O pět desetiletí později působí Fardův životopis pro české hokejisty jako výjev ze sci-fi. Národní tým čeká na medaili z mistrovství světa rekordně dlouhou dobu, když se naposledy radoval z bronzu na šampionátu v Helsinkách a Stockholmu v roce 2012. Současná generace hráčů v reprezentaci slavila cenné kovy jen na dálku od televize.

Nyní se ovšem národnímu týmu pod vedením kouče Filipa Pešána rýsuje slušná šance ukončit nepříjemný půst. „Tým má šanci na medaili. Viděl jsem zápasy na Českých hrách a zaujalo mě, jak každý hráč jede na sto procent a plní úkoly, které mu uloží trenér. Líbila se mi taky nátlaková hra celého týmu, ale taky, jak se hráči hned vrací,“ uvedla pro Deník Rovnost pětasedmdesátiletá legenda Farda.

Velkou jistotu má podle něj česká reprezentace i v brankovišti, kde na Českých hrách v Praze, v nichž vyhrála všechny tři duely, zářil aktuální šampion KHL s Avangardem Omsk Šimon Hrubec. „Je výborný. Líbí se mi, jak zůstává klidný a s jakým přehledem chytá,“ vyzdvihl Farda.

Výhodou týmu podle něj taky je, že nemá žádnou superhvězdu. „Jsou tam samozřejmě hráči jako Filipové Zadina nebo Hronek, kteří by to měli táhnout, líbí se mi taky kapitán Jan Kovář. Skoro všichni jsou nicméně na podobné úrovni a nikdo tam nějak extra nevyčnívá, takže kluci potáhnou za jeden provaz,“ pravil šampion nejvyšší československé soutěže v dresu ZKL Brno z roku 1966.

Ten zároveň upozorňuje, že z boje o medaile není radno odepisovat ani Kanadu, byť tentokrát na šampionát nepřiveze velká jména z NHL. „Pořád za ní hrají výborní hokejisti. A když Kanaďan dostane list na prsa, jede naplno. Určitě to bude silný tým,“ varoval Farda.

Při vzpomínce na jeho vrcholný moment v reprezentaci, kdy získal zlato na domácím šampionátu, se mu vybaví především soudržný mančaft. „Byli jsme dobrá parta nachystaná na všechno,“ zmínil muž, jenž v sedmdesátých letech emigroval s Václavem Nedomanským do zámoří.

V následujících dnech a týdnech si Farda nenechá ujít žádný zápas svých následovníků v reprezentaci. „Těším se, až si na to sednu na pivo do hospody,“ uzavřel Farda.