Nominace minula elitního centra brněnských hokejistů Petra Holíka, jenž v šestnácti duelech posbíral patnáct bodů. Schází i jeho parťák z lajny Martin Zaťovič, který zapsal ještě o jeden bod víc.

Pyrochta se do reprezentace vrací po roční pauze, který minulý ročník odehrál v zámořských nižších soutěžích, kde nebyl tolik vidět. „Každý hráč, který hraje v extralize, je víc na očích,“ poznamenal třiadvacetiletý zadák s držením hole vlevo.

„Ale ani kluci v zahraničí nejsou určitě nijak opomíjení,“ doplnil.

Filip Pyrochta v aktuální sezoně
- Odehrané zápasy: 16
- Body: 6
- Góly: 1
- Asistence: 5
- Střely: 37
- Hodnocení +/-: +6
- Celkový čas/zápas: 355:41 minut
- Průměrný čas/zápas: 22:13 minut
- Trestné minuty: 4
- Hity: 5
- Zblokované střely: 10

Po angažmá v Milwaukee a Atlantě se vrátil do extraligy. Ale ne do Liberce, kde předtím hrál, nýbrž do brněnské Komety. „Když pomyslím na to, kde jsem poslední ročník byl po hokejové i psychické stránce, jsem nesmírně rád za nominaci,“ líčil Pyrochta.

„Cením si, že mi Brno dalo příležitost se ukázat. S pozvánkou jsem moc nepočítal,“ dodal s úsměvem.

Při pohledu do statistik lze zjistit, že Pyrochta si pozvánku zasloužil. Vždyť je nejvíc vytížený hráč Brna. Za zápas odehraje průměrně 22 minut a 13 vteřin. K tomu si přičtěte šest bodů.

Pozvánka neminula ani momentálně nejlepšího gólmana v lize Karla Vejmelku. Na sraz ale původně neměl dorazit. Jeho jméno se totiž nejprve objevilo pouze v listině náhradníků. „Měli jsme ještě jedno volné místo, rozhodli jsme se vzít Vejmelku,“ řekl Říha a pokračoval: „Proč mu nedopřát šanci?“

Reprezentační trenér také prozradil, že brněnský gólman určitě dostane prostor v brance. Zátěž rozloží mezi něj, Romana Willa a Marka Langhamera. Půjde o Vejmelkovu premiéru v seniorské reprezentaci.

Teď záleží na Říhovi, proti kterému týmu nasadí třebíčského rodáka. Jestli do duelu s Finskem, Švédskem či Ruskem. Tak jako tak si gólman s úspěšnosti zákroků 93,45 procenta v aktuální sezoně odbude debut.

Vejmelka letos naskočil od první minuty do všech duelů. Čelil 519 střelám a pochytal jich 485. „Vím, že jestliže dostanu co nejméně branek, máme šanci vyhrát. Nic jiného neřeším. Jestli dáme vepředu jeden nebo deset gólů, je jedno,“ sdělil skromně třiadvacetiletý brankář.

Pro oba brněnské hokejisty půjde především o sbírání cenných zkušeností. „Těším se na mezinárodní konfrontaci,“ zmínil Pyrochta, který se musí rychle přeorientovat na vyšší úroveň.

V porovnání s českou extraligou jsou souboje s národními výběry Finska, Ruska a Švédska v jiné výkonnostní rovině. „Je to tak. Pro nás jde o takovou prověrku, jak obstojíme v mezinárodní konfrontaci,“ líčil Pyrochta.

Zároveň si uvědomuje, že obléknout dres reprezentace představuje určitý závazek v další práci. „Je to čest, odměna, ale i tlak,“ poznamenal s pokorou.