jsme nemuseli řešit téměř nic. Někteří řidiči se jen snažili zaparkovat tam, kde je to zakázané," komentoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. I podle něj se už chladné počasí ale začalo na fanoušcích projevovat. Několik desítek, zejména těch s malými dětmi, jich o přestávce odešlo. "Byli tady od čtrnácti hodin a hodně prochladli," doplnil.

19:27 - Lidé se na stadionu zahřívají všemi způsoby. Aktuálně je tam kolem nuly a při stání je fanouškům i přes několik vrstev oblečení zima. Mimo to už podle informací Rovnosti záchranáři na místě ošetřili několik lidí.

19:24 - Góóól. Na rozdíl od Sparty Kometa využila svou první přesilovku. Petr Kuboš poslal Brňany do vedení 1:0.

Zdroj: DENÍK/Karolína Peřestá

19:07 - Na zápas se přišly podívat i osobnosti mimo sportovní kruhy. Například herec Tomáš Matonoha zmínil, že utkání se zatím pro Kometu vyvíjí lépe než při památném výprasku od Sparty, kdy prohrála 1:8. "Utkání má náboj. Ale komeťáci musí trochu zlepšit pohyb," řekl s úsměvem Matonoha. A o přestávce z dolních řad pokukoval nad sebe. "Pokusím se přesunout do vyšších řad, kvůli zamrzlým mantinelům není výhled ideální," dodal herec.

18:59 - Pár sekund před koncem první třetiny měl šanci útočník Petr Ton, který se po zranění vrátil do sestavy brněnské Komety. Nicméně do kabiny odešli hráči obou týmů za bezbrankového stavu.

18:52 - Na první gól se stále čeká. Kometa se ubránila prvnímu oslabení. Jan Hruška toho z trestné lavice přes plexisklo asi moc neviděl.

18:27 - Historický zápas mezi Kometou a Spartou pod širým nebem za Lužánkami začal. Předtím stadion uctil minutou ticha brněnskou legendu Bronislava Dandu (zemřel poslední den uplynulého roku). Někteří sparťanští fanoušci ovšem nevydrželi v klidu, na což Brňané reagovali pískotem.

18:18 - Na led se dostavily čtyři legendy brněnského hokeje a představily maketu nové kryté hokejové areny za Lužánkami. Místa na novém stadionu si už zarezervovalo 4 154 diváků.

18:12 - Skončila světelná show, kterou doprovázela komeťácká hymna.

Zdroj: DENÍK/Petr Musil

18:10 - Přes zamrzlé mantinely jde poměrně špatně vidět. Zápas vysílá Česká televize, za pár minut se uvidí, zda to nějak neovlivní zážitek z přenosu.

18:05 - Čtvrt hodiny do zápasu. Tribuny už nejsou plné jen v rozích.

17:56 - Na stadion přišli reprezentační trenér Vladimír Vůjtek a manažer Slavomír Lener. V rozhovoru mluví k divákům. "Jako hráč jsem ještě hodně hrál na otevřených stadionech. Vzpomněl jsem si na mládí. Je to fantazie," říká Vůjtek.

17:50 - Podle samotných řidičů stále přibývá aut a dopravní situace se čím dál víc zhoršuje. „Řidiči raději přejíždí plnou čáru do protisměru, aby kritické místo objeli," řekl jeden z nich, který jel přes náměstí 28. října po Drobného ulici směrem ke stadionu. Z pohledu policistů naopak přímo u lužáneckého stadionu doprava pomalu slábne.

17:43 - Sparta nastupuje na led za hlasitého pískotu domácích fandů. Pražany následují hráči Komety a tribuny naopak bouří. Na rozbruslení nechybí ani brněnský matador Petr Ton. Zdá se, že tentokrát už mu návrat nic nepokazí.

Hráči Komety si vyzkoušeli led pár desítek minut před zahájením zápasu se Spartou Praha.

17:28 - Poprvé byli slyšet i sparťanští fanoušci. Ale za pár vteřin je přehlušil další pokřik brněnských fandů "Sparta zaje… jé!"

17:20 - Do začátku utkání zbývá přesně jedna hodina. Před mobilními tribunami jsou stále stovky lidí. Moderátor vyzývá fanoušky, aby uvolnili průchod po schodech.

17:14 - Moderátor Michal Chylík zdraví jednotlivé tribuny, ty reagují bouřlivými výkřiky. Nad stadionem létá vzducholoď.

17:09  - Kabáti pozvolna končí 45minutový koncert. Teď zní plnými tribunami skladba Moderní děvče.

17:00 - Fandové už se dostávají do varu. Vypadá to, že rozmrzli.

16:55 - Modrobílí fandové poprvé bouřlivěji zareagovali na písně Kabátů, když Pepa Vojtek oznámil, že budou hrát žízeň.

16:47 - Skupina Kabát rozehřívá diváky dalším hitem a oblohu za tribunami osvětluje ohňostroj.

16:30 - Kabáti pozdravili Komeťáky a začali hrát. Stadion už je úplně plný, vybarvený do modrobíla. Lidé jsou zatím poměrně v klidu. 

16:21 - Stadionem zní pokřik "Sparta zaje… jé!"

Doprava v Brně před zápasem Komety.

16:15 - S příchodem fanoušků na místě také výrazně houstne doprava a na místě ji řídí několik dopravních policistů. „Problémy jsme přepokládali. Nejhorší situace je na křižovatce Drobného a Sportovní ulice. Policisté tam semafory ovládají ručně, aby bylo místo alespoň částečně průjezdné," zhodnotil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Dopravní situace ještě podle něho ale nedosáhla nezvladatelných rozměrů. „Myslím, že ji zatím máme pod kontrolou. Kromě toho, aby auta plynule projížděla, zajišťujeme také bezpečný přechod ke stadionu chodcům," doplnil mluvčí.

16:10 - Tribuny už jsou opticky téměř plné. Zároveň se u vchodů na stadion tvoří fronty. Vystoupení skupiny Kabát se blíží.

VŠE O HOKEJOVÝCH HRÁCH NAJDETE PŘEHLEDNĚ ZDE.

Sparťané chválili lužánecký led. Na tréninku zkoušeli nastřelování puků do manťáků

Brno - Už i Sparťané mají za sebou generálku v mobilní areně za Lužánkami. Od deseti hodin dopoledne poprvé vyjeli na lužánecký led pod vedením hlavního trenéra Josefa Jandače a asistentů Zdeňka Motáka i Patrika Martince. Pražský trenérský štáb svým svěřencům naordinoval mimo jiné i trénink v nastřelování puků proti mantinelu. „Zkoušeli jsme si manťáky. Puk se totiž odráží jinak než v halách. Je to rychlejší, musíme si na to dávat většího bacha," upozorňuje bek Jan Švrček.

S kvalitou ledu jsou Pražané spokojení. „Led mě překvapil, je dobrý. Nejsou na něm nějaké větší hrboly," povídá Švrček. „Trénink venku mi nevadil až teď jak začalo trošku sněžit, tak mi vločky přistávaly na plexisklu. Ale jinak s tím problém nemám," dodává obránce Marek Hrbas.

Zdroj: DENÍK/Petr Musil

Bývalý hráč Komety Švrček načal po svém přestupu z Brna v pražském klubu už třetí sezonu. „Zápas už neberu nějak prestižně, za ty tři roky jsem už zažil několik vzájemných duelů. Ale čekám, že to bude vyhecované derby, vše se bude dohrávat jezdit nahoru dolů," říká devětadvacetiletý bek.

Na brněnské publikum, které moc dobře zná, se velmi těší. Navíc, když může padnout československý rekord v počtu diváků. „Tady v Brně je to vždycky bouřlivé. Když jsme sem přišli, hleděli jsme, jak jsou ty tribuny strmé. Jsou celkem blízko ledu," hlásí Švrček. „Tohle jestli bude úplně plný, tak to bude paráda. Škoda, že dvacet tisíc lidí bude proti nám, ale určitě si to užijeme a těšíme se," usmívá se Hrbas.

Sparťané se v utkání musí obejít bez zraněných opor ze zadních řad Michala Barinky a Jana Piskáčka. V útoku schází zraněný Jaroslav Hlinka a Lukáš Cingel. Kometa absolvovala v pátek krátké rozbruslení v DRFG Areně.

Kometa se se Spartou střetla v sezoně jen jednou, když doma zvítězila 5:3. Odveta pod širým nebem má speciální nádech pro kouče Hadamczika i pro útočníka Jakuba Koreise. „Dělal jsem si srandu, že zápasy za Lužánkama někdo vybíral pro mě. Za Plzeň jsem hrál odmalička, na Spartě necelé tři sezony," usmívá se centr čtvrtého útoku.

Pražané se informovali u plzeňských hokejistů, aby věděli, do čeho jdou. „Specifický je led, lišta kolem mantinelu a také odrazy kotouče," povídá asistent trenéra Sparty Zdeněk Moták. „Plzeňským byla velká zima, především trenérům," dodává s úsměvem. Teplota má být příznivější než v neděli. Předpověď hlásí plus čtyři stupně. Hráče a fanoušky navíc rozproudí rocková kapela Kabát, její koncert po změně programu začne od půl páté odpoledne.

Uctění DandyLegenda Rudé hvězdy a ZKL Brna Bronislav Danda zemřel v poslední den roku 2015 ve věku 85 let. Hráči a fanoušci si ho připomněli v pátek před duelem Komety s pražskou Spartou za Lužánkami. Na místě, kde strávil většinu své kariéry a přispěl k celkovým jedenácti brněnským titulům. „Rozhodli jsme se rychle reagovat a ještě před začátkem zápasu uctíme památku Bronislava Dandy, o jehož úmrtí jsme se dozvěděli v úterý večer," zdůvodnil změnu v programu mluvčí Komety Michal Chylík.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE