Leoš Čermák v této sezoně:
Odehrané zápasy: 37
Body: 12
Góly: 6
Asistence: 6
Hodnocení účasti na ledě +/-: -7
Průměrně odehraný čas: 15:44 minut
Celkový odehraný čas: 582:38 minut
Hity: 31
Zblokované střely: 12
Absolvované vhazování: 515
Vyhraná vhazování: 275
Úspěšnost vhazování: 53,40 %

Na jihu Moravy dvakrát dobyl extraligový titul a letos cílí na dokonání bájného zlatého hattricku, i proto se rozhodl před začátkem sezony pokračovat. Společně s Martinem Eratem, který oproti Čermákovi naskočil do ligového kolotoče až 6. prosince. „Jde o hráče obrovských kvalit. Své tělo zná a nebyl pro něj žádný problém se připojit později,“ smekl čtyřicetiletý útočník.
Pozdější start si vyzkoušel v minulé sezoně. „Před začátkem extraligy jsem si zlomil ruku, neodehrál jsem žádná přípravná utkání. Bylo těžší se dostat do tempa,“ zavzpomínal Čermák.

Pro skvadru Libora Zábranského jde o nedocenitelného hráče. V Kometě zažil zlé i dobré časy. V kabině si vydobyl neotřesitelnou pozici. „Všude a furt má hlavní slovo Leoš Čermák. Když zkusím trochu odporovat, hned mě uzemní,“ smál se brněnský forvard Martin Dočekal.

Ten společně s Čermákem naskakuje v jedné formaci, která hrála prim v úterním klání proti Spartě. Čtvrtá lajna se podílela na dvou trefách. Dočekal nejprve otevřel skóre, poté zvyšoval na 3:1, když do branky uklidil Čermákovu střelu, kterou gólman pouze vyrazil.

Kometa zdolala pražský tým 4:1 a pro Čermáka šlo o symbolické utkání, kterým pokořil metu osmi set odehraných zápasů v české nejvyšší soutěži. „Slušná porce, úctyhodné číslo,“ žasl třebíčský rodák. „Rád bych jubileum oslavil po sezoně pěkným úspěchem. Nikdy jsem nehleděl na osobní hledisko, ale záleží mi na týmovém,“ doplnil.

Na mysli má třetí titul v řadě, což je hlavní důvod, proč si ještě neužívá zaslouženého hokejového důchodu. Místo toho den co den tvrdě dře a týden co týden přidává další starty.

V historických tabulkách náleží Čermákovi osmá příčka v počtu odehraných zápasů za Kometu. V jihomoravské metropoli doposud nastřádal 448 startů. O osm víc zapsal ze stávajícího kádru centr Jan Hruška.

V aktuálním extraligovém ročníku nastoupil Čermák do sedmatřiceti duelů. Připsal si dvanáct bodů za šest přesných zásahů a stejný počet gólových přihrávek. „Zastávám názor, že člověk se sebou nemá být nikdy spokojen. Chci podávat lepší výkony,“ poznamenal.

Nejvíc odehraných zápasů v dresu Komety ve všech soutěžích:
1. Josef Černý – 676
2. Alexander Elsner – 570
3. Karel Nekola – 549
4. Ota Železný – 526
5. Lubomír Oslizlo – 517
6. Lubomír Hrstka – 496
7. Zdeněk Mráz – 473
8. *Jan Hruška – 456
9. *Leoš Čermák – 448
10. *Tomáš Malec – 439
* Stále aktivní

Z pozice kapitána má v této sezoně o něco víc práce. V týmu už přivítal dvanáct nových hráčů, které často poprvé potkal ráno po příchodu do kabiny. „Většinou to tak bylo. (smích) Pohyb v kádru je oproti minulým ročníkům větší. Někdo přišel, odešel a přišel další. Loni byl tým stabilizovaný. Blíží se konec ledna, pak následuje reprezentační pauza, po které je důležité najet na určitý režim,“ sdělil Čermák.

Nyní se ale Kometa musí soustředit na udržení šesté pozice, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play-off. „Tohle je klíčové každou sezonu. Hlavně nehrát předkolo. Vyřazovací část je pak úplně jiná liga,“ měl jasno.

Z posledních čtyř extraligových klání Kometa třikrát padla, čímž si zavařila v boji o šestku. Soupeři pod ní se dotahují. „Musíme najet na šňůru pěti šesti vítězných utkání, aby se každý uklidnil a začal si víc věřit. Na tohle zatím čekáme,“ hlesl Čermák.

Nejdelší vítězná série v této sezoně čítala pouze tři zápasy. „Potřebujeme, aby si všichni zvedli sebevědomí a na ledě si věřili. Tohle dělá hodně, tak sedmdesát procent výkonu,“ pravil muž s třiatřiceti starty za národní tým.

Ten v sezoně už několikrát zvýšil hlas, aby probudil spící Kometu. „Někdy je to potřeba, jindy spíš uklidnit. Podle situace,“ dodal.