Zatím poslední titul získala v roce 2018, ale vzpomněli byste si, kdy slavila ten první a jak se tehdy jmenovala? Bylo to v roce 1955 a Kometa se tehdy nazývala Rudá hvězda Brno. A dnes je to přesně pětašedesát let, kdy brněnští hokejisté slavili titul poprvé.

Klub byl přitom založen v únoru roku 1953. Hned v prvním ročníku skončila Rudá hvězda druhá jen kvůli horšímu skóre za prvním Spartakem Praha Sokolovo.

Na zlato tak dosáhla „až“ ve své historicky druhé sezoně. Československá liga se tehdy hrávala následujícím systémem: kluby byly v základní části rozděleny do skupin. V sezoně 1954/1955 se hrálo jen na dvě a z každé postupovaly dva nejlepší celky do finálové skupiny.

Rudá hvězda byla ve skupině A. Tu opanovala s náskokem tří bodů na druhou Tankistu Praha, které společně s brněnským týmem šla do finálové skupiny.

Tam je doplnily kluby Baník Chomutov a Spartak Praha Sokolovo ze druhé skupiny.

V boji o titul Rudá hvězda nejprve poněkud překvapivě pouze remizovala s Tankistou 2:2. Následně ale v klíčovém souboji zdolala Spartak Praha vysoko 8:2. O mistrovi ale rozhodoval až poslední zápas s Chomutovem.

Baník sice vedl nad Rudou hvězdou 2:1, ale v páté minutě ve třetí třetině brněnský celek dvěma góly skóre otočil. Nejprve vyrovnal Bohumil Prošek a následně se prosadil Zdeněk Návrat. A o rozhodující trefu se postaral František Vaněk.

Kometa tak nastartovala svou dlouhou řadu mistrovských titulů. Vždyť do roku 1966 jich získala hned jedenáct. „Vnitřně jsme cítili, že na to máme, hlavně na domácím ledě. Když byl někdo v Rudé hvězdě, musel hrát dobře. Navíc nám to klapalo, na hřišti jsme drželi při sobě. Pro mě to byla krásná léta,“ zavzpomínal tehdejší útočník Rudé hvězdy Karel Šůna v seriálu Deníku Rovnost Když tady zářil.

Za Kometu v té době válela především první útočná formace ve složení Vlastimil Bubník, Slavomír Bartoň a Bronislav Danda. „Každá lajna měla úkoly, které si musela plnit a tečka. Byli jsme údržba a dávali jsme dalším dvěma útokům jistotu, že když si odpočinou, nenastane problém. Branku nedostaneme, případně nějakou dáme,“ líčil Šůna, který hrával ve třetí formaci.

Od titulu z roku 1966 si ale Brno muselo na další triumf v nejvyšší soutěži dlouhých jedenapadesát let počkat. A dočkalo se ho až v roce 2017 a hned v dalším Kometa získala rekordní třináctý, díky kterému přeskočila Jihlavu s dvanácti tituly.

Sezona 1945/1955:

Základní část skupina A:
1. Rudá hvězda Brno – 24 bodů
2. Tankista Praha – 21
3. Křídla Vlasti Olomouc – 16
4. Baník VŽKG Ostrava – 14
5. Spartak Královo Pole – 14
6. Dynamo Pardubice – 10
7. Spartak ZJŠ Brno – 9
8. DSO Baník Ostrava – 4

Zápasy Rudé hvězdy Brno v základní části:
Olomouc – RH Brno 5:7
RH Brno – VŽKG Ostrava 10:1
Tankista – RH Brno 1:9
RH Brno – Spartak Brno 3:3
Pardubice – RH Brno 9:4
DSO Ostrava – RH Brno 2:3
RH Brno – Královo Pole 1:1
RH Brno – Olomouc – 4:1
VŽKG – RH Brno 1:2
RH Brno – Tankista 6:1
Spartak Brno – RH Brno 1:6
RH Brno – Pardubice 8:3
RH Brno – DSO Ostrava 12:1
Královo Pole – RH Brno 2:7

Základní část skupina B:
1. Spartak Praha Sokolovo - 23
2. TJ Baník Chomutov ZJF – 20
3. Dynamo Karlovy Vary – 14
4. DSO Slavoj České Budějovice – 13
5. Spartak Motorlet Praha – 12
6. Spartak Plzeň LZ – 12
7. ÚDA Praha – 11

Konečná tabulka finálové skupiny:
1. Rudá hvězda Brno – 5
2. Tankista Praha – 3
3. TJ Baník Chomutov ZJF – 2
4. Spartak Praha Sokolovo – 2

Zápas Rudé hvězdy ve finálové skupině:
RH Brno – Tankista 2:2
Praha Sokolovo – RH Brno 2:8
RH Brno – Chomutov 4:3