Úřadující mistr dlouho v produktivitě tápal. S pozvednutím útoku ale přišlo zhoršení na opačné straně kluziště. Kometa ve čtyřiatřiceti extraligových duelech obdržela až čtyřiadevadesát gólů. Víc puků z branky lovili jen gólmani Zlína, Chomutova a Pardubic. „Zaměřujeme se na obranné pásmo, protože jsme v nedávných zápasech dostali poměrně hodně branek, takže to chceme zlepšit,“ sdělil brněnský bek Jan Štencel.

V posledním utkání dostalo Brno tři branky od Olomouce. Předtím pět včetně rozhodujícího nájezdu od Hradce Králové. „Trénujeme všechny herní činnosti. Obrana je jedna z věcí, na kterou jsme zacílili,“ přiznal asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Ten stále není spokojen s koncentrací brněnských hráčů. „Znovu se opakuji, ale je třeba hrát šedesát minut bez výpadků. Když vedeme proti Olomouci 3:1, tak musíme hrát trpělivě, nedostat gól, počkat si na šance a pak zasadit soupeři ránu. Tohle se nám nepovedlo,“ zmínil duel s Hanáky, ve kterém Kometa ztratila dvoubrankové vedení. Nakonec ale vyhrála 4:3 po nájezdech.

Statistiky Komety:
Odehrané zápasy: 34
Vstřelené góly: 99 (2. nejlepší v extralize)
Průměrně vstřelené góly za zápas: 2.91 (5. nejlepší)
Obdržené góly: 94 (4. nejhorší)
Průměrně obdržené góly na zápas: 2.76 (5. nejhorší)
Počet prvních vstřelených gólů v zápasech: 23 (1. nejlepší)
Počet oslabení: 146 (5. nejvíc)
Počet obdržených gólů v oslabení: 27 (4. nejvíc)
Úspěšnost bránění oslabení v procentech: 81,51 % (6. nejhorší)


Ze šňůry pěti domácích utkání na úvod kalendářního roku 2019 Brňané sehráli již tři. Z devíti možných bodů vytěžili šest. „Samozřejmě jsme mohli mít víc bodů. Jde o lehké počty. Výkonnostně jsme střídali výborné momenty se špatnými,“ sumarizoval Pokorný.

V pátek od šesti hodin večer na domácím ledě Kometa hostí Karlovy Vary. „Jejich síla je v tom, že hrají pospolu delší dobu, jak v extralize, tak v první lize. Hráči jsou pohromadě, znají hru i systém. Nyní mají sice trochu hlušší období, ale to přijde na každé mužstvo,“ vyjádřil se brněnský kouč k soupeři z lázeňského města, jenž z posledních sedmi zápasů prohrál hned šestkrát.

Půjde o třetí vzájemné měření sil Komety s Karlovými Vary v aktuálním ročníku. „Z prvních dvou zápasů šlo vidět, že padá hodně gólů na obou stranách. Doma jsme vyhráli 5:3 a venku prohráli 4:5. Ofenzivní činnost chceme udržet, ale musíme hrát líp vzadu,“ uvědomoval si Pokorný.

Do zápasu nezasáhne trio brněnských hráčů. Martin Erat a Martin Dočekal jsou zranění. Karel Plášek mladší je nemocný. V bráně, respektive na střídačce, nebude už Libor Kašík, jenž ve středu přestoupil do Zlína.

Jeho místo zaujme Lukáš Dostál, který čeká na extraligový debut. Jestli dostane proti Karlovým Varům příležitost, Pokorný neprozradil. „Nikdy neohlašujeme sestavu dopředu a už vůbec neříkáme, kdo půjde do brány. Rozhodneme se v den zápasu,“ poznamenal. Sdílnější nebyl ani Dostál. „S trenéry jsme to řešili, ale tohle si raději nechám pro sebe.“

Osmnáctiletý gólman se zaskvěl na nedávném juniorském mistrovství světa. V aktuální sezoně brněnský rodák odchytal v první lize za Třebíč osmnáct utkání s úspěšností zákroků 91,71 procenta a průměrem obdržených branek 2,53 na zápas. Zaznamenal dva čisté štíty.