Projekt moravské hokejové Dukly, o kterém se šuškalo ve spojitosti s Hodonínem a který má na starosti majitel Komety Brno Libor Zábranský, se totiž o rok odkládá. „Projekt se pro příští ročník odsouvá, ale počítáme s ním. Zaprvé ho chceme ještě pořádně připravit a zadruhé má v příští sezoně končit tříletý cyklus nesestupové Chance ligy, který hodláme nechat dojet a novou Duklu zařadit až do nového modelu,“ vysvětlil odložení mluvčí českého hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Hodonín však dál zůstává hlavním favoritem nového projektu. „Kandidátů bylo několik, třeba i Přerov, ale nejvážnější zájemce je Hodonín,“ potvrdil Zikmund.

Ve městě u slovenských hranic dlouhodobě usilují o postup ze druhé do první ligy, zatím však bez úspěchu. Právě účast v nové Dukle by přitom klubu zajistila postup o soutěž výš. „Nadále zůstáváme v kontaktu s Liborem Zábranským, a pokud se nám vše podaří uskutečnit, budeme hodně rádi,“ prohlásila šéfka hodonínského SHK Jana Gajošová pro klubový web.

S KOMETOU I SPARTOU

Od projektu si slibuje především zlepšení podmínek pro hokej v Hodoníně. „Věříme, že by to byl velký impulz nejenom pro fanoušky, ale hlavně mladé hokejisty a jejich rodiče, kteří by nemuseli přemýšlet nad tím, kam svoje děti odvedou,“ podotkla Gajošová s tím, že klub ze Slovácka se na potenciální novou roli pečlivě připravuje.

Projekt Dukla
Stadion Litoměřice
Chance liga – 8. místo, vyřazení ve čtvrtfinále play-off
Věkový průměr: 22,6 roku
Moravská Dukla
nejspíš od ročníku: 2020/2021
favorit: SHK Hodonín
koordinátor: Libor Zábranský

I proto v následujícím ročníku naváže spolupráci s brněnskou Kometou a také pražskou Spartou, odkud by mohl získat na hostování talentované hráče. O podrobnostech ale zatím mlčí. „Fanoušci se víc informací dozvědí na začátku přípravy,“ poodkryla Gajošová s tím, že ta začíná ve čtvrtek.

Hodonín hledal v pauze mezi sezonami ještě druhou cestu, jak si zahrát první ligu už od příštího ročníku. Jednání o koupi licence od nejmenovaného klubu ovšem ztroskotala. „Částka kolem pěti a půl milionu korun za licenci byla pro nás absolutně neakceptovatelná,“ láteřila Gajošová.

O to víc teď hledí na možnost stát se moravskou Duklou. Jako vzor přitom slouží Litoměřice, první klub zapojený do projektu. Severočeský celek s početnou ekipou juniorů v sestavě dokráčel až do čtvrtfinále play-off Chance ligy. „Litoměřice hrály důstojnou roli. Díky nim v první lize dostávali prostor mladí hráči, kteří by si jinak tolik nezahráli. Někteří předvedli výborné výkony na mistrovství světa juniorů,“ podotkl Zikmund.

Vznik druhé Dukly má také ulevit mladým hráčům z Moravy, kteří dosud podstupovali předlouhé štreky z domoviny na sever Čech. „Jejich kmenové kluby je třeba rychle potřebovali a oni museli svižně cestovat z Litoměřic přes celou republiku. Bylo to nešikovné, díky moravské Dukle jim odpadne cestování,“ uzavřel Zikmund.