Trenéři mohou v přerušené hře požádat o přezkoumání situace v případě ofsajdu či nedovoleného bránění brankáře. „Jde o novou věc. V NHL už uvažují, že ji budou využívat jen na speciální situace. Podle posledních informací se upustí od ofsajdů. Uvidíme, co to přinese,“ spekuluje Polák. Protřelý rozhodčí ukončil kariéru letos. Novinku si už na rozdíl od extraligových kolegů nevyzkouší.

V příští sezoně se „jestřábí oko“ zavede v české nejvyšší soutěži. „Jsem pro challenge, ale zároveň jsem trochu rezervovaný, jak bude u nás fungovat. Ne všude mají stejnou techniku. Chce to čas,“ hlásí rodák z jihomoravských Rosic.

Sepsal vzpomínkyBývalý sudí Roman Polák odřídil za 27 let kariéry 1650 utkání, v extralize 469 duelů. Letos v březnu vyšla kniha s jeho zážitky nazvaná Roman Polák – Rozhodčím jednou, rozhodčím navždy. Po kariéře říká: „Když člověk něco opustí po 27 letech, byť se na to může připravovat jakkoliv, určitě mu to chybí. Schází mi proces rozhodování, pískání na ledě, ale už mi nechybí věci okolo, jako je cestování a časová náročnost. Určitě bych si z nostalgie rád pískl. Na druhou stranu jsem s tím naprosto srovnaný. Jsem rád, že jsem se rozhodl odejít sám.“


Na mistrovství světa se tuto novinku učí dvojice hlavních Jan Hribik, Antonín Jeřábek i čárový Miroslav Lhotský. Počet Čechů je srovnatelný s hokejovými velmocemi. „Neexistuje žebříček rozhodčích, ale pokud by byl, čeští rozhodčí by určitě obsazovali nejvyšší příčky. Mají zvuk,“ míní Polák.

Světová federace IIHF vybírá sudí na vrcholné akce podle následujícího systému. Komise rozhodčích na podkladě hodnocení delegátů uděluje šipky. „Všechno je udělané jednoduše. Když míří nahoru, můžete pokračovat do vyšších kategorií. Nebo máte šipku vodorovnou, tak zůstáváte ve své. Šipka dolů u vašeho jména znamená pískání nižších soutěží nebo žádných. Rozhodují i fyzická příprava, znalost a aplikace pravidel,“ vypočítává.

Polák vedl jako hlavní rozhodčí kolem stovky mezinárodních utkání. „Nepatřil jsem mezi extrémně talentované. Nedokázal jsem na mezinárodní scénu proniknout okolo pětadvaceti let a jezdit pravidelně. Nikdy jsem nebyl na áčkovém šampionátu. Navíc mě bavilo pískat doma extraligu i vzhledem k práci,“ sděluje.

Hokejový sudí je přivýdělek. Vyměřená odměna za utkání v extralize je pohyblivá, průměrná je pod šest tisíc korun. Pracuje se na živnostenský list, a tak rozhodčí odvádí zhruba polovinu. Kolik ale získá na mistrovství světa? „Áčkové mistrovství je oceněné zhruba dvě stě švýcarskými franky na den. Za vyřazovací utkání jsou bonusy. Pískat šampionát je hlavně o prestiži,“ dodává Polák.