Před aktuálním ročníkem zatoužil po nové výzvě. Dočkal se jí. Přestoupil do Slovanu Bratislava, hrajícím Kontinentální hokejovou ligu. Jenže sezona se pro celek z hlavního města Slovenska nevyvíjí vůbec dobře. O šanci na postup do play-off přišel 15. ledna.

Pro osmadvacetiletého brankáře nezvyk. Vrchol sezony bez něj? Ne. „Vracím se domů. Kometa je má srdcovka, to je jasné. Měl jsem víc nabídek, chtěli mě i přeplatit, ale nakonec jsme se s rodinou rozhodli, že budu chytat doma. Hrozně se těším na fanoušky a na lidi kolem,“ uvedl Čiliak pro klubový web Komety po příchodu.

O návratu rodáka ze Zvolenu do Brna se spekulovalo už od konce minulého roku. Nakonec se dočkal poslední den přestupového okna.

Přesun nejprve ve čtvrtek v odpoledních hodinách potvrdil na klubových stránkách Slovan Bratislava. Posléze, kdy se vyřešily všechny formality, i Kometa. Fanoušci brněnského týmu jásali radostí. Hrdina je zpět.

Jenže otazník visí nad tím, v jaké formě se Čiliak do Brna vrací? „Ve Slovanu Bratislava neměl dobrou výkonnost. Jeho čísla v KHL nevypadají hezky,“ upozornil hokejový expert Jakub Koreis.

V aktuálním ročníku KHL odchytal Čiliak osmadvacet zápasů s úspěšností zákroků 89,30 procenta. V poslední mistrovské jízdě Komety v play-off přitom vyšponoval úspěšnost zásahů až na 93,53 procenta.

Momentálně roli brankářské jedničky v brněnském mančaftu plní Karel Vejmelka, který zažívá průlomovou sezonu. Podává stabilní výkony a chybuje minimálně. „Je kvalitní gólman, který dokáže dovést Kometu k titulu. V minulosti trpěl na to, že plnil roli dvojky za Čiliakem,“ řekl Koreis.

Čiliak v KHL za SLovan Bratislava:
Odchytané zápasy: 28
Odchytaný čas:
1505:22 minut
Obdržené góly: 83
Průměr obdržených gólů: 3,31
Střely proti: 774
Zásahy: 691
Úspěšnost zákroků: 89,30 %

Čiliak v play-off 2017/2018 za Kometu:
Odchytané zápasy: 14
Odchytaný čas: 851 minut
Obdržené góly: 26
Průměr obdržených gólů: 1,83
Střely proti: 402
Zásahy: 376
Úspěšnost zákroků: 93,53 %


Vejmelka nyní zažívá déjà vu. Je o rok starší, zkušenější a doposud v sezoně dokazoval, že může být pro úřadujícího mistra gólmanem číslo jedna při cestě za třetím titulem v řadě. Jenže opět vedle sebe má Čiliaka.

Příchod dalšího brankáře se očekával i vzhledem k tomu, že roli dvojky po odchodu Libora Kašíka do Zlína plnil teprve osmnáctiletý Lukáš Dostál. Ač nepopiratelně talentovaný, tak bez větších zkušeností.

Extraligový maraton dvaapadesáti duelů v základní části se směle přehoupl do poslední čtvrtiny. Brňanům do konce zbývá jedenáct zápasů, které Kometa sehraje už i s Čiliakem.

Tabulka se pomalu, ale jistě, láme. Kometa zatím plní cíl. Drží se na šesté příčce, která zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále play-off.
Momentálně brněnský celek tahá sérii tří vítězství v řadě. Pokud Kometa v pátečním šlágru od půl šesté večer uspěje na ledě Plzně, tak se jí povede něco, co se doposud v aktuálním ročníku nezdařilo. Totiž zapsat do tabulky tři body ve čtyřech zápasech jdoucích za sebou. „Tohle nám v sezoně chybí. Potáhnout delší vítěznou šňůru,“ měl jasno brněnský útočník Bedřich Köhler.