Teď nahrazuje Petra Fialu, jenž rezignoval po nedělním domácím nezdaru s Karlovými Vary 2:7, čímž si brněnští hokejisté připsali pátou prohru v řadě. „V takových situacích je to vždy hektické, jelikož jsem s tímto scénářem nepočítal,“ sdělil Zábranský.

I přes špatné výsledky Fialu neplánoval odvolat. „Určitě bychom situaci řešili, protože výsledky byly nahoru a dolů,“ líčil Zábranský. „Pětatřicet minut jsme hráli třeba fantasticky, jenže pak přišlo zatmění. Takhle to dál nešlo a museli jsme jednat. V plánu bylo posílení realizačního týmu, či výměny hráčů,“ dodal.

Jenže Fiala hned po utkání s Vary ohlásil rezignaci. „Ten duel byl upřímně katastrofa. Petr, pro mě výborný člověk, se rozhodl pro konec,“ pravil Zábranský, který měl jen pár hodin na klíčové rozhodnutí, kdo se stane novým koučem.

Moc variant ale neměl. Šlo o to, jak poskládat realizační tým. „Rozhodl jsem se, že na střídačku k sobě a Kamilovi Pokornému vezmu Jirku Horáčka, jenž doposud plnil roli videokouče. Má velký potenciál a věřím, že mu tohle pomůže a nasbírá zkušenosti,“ vysvětlil Zábranský s tím, že o nikom jiném na post hlavního trenéra neuvažoval.

KOLAPSY A KIKSY 

Nyní má před sebou obtížný úkol: vrátit Kometě vítěznou auru. A jak říká, návrat na lavičku není provizorní řešení. „Počítal jsem s tím, že Petr v Kometě vydrží celé dva roky, naplno se rozjede výstavba multifunkční arény a pak se na střídačku vrátím,“ vysvětlil své záměry.

Návrat na post, ze kterého dovedl Kometu ke dvěma titulům, přišel dřív než plánoval.

A nepodepsaly se pod tím pouze poslední výsledky, ale zejména výkony. Nebo spíše zkraty. „Jaké pro to mám vysvětlení? Žádné. Tohle se nedá normálně objasnit. Ale zase říct, že za všechno můžou trenéři, je nekorektní. Na lavičce může stát Scotty Bowmen (nejúspěšnější kouč NHL, který získal rekordních devět Stanley Cupů – pozn. red.), ale s takovými kiksy, které udělali hráči, by nezmohl nic,“ hájil Fialu brněnský majitel a už i trenér v jedné osobě.

Jak si tedy racionálně zkraty vysvětlit? „S hráči jsme nekopali za společné cíle. Když se mužstvu nedaří, ale cítíte, že si kluci berou vaše rady k srdci, je to jiné. Tenhle pocit jsem ale neměl. Proto přišla moje rezignace,“ řekl Fiala.

Toto tvrzení vyvrací kapitán Martin Zaťovič. „Kdo viděl naše zápasy, nemůže říct, že jsme byli horší. Proti Karlovým Varům sice jo. Jenže na Spartě a proti Vítkovicím jsme měli výsledek i hru pod kontrolou. Ve Zlíně jsme začali špatně, ale pak jsme stav skoro otočili. Kdybychom za posledních pět utkání nasbírali devět bodů, nikdo nic nenamítne,“ podotkl Zaťovič a pokračoval: „Jeden zkrat nahlodal sebevědomí a pak se to vezlo.“

Zvěsti o tom, že mančaft s Fialou nejel na totožné vlně, popírá i Zábranský. „To je Petrův pocit, který nemůžu komentovat. Ještě jsme spolu o tom nemluvili, protože jsme z toho špatní oba. Sedneme si spolu a probereme to,“ poznamenal.

MUELLER SE BRZY VRÁTÍ

V úterý od pěti hodin odpoledne čeká Zábranského obnovená premiéra jako trenéra Brna. A hned na ledě úřadujícího mistra Třince. „Očekávám od hráčů, že jestliže obléknou dres Komety, do každého duelu dají všechno,“ líčil staronový kouč.

Mimo jiné prozradil, že na začátku prosince se vrátí Peter Mueller, jenž momentálně rehabilituje s ramenem. Martina Erata čeká poslední zdravotní prohlídka předtím, než se definitivně rozhodne, zda ještě naskočí za Kometu.

Bilance Petra Fialy s Kometou v extralize:
Odkoučované zápasy: 19
Výhry: 11
Prohry: 8
Skóre: 55:54
Nejlepší zápas:
Kometa – Liberec 7:4
Nejhorší zápas:
Kometa – Zlín 0:7
Nejdelší série výher: 7
Nejdelší série proher: 5